| CristinaMnt23 a întrebat:

Am o întrebare.
Ciclul meu menstrual durează în medie 28 zile. Eu am avut contact sexual neprotejat a doua zi după ce mi s-a terminat ciclul(menționez ca nu a ejaculat în mine și a fost totul ok). De câteva zile am niște dureri abdominale. Ce credeți ca poate fi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este de tipul bine reglat si lungimea de 28 de zile s-a mentinut constant in ultimele 7-9 cicluri menstruale consecutive, asta inseamna ca se poate stabili cu destul de mare precizie ziua in care are loc ovulatia si in aces caz s-a produs in a 15-a zi a ciclului numarat fata de prima zi a ultimei menstruatii. Pe baza zilei de ovulatie se poate determina si perioada fertila a ciclului menstrual care se suprapune peste intervalul cuprins intre a 11-a si a 16-a zi a ciclului. Fiindca de obicei sangerarea menstruala se manifesta pe durata a 4-6 zile in majoritatea cazurilor, se poate aprecia si presupune ca actul sexual neprotejat care a fost intretinut in a 2-a zi de dupa ce s-a terminat sangerarea menstruala, in mod cert si sigur a avut loc cu 3-4 zile inainte de a incepe perioada fertila. Fiindca contactul sexuala fost intretinut intr-o zi a perioadei de infertilitate relativa a ciclului menstrual se poate aprecia ca formarea sarcinii in astfel de conditii este practic imposibila chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin. Avand in vedere si faptul ca nu a fost ejaculata sperma in vagin reiese ca in conditiile existente formarea sarcinii se poate exclude in proportie de peste 99% si din acest motiv se poate aprecia ca durerile abdominale nu au nicio legatura cu o sarcina pur ipotetica sau imaginara, ci o cu totul alta origine, care poate fi identificata numai de medicul de familie. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suna ti medicul de familie si intreaba l, pot fi niste dereglari hormonale dar fara un consult de specialitate facut de doctor nu pute- m stii, putem doar bănuii, nicxi medicul daca nu te consultă nu te vede nu stie prin telefon 100%ce ai, dar el fiind doctor a mai intîlnit cazuri si posibil sa te poata diagnostica prin telefon, suna l.Ce varsta ai?

| whatisthis19 a răspuns:

Ba dar ciclul tau menstrual dureaza 28 de zile? sau ai capul in nori?

| CristinaMnt23 explică (pentru whatisthis19):

Cred ca tu ai capul în nori.
Un ciclu de 28 de zile se calculeaza din prima zi a menstruatiei, pana in prima zi din luna urmatoare a menstruatiei.

| Anonim3177 a răspuns:

NU cred ca e nimic de care sa te ingrijorezi.

| CristinaMnt23 explică (pentru Anonim3177):

Am început acum sa am febra 37

| TeoOooDora a răspuns:

Nimic, asa patesc si eu uneori.

| andreiursescu a răspuns:

Abdomenul.