| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare. Daca nu a dat drumul in mine, lichid preejeculator nu prea era si chiar daca era dupa asta m-am spalat bine si in interiorul vaginului. A doua zi mi-a venit ciclul, pot ramine insarcinata? desi nu prea cred

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu era lichid preejaculator, penetrarea nu era posibila. Asadar, poti considera ca a fost absolut suficient pentru riscul de sarcina al unui contact sexual neprotejat fara ejaculare. Spalarea nu are absolut nici un efect contraceptiv. Poate scadea usor riscul de sarcina daca este inceputa in primul minut de la penetrare (adica la o penetrare scurta si imediat spalare), se face cu irigator si se foloseste o solutie de spermicid (nu apa). Daca menstra a venit in ziua in acre trebuia si a fost normala, nu esti insarcinata. dar asta se datoreaza strict perioadei infertile in care te gaseai, nu altui factor.

| foxi a răspuns:

Nu sunt probleme!

| bianca9422 a răspuns:

Buna!
daca ti-a venit ciclu a doua zi e in regula.

dar numai risca, nu are rost
protejeaza-te ca e cel mai bine!

nu ai de unde sa stii cu daca era sau cat era(lichid preejaculator)

take care :*

| lucian_9242 a răspuns:

Ai grija, nu ai de unde sa stii ce fel de lichid era, oricum acum stai linistita k nu-i nimic, nu ai ramas daca ti-a venit ciclul, dar depinde si de persoana, unele fete pot ramane insarcina si le poate veni cilclu si pana in luna a 4, 5...