| AlaturideIngeri a întrebat:

Buna!
Am o intrebare pentru baieti,in special,dar vreau sa raspunda si fetele.
Deci:CUM VEDETI FEMEIA FATA DE BARBAT? AU ACELEASI DREPTURI?
Vreau raspunsuri serioase, vreau sa vad daca mai au si altii aceeasi parere ca a mea. happy

25 răspunsuri:
| Nordic a răspuns:

Are aceleași drepturi dar ea vrea mai mult oricum. Vrea să fie ca noi dar nu cară ea butuci de lemn de 40 de kg. Vrea să fie ca noi dar când ne ducem la o bere face bot și uită câtă răbdare am avut cu ea în mall. Se țipă la noi cu glas de șefă pentru că ne vede cu o față iocentă, ea neștiind că de fapt fața noastră e una confuză și că în mintea noastră ne gândim (bă, și dacă-i scap una...) Deci da, ea are drepturi egale, dar vrea să fie tratată ca și un mascul în chestii la care ea nu este făcută să facă față. A da, ea dacă ne trage un pumn în ochi (prin surprindere sau pentru că o lăsăm) e considerată curajoază. Noi dacă le facem vânt mai încolo suntem brute.

| RAY a răspuns:

Deci:CUM VEDETI FEMEIA FATA DE BARBAT? AU ACELEASI DREPTURI?

orice om de pe planeta asta indiferent de rasa, sex, culoare etc are exact acelasi drepturi prevazute in drepturile omului dar cum societatea este misogina este altceva

| Oana92 a răspuns:

NORMAL CA SUNT EGALI IN DREPTURI! de ce nu ar fi?

| AlaturideIngeri explică (pentru Oana92):

Exact asta zic si eu, de ce nu ar fi? doar pentru ca sunt femei?

| michael5813 a răspuns:

Draga mea ( nu te superi ca ma exprim asa...) un mare invatat a spus cam asa : atunci cand femeia va fi egala cu barbatul, ei bine barbatul este in inferioritate! si mare drepatate a avut...

| SebastianCMT a răspuns:

Privitor la drepturi intre ei 2 petnru ca amandoi sunt oameni chiar daca baiatul are pu.a si fata piz.a nutrebuie sa fie nimeni mai presus de altu! Dar baiatul trebuie sa aiba un oarecare comportament placut de gentelman fata de femeie!

| AlaturideIngeri explică (pentru SebastianCMT):

Da asa ar trebui, dar mai rar in zilele noastre.

| Flavius2106 a răspuns:

Toti avem aceleasi drepturi, dar intr-o casnicie, femeia trebuie sa fie supusa, iar barbatul trebuie sa o pretuiasca! big grin

| AlaturideIngeri explică (pentru Flavius2106):

Depinde in ce fel sa fie supusa,dar femeia ar trebui pretuita pentru tot ce face ea pentru voi,barbatii,pentru cat poate sa iubeasca,sa daruiasca,sa ierte, sa treaca cu vederea, sa indure, sa sufere, pentru tot.

| Flavius2106 a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

Exact ce am spus: EA trebuie pretuita!
Dar sa fie supusa barbatului! Supusa, nu servitoare!

| RUDOFL4X4 a răspuns:

Barbatii cu pantaloni si femeile cu fusta

| morningstar a răspuns (pentru RUDOFL4X4):

Altfel nu ii/ le deosebesti? big grin

| RUDOFL4X4 a răspuns (pentru morningstar):

Ba da baieti au **** si fetele *** dar mai sunt si uni baieti cu ***

| maryus83 a răspuns:

Nu,femeia e supusa barbatului, e facuta sa fie sluga in casa, glumeam! normal ca au aceleasi drepturi daca si femeia merge la, unca aduce bani in casa etc. dar de ce intrebi? ti-ai luat un bou care te considera o sluga? nu-mi zi ca te mai si bate...

| AlaturideIngeri explică (pentru maryus83):

Nu,nu mi-am gasit un bou care ma considera o sluga happy doar ca eu consider ca femeia are aceleasi drepturi ca si barbatul, adica poate face la fel de bine(daca nu mai bine)aceleasi lucruri pe care le face un barbat. happy

| maryus83 a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

Si nu se observa in sistemul nostru modern ca femeia are aceleasi drepturi ca barbatu? cea mai puternica persoana din europa e cancelarul german care e femeie daca nu si-a facut vreo operatie.ai pus o intrebare de secolul XVIII.ai luat-o din cartile de istorie?

| AlaturideIngeri explică (pentru maryus83):

Nu am luat-o din cartile de istorie,pur si simplu era ceva ce ma interesa pe mine de ceva vreme si eram curioasa.
Si da,poate ca se observa asta in sistemul actual,dar nu la noi in tara,adica inca mai exista femei care nu au voie sa faca anumite lucruri,sau care sunt batute sau mai grav,omorate pentru anumite lucruri pe care le-au facut,si asta nu mi se pare corect si normal,pentru ca,cum voi,barbatii, aveti dreptul sa faceti anumite lucruri, si noi, femeile, avem aceleasi drepturi la fel de bine.

| maryus83 a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

Nu te contrazic ca sunt femei batute sau omorate pentru anumite lucruri, dar sa stii ca asta nu se intampla doar la noi si daca nu ma insel au fost si cazuri invers cand femeia omora barbatul.dar uimeste-ma si pe mine si spune-mi in ce domeniu in afara de biserica nu au voie femeile

| AlaturideIngeri explică (pentru maryus83):

Nu ma refeream la un domeniu anume,ma refeream pur si simplu la niste lucruri, de exemplu, in unele comunitati, femeia nu are voie sa stea la masa cu barbatii, ea asteptand ca ei sa termine si apoi pot manca si ele.

| maryus83 a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

Da la arabi si la tigani laughing

| AlaturideIngeri explică (pentru maryus83):

Exact laughing

| DanyelFSN1 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui femeii mai multa atentie pentru ca ea ne face de macare noi, prostii, care o batem dupa ce facm 30 de ani si ne dam seama ca gresim... Femeia ne ingrijeste, aduce bani, deci ar trebuia sa o pretuesti mai mutlhappy

| AlaturideIngeri explică (pentru DanyelFSN1):

Imi place cum gandesti! sper, ca pui in practica tot ce ai zis happy

| 1NoNamer a răspuns:

Exista 2 parti de a vedea problema asta, daca nu mai multe. Ca drepturi, toata lumea are drepturi egale, fie barbat sau femeie. INSA. femeile vor sa fie tratate la fel ca barbatii, doar pana la un anumit punct. cand e vorba si de responsabilitati, sau de a intoarce favorul, parca parca nu le mai prea convine marea EGALITATE dintre sexe (desigur parerea mea, nu va cer sa fiti de-acord cu mine). Asta e cam cum vad eu lucrurile, femeile vor drepturi si responsabilitati egale, dar doar pana in punctul care le convine lor.

| AlaturideIngeri explică (pentru 1NoNamer):

Asta cam asa este happy Dar voi, barbatii, ar trebui sa va ganditi la noi, femeile, si sa ne intelegeti si sprijiniti!