| MadalinaIancu a întrebat:

Buna!

Am o intrebare, in special pentru baieti: puteti sa stati intr-o relatie fara sa tineti la persoana de langa voi, dar sa ii spuenti si sa ii aratati ca o iubiti, sa-i spuneti lucruri marete (ca nu va veti desparti niciodata de ea, ca vreti sa va casatoriti cu ea)? Puteti sa stati intr-o relatie de vreo 2 ani de zile fara sa tineti la persoana de langa voi, la varsta de 20 de ani? E posibil ca un baiat care sta cu o fata 2 ani de zile si nu accepta sub nicio forma sa se desparta de ea, la un moment dat, dupa un an si 9 luni, ii spune ca vrea sa se desparta, ca o alta fata a aparut si i-a spus ca il place - ceea ce a asteptat el dintotdeauna de la o fata. Se desparte. Dupa vreo saptamana, se impaca cu fosta prietena care se decide sa ii mai dea o sansa. El ii spune ca o iubeste si ca se impaca cu ea doar cu conditia sa nu ii mai spuna sa se desparta. Dupa vreo luna de zile, prietena ii descopera niste conversatii cu acea fata pe mess, la 6 zile dupa impacare: "ea (prietena) e doar un ajutor pentru mine; eu desi m-am impacat am sentimente fata de tine, eu ma gandesc la tine; ea (prietena) e cea care intretine relatia, nu eu." Prietena pleaca plangand. El ii trimite mesaj ca o iubeste si ca "nu are nimic pentrui cealaltaa." Dupa 2 zile in care nu mai vorbesc, el ii da un mesaj in miez de noapte: "Sa stii ca eu ma gandesc mereu la tine si sa stii ca te iubesc. Ceea ce ai vazut in conversatia aia a fost doiar asa, ca sa nu pic de fraier in fata aleia. Mi-e greu fara tine si de-0asta nici nu dorma la ora asta. Te iubesc si vreau sa-ti arat asta. Da-mi sansa asta si vei vedea ca am dreptate."; Ea nu ii raspunde. Seara urmatoare, el o suna si ii cere sa il asculte. Ea aceepta. Vorbesc, ea se cearta. A doua zi, el toto se tine dupa ea, cautand sa o recucereasca, sa ii recastige increderea. Seara, o saruta si, astfel, sunt din nou impreuna. Petrec cateva zile magice, parca se redescopera. De fapt, parca atunci sedescopera. Cel putin, asa simte ea. Petrec Revelionul si primele zile ale Noului An nedespartiti. Urmeaza o perioada in care, de asemena, se inteleg bine, printre examne, sesiune si alte stresuri, el pare ca tine la ea, se poarta frumos, se simt bine, dar ea tot isi mai aminteste cuvintele alea dureroase si o cuprinde neincrederea. Se gandeste: "si daca el nu ma iubeste? daca intr-adevar sunt doar un ajutor pentru el?" E posibil acest lucru? Voi ce credeti?

2 răspunsuri:
| Nightfall a răspuns:

Orice e posibil. Poti fi tradat cand te astepti cel mai putin, de persoana la care nu te-ai fi asteptat niciodata. Poti sa crezi cu o tarie de neclintit in ceva si sa se prabuseasca intr-o secunda. Poti sa crezi ca ai ceva unic si mai tarziu sa vezi ca de fapt nu ai nimic. Nu stii ce se va intampla, nu poti vedea in viitor, nu stii la ce sa te astepti. Totul e posibil, asa ca asteapta-te la orice. Nu poti stii niciodata cand ai gasit ceva adevarat sau doar o alta minciuna. Siguranta asta nu exista, pentru nimeni. Exista doar ceea ce crezi tu.

| Purec a răspuns:

Pai ai primit chiar confirmarea ca asa e, nu e logic ca esti doar "un ajutor pentru el"? Chiar el a zis asta, de la cine vrei confirmarea daca o ai de la el. Cat de curand, o sa vezi ca pleaca la alta, stiu ca iubirea e oarba, dar, pe bune acum, de ce mai esti cu el?happy