| iPhone23 a întrebat:

Buna, am o intrebare pentru fete, dacă ciclul meu a venit in 30 ian si a tinut cam 5 zile, luna asta in 02 martie încă de ce nu venit?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca lungimea ciclului menstrual in acest moment a ajuns sa fie deja de 33 de zile (30.01 - 02.03 = 33 zile) si nu au aparut semnele specifice simptomelor premenstruale, intr-o asemenea situatie se poate aprecia/considera ca ciclul tau menstrual, de fapt are caracteristica de a fi NEREGULATA.
In intrebarea ta din 19 Septembrie ai facut aceasta precizare :
''Salut grup, am și eu o întrebare, în luna iulie mi-a venit ciclul pe 18 iulie, în august in 15 si inca in 19 sept încă nici un semn.
Pe baza analizarii datelor prezentate si precizate, rezulta ca :
18.07 - 14.08 = 28 de zile,
15.08 - 19.09 = 36 zile si la fel si in acel moment inca nu a inceput menstruatia
In alta intrebare postata in în 26 Noiembrie, iPhone23 întreaba :
''Salut grup, luna trecută mi-a venit ciclul prin 20 21 oct si acum încă nu mi-a venit si este 26 noiembrie.''
20/21.10 - 26.11 = 37/38 de zile lungime si in cea de a 38-a zi a ciclului NU a aparut/pornit sangerarea menstruala.
Pe baza postarilor tale si a afirmatiilor pe care le-ai exprimat in intrebarile tale anterioare, rezulta in mod cat se poate de clar si cert, faptul ca ciclurile tale menstruale au avut de fiecare data lungimi mult diferite intre ele, ceea ce denota faptul ca ciclul tau menstrual are caracteristica principala de a fi NEREGULATA sau mai degraba reiese ca este destul de sever DEREGLATA.
Acesta caracteristica a ciclului poate fi urmarea unei activitati hormonale dereglate de existenta sindromului ovarelor afectate de chisturi, sau se poate datora faptului ca una sau mai multe glande endocrine sunt afectate de o anumita boala si din acest motiv nu functioneaza corect si nu sunt produse la timp si in cantitatea necesata hormonii feminini esentiali : hormonul FSH (foliculostimulant), hormonii estrogen si progesteron. Di acest motiv OVULUL nu este matiurizat in timp util (14 zile) ci mult mai tarziu, si din acesta cauza ciclul menstrual se lungeste cu un numar diferit de zile de fiecare data, fata de lungimea de 28 de zile considerata lungime ''ideala''. Ar fi bine sa te prezinti la un cabinet de Endocrinologie pentru a fi consultata si pentru a ti se face setul de analize endocrine necesare in astfel de cazuri. Multa sanatate!

| Ely1234567 a răspuns:

Bună dacă ai avut contact sexual este posibil sa fii însărcinată... Dacă nu este doar o întârziere.

| iPhone23 explică (pentru Ely1234567):

Am avut contact sexual 22, 23 feb am verificat prezervativul nu era spart

| Ely1234567 a răspuns (pentru iPhone23):

Atunci nu este vorba de sarcina... Mai așteaptă poate este o dereglare hormonala

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Fa ti un test... nici in februarie nu ti a venit?

| iPhone23 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Mi-a venit in ianuarie 30 si a ținut pana in 4 5 februarie

| iPhone23 explică:

Ma refer 30 ianuarie a venit a tinut pana in 4 5 februarie cred