| Rallu_Ra_LU_1997 a întrebat:

Bună, am o întrebare, este adevărat ca nu exista tratament pentru chist pe ovar, fără operație nu scapi de el, și altceva este adevărat ca poate fi ereditar cumva,? Este adevărat ca dacă ei anticoncepționale reduce din el?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ovarele pot sa devina afectate de chisturi din cauza functionarii incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine, ceea ce afecteaza si deregleaza activitatea hormonala. Microchisturile si chisturile cu dimensiunea pana in 5-6 mm uneori pot sa si dispara de la sine insa doar in cazul in care activitatea hormonala revine la o functionare normala. Dar fiindca de obicei acest lucru se intampla in cazuri rare, tratamentul de ''curatare'' a ovarelor prin dizolvarea chisturilor se realizeaza prin metode hormonale si anume prin folosirea pastilelor anticonceptionale (AC). Doar chisturile care depasesc dimensiuna de 8-10mm si chisturile anormale se pot dezvolta in cancer ovarian numai in acest caz medicul va recomanda de regula o interventie chirurgicala laparoscopica pentru indepartarea acestora, interventia fiind efectuata in spital, sub anestezie generala. Chistul din masa/interiorul ovarului nu se indeparteaza cu ajutorul bisturiul, ci prin aspirarea de catre medic a intregii cantitati de lichid/fluid sau de masa solida. Numai in cazul in care chistul este de dimensiuni mari, (cat un grapefruit sau chiar mai mare), doar atunci este foarte posibil sa fie necesara indepartarea partiala sau chiar totala a ovarului afectat. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ba scapi de el fara operatie, qaproape toate femeile au, doar ca unele au chisturi mai mari si necesita operatie, altele doar tratament.

| zăGhost a răspuns:

Unele se absord de la sine, te poate ajuta sa bei zilnic ceai de coada soricelului. Acum depinde si de marime. Ar trebui sa ceri parerea mai multor medici.