| valentina69 a întrebat:

Buna,am o intrebare pentru fetele care au ramas insarcinate, ultima menstruatie am avut-o pe data de 22 martie si pe 16 luna asta aprilie trebuia sa imi vina menstruatia si nu a venit, pe 17 am facut 2 teste de sarcina si sunt pozitive, ieri si azi la fel pozitive, doar ca de vreo 2 zile am scurgeri maronii si am sunat la medic si a spus ca e normal si sa nu vin la control ca nu se vede nimic, sa vin peste 3 saptamani, sunt panicata, cine a mai patit asa? mentionez ca sunt in Anglia si e greu aici sa mergi la un medic urgent! multumesc

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Medicul ginecolog nu poate sa-ti ofere nici un fel de raspuns in acest moment. Un raspuns foarte precis si sigur iti poate fi dat de efectuarea testului beta-hCG printr-o analiza de sange efectuata intr-un laborator al carui rezultat intotdeauna are o acuratete/precizie de peste 98%. O sarcina poate avea un nivel scazut de hormon hCG in urma careia sa se dezvolte un copil foarte sanatos dar raspunsul foarte precis poate fi dat doar dupa efectuarea unei ecografiei cu sonda transvaginala la 5 - 6 saptamani de sarcina, rezultatul ecografiei fiind mai relevant decat nivelul de hormon hCG. Rezultatul testului beta-hCG cu o valoare/nivel de hormon hCG mai mic de 5 mIU/ml inseamna absenta sarcinii, iar unul cu valori de peste 25 mIU/ml reprezinta pozitivarea unei sarcini.
La o eventuala ecografie transvaginala medicul se va putea observa si evidentia in uter cel putin sacul gestational odata ce nivelul hormonului hCG va ajunge intre 1.000 - 2.000 mIU/ml. Fiindca nivelul de hormon poate fi diferit deoarece data de conceptie este incerta/gresita, nu trebuie pus niciun diagnostic ecografic pana cand nivelul hormonului nu atinge cel putin 2.000 mIU. Din aceste motive absolut obiective, acel medic (responsabil/profesionist) a amanat momentul consultatiei/controlului. Multa sanatate!