| AnaCobra24 a întrebat:

..am o intrebare..deci..intr-o noapte visam sa faceam sex cu o fata..si cand am ajuns la "orgasm".(in vis).m-am trezit si ejaculam. oare de ce? app..am 17ani. daca imi puteti explica..Va multumesc!big grin

3 răspunsuri:
| BubblesDoubleS a răspuns:

Doua cuvinte : Visuri ude. Ai fost excitat, iare de ce o\O.

Uite aici un copy paste. Unele informatii te vor ajuta.

Sa stii ca nu ai nici o problema. Ejacularea nocturna este un semn ca, din punct de vedere sexual, "functionezi" cum trebuie. Organismul nostru stie sa-si poarte, si singur, de grija. Tensiunea sexuala acumulata poate fi eliberata prin diferite activitati, sperma acumulata - prin ejaculare. Atata timp cat sperma nu este ejaculata prin act sexual sau masturbare, apar aceste emisii nocturne de sperma. Se mai numesc si "polutii nocturne" (de la termenul latin "pollutio" care inseamna "pata") sau "visuri ude" (traducerea termenului englezesc "wet dreams"). Frecventa aparitiei ejacularilor nocturne (a orgasmelor nocturne) difera de la barbat la barbat si, la acelasi barbat, de la perioada la perioada. Este un fenomen cat se poate de normal, in cazul abstinentei, mai ales in perioada adolescentei care este un varf in ceea ce priveste activitatea hormonala si acumularea tensiunii sexuale, in lipsa unei descarcari, la propriu si la figurat, prin act sexual.

Dar ejacularea nocturna nu este, stric, un atribut al adolescentei. Poate apare si la barbati maturi, in perioadele de abstinenta. Orgasmul nocturn nu este, strict, un atribut al barbatilor - si femeile pot avea orgasme nocturne, cauza fiind aceeasi : lipsa unei descarcari a tensiunii sexuale acumulate. Cum s-ar spune, si fetele au "visuri ude", singura diferenta fiind ca nu sunt atat de ude ca ale baietilor happy.

Visele in timpul carora au loc aceste polutii sau orgasme nocturne sunt, de cele mai multe ori, erotice dar pot fi si de alta natura, fara ca subiectul sa aiba vreo legatura cu sexul. Visurile au continut erotic mai ales daca inainte de culcare se urmareste un subiect "fierbinte" - film, publicatie cu continut erotic. Visele nu reprezinta obligatoriu realitatea - poti visa ca esti intim cu un barbat dar asta nu inseamna ca esti homosexual, poti visa ca esti fizic intima cu o alta femeie dar asta nu inseamna ca esti lesbiana. Uneori visele nici nu mai sunt tinute minte, singura "dovada" fiind "pollutio" - pata.

| Mirunelu a răspuns:

Este perfect normal. Ai avut un "vis umed" uite aici detalii:
Visele umede pot fi ceva jenant dar absolut normal pentru baietii aflati la pubertate. Acest lucru este absout normal sa se intample. Visele umede sunt cunoscute si ca scurgeri nocturne. Visul umed are loc atunci cand lichidul seminal este evacuat din penis in timpul ejacularii in timpul somnului de catre un barbat. De obicei acestea apar atunci cand in timpul visului sunt imagini sexuale. Uneori baietii se trezesc in timpul unui somn umed, iar altii pot dormi in continuare.

Un vis umed incepe in perioada pubertatii atunci cand organismul incepe sa faca mai mult testosteron, hormon masculin. Desi unii baieti se pot simti stanjeniti sau chiar vinovati la vederea unui vis umed, acesta nu poate fi controlat si nu le puteti face sa nu apara.
Visele umede sunt normale si se crede ca apar atunci cand organismul nu primeste eliberarea constructiei hormonale in timpul adolescentei.
Si fetele au vise umede insa acestea apar mai frecvent la baietii adolescenti.
Masturbarea poate stopa, da nu mereu, aparitia viselor umede.
Expertii considera ca visele umede sunt unul dintre numeroasele moduri prin care organismul se elibereaza de stres. Acestea apar mai frecvent in randul adolescentilor deoarece acest grup de varsta este considerat a fi supus unui stres extrem.
Visele umede pot fi induse de droguri.
Visele umede nu sunt un semnal de anormalitate sexuala sau a faptului ca aveti deviatii sexuale.
Visele umede nu au nimic in comun cu faptul ca adolescentul poate deveni homosexual, si nici tipul de vise umede pe care le aveti nu indica in nici un fel sexualitatea.
Subiectul despre visele umede este un subiect taboo, similar cu incestul, violul, sexul in public, sexul in grup si homosexualitate, dar acestea nu au nimic de a face cu preferintele sexuale. Nu sunt ceva ce adolescenti vor sa faca in secret.
Adolescentii nu trebuie sa se simta niciodata vinovati daca au avut un vis umed. Ele se produc in subconstient si nu sunt usor de controlat sau de manipulat.
Multe persoane pot avea vise umede fara ca macar sa stie ca s-au intamplat. Baietii pot afla dimineata datorita petelor iar la fete acestea trec neobservate.

| EcstasyDubstep a răspuns:

Bleah cine citeste atata copy, paste oh go on Iti spun eu pe scurt, se numeste "vis ud" si te-ai trezit ejaculand pentru ca te-ai excitat fara sa vrei, e ca privitul filmelor pornowinking