| teiubescana a întrebat:

Buna,am o intrebare din cauza amenoreei secundare nu raman insarcinata?

1 răspuns:
| JamieGold a răspuns:

Hye!
Este imposibil sa iti spuna cineva acest lucru cu exactitate,cu exceptia medicului ginecolog la care ar trebui sa mergi.Un lucru este insa sigur,femeile care au suferit de amenoree raman mai greu insarcinate,dar,asta nu inseamna ca nu raman.
Din fericire insa, amenoreea poate fi tratata fara ca fertilitatea sa-ti fie afectata, in majoritatea cazurilor prin tratamente hormonale(suplimente cu hormoni, cresetrea consumului de calorii si grasimi), mai rare fiind cazurile in care se ajunge la operatia pentru indepartarea chisturilor.Tocmai de aceea nu trebuie neglijata orice intarziere a menstruatiei lunare.
Este mult mai usor sa previ decat sa tratezi!
O seara frumoasa iti doresc!happy