| Anuseabusea a întrebat:

Bună
Am o întrebare sau nici nu stiu cum sa-i zic
Pe data de 19 iulie am avut primul meu contact sexual
El a avut perzervativ insa nu stiu daca s-a rupt, eu am luat 2 pilule de urgenta (o greșeală foarte mare am facut, eram speriata și nu ieram informata corect despre aceste pastile sau nici nu stiu cum sa zic)
La data de 25 iulie sa început menstruația și a durat 5 zile
În mod normal ea trebuia sa vina pe 31 (ciclul meu este neregulat )
Pe data de 3 august am facut un test de sarcina și a ieșit negativ
Sunt un pic panicata și nu stiu dacă sa mai fac vreun test
Am șanse sa fiu însărcinată?
Sa mai fac vreun test?
După pilulele de urgenta ciclul meu se va deregla știu sigur
Cam cât vor dura aceste dereglari
Va rog ajutați-mă
Am șanse sa fiu însărcinată?
Sa mai fac vreun test?
Va rog dați-mi un răspuns

3 răspunsuri:
| Gorky a răspuns:

Prea overthinker ești. Nu, nu o sa ramai gravida

| relian a răspuns:

In mod normal trebuia sa iti vina pe 31, dar ai ciclu neregulat laughing asta e tare de tot.
Pai daca ai ciclu neregulat, nu stii cand vine menstruatia, de aia ii spune neregulat, pentru ca nu vine dupa un anume numar de zile, vine cand i se scoala lui, adica organismului tau, nu cand se scoala scula iubitului laughing
I se spune ciclu neregulat, sau ciclu dereglat, asa ca dereglarile astea o sa fie toata viata ta, mai exact pana cand o sa ajungi la menopauza.

Nu esti insarcinata, ai ciclu neregulat. Dupa ce ai luat pilule ciclu tau s-a dereglat, nu e asa, ciclu tau e dereglat din fabrica laughing nu la dereglat pilulele alea, ba din contra, alea fac bine la ciclu.

Acu ai priceput cum sta situatiunea? Daca ai ciclu neregulat asa cum spui, nu vei stii dupa cate zile o sa iti vina, nu o sa stii.

SAtii, doaor in cazul in care ar fi regulat, ca de aia i se spune regulat, nu de la regulat, adica ca te reguleaza iubi, ci pentru ca vine dupa un anume numar de zile, de fiecare data acelasi numar de zile.

Daca nu p[ricepi ceva spune, tu nu stii cei ala ciclu, nu stii cei ala regulat, neregulat, de aia esti speriata, ca nu esti informata.

Cind iti vine menstruatia, in prima zi bifeaza pe un calendar, apoi cand vine alta menstruatie bifeaza iar. Fa asa de 4-5 ori, dupa numeri pe acel calendar cate zile a avut fiecare ciclu.

Un ciclu tine de cand ai avut prima zi aia cand iti curge sange, pana in ziua de dinainte sa curga iar.

Daca cele 4-5 cicluri au acelasi numar de zile, ATENTIE, nu te uita la calendar la data c ind a venit, tu numeri zilele la fiecare ciclu, vezi daca is la fel, la fel ca numar de zile, nu ca data pe acel caledar ai inteles?

Daca au acelasi numar de zile, atunci ai ciclu regulat. Daca au nr diferit de zile acele cicluri, este neregulat, caz in care nu vei stii in ce zi, sau dupa cate zile o sa apara iar.

De exemplu, sunt femei care au ciclu foarte dereglat, varza, nu neregulat numa, ci dereglat, au menstruatie intruna, ei cu pilule gen ce ai luat si tu se remediaza, anticonceptionale se da in cazul asta.

Nu stiu de ce, nu am studiat, ca nu am fost curios, dar stiu sigur de la o fosta, care avea ciclu varza si asa a trebuit sa ia anticonceptionala ani la rind sa isi mai revina, dar si-a revenit pana la urma.

Deci pilula aia nu stiu ce ti-a facut, problema ta este de falt alta, nu stii ce ciclu ai.

| Violleta2022 a răspuns:

Uita de ciclu menstrual pe perioada de 6-12 luni, ca ala nu mai vine dupa planul tau, fiindca este toatal dereglat de efectele negative ale pastilei de a doua zi.
Dupa cum vad tu nu esti capabila sa intelegi ca un ciclu NEREGULAT nu are cum sa vina regulat, dar continui sa spui ca "trebuia"s-a-ti vina.
mai fata, un ciclu NEREGULAT nu se poate tine dupa nici o aplicatie din lume, dupa nici un calenadr si nici cand crezi tu ca trebuie, fiindca este NEREGULAT< adica nimnei de pe fata pamantului nu-ti poate estima data urmatoarei menstruatii.

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexual, fiinda-i imposibil ca hormonul hcg sa apara mai devreme in urina.

Nu stiu cati ani ai, dar pari a fii o fetita total incapabila sa intelegi ce se intampla in corpul unei femei, ce inseaman cilu regulat si neregualt, cum se ramane gravida, samd, odata ce ai facut greseala dupa greseala.
Eu zic sa pui sexul in cui si sa-l practici dupa ce mai cresti si ai habar cu ce se mananca.