| adelina9992 a întrebat:

Am o mare problema...Am luat 2 luni tri-regol si dupa le-am intrerupt. Luna aceasta am facut neprotejat si imi e frica sanu fi ramas gravida, tinand caon ca mia intrziat vreo 4 zile si ca am secreti vaginale albe in exces. am si operatie de chist ovarian prin care mi sa extirpat un ovar iar anticonceptionalele le-am luat prescrise de medic.Sunt sanse sa fi ramas gravida? Tinand cont ca am ciclu neregulat. Multuesc. am 21 de ani

3 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Un studiu publicat in revista Gynecological Endocrinology in 2002 pe care l-am consultat recent spune ca 57.9% dintre femeile care renunta la anticonceptionale au un ciclu ovulator in prima luna dupa intrerupere, deci pot sa ramana insarcinate. Tot ei spun ca durata ciclurilor dupa ce intrerupi anticonceptionalele este mai mare pana la 12 luni dupa, deci poate sa intarzie cateva zile.
Secretile vaginale albe in exces nu sunt semn de sarcina, pot sa apara si in mod normal. Totusi riscul sa fi ramas gravida exista deoarece ai facut-o neprotejat. Poti astepta si daca intarzie mai mult de o saptamana poti face un test de sarcina.
Oricum mi se pare revoltator sa scoti un ovar pentru un chist ovarian. Nu se scoate decat daca apare o complicatie care te obliga sa faci lucrul asta. Asa scazi si mai tare rezerva de ovule a femeii care va avea sanse mai mici sa faca un copil. Nu amana multi ani daca ai sa vrei un copil si incearca sa ai grija de sanatatea ta. De ce ai intrerupt anticonceptionalele, asa a zis doctorul tau? Ai mai fost la control ecografic?

| adelina9992 explică (pentru raspunz):

BUNA.le-am intrerupt pentru ca am fost in sesiune si aveam unele stari de rau adica greata. ultimul control l-am facut in august si aveam intarzieri ale ciclului. mia mai intarziat si cate 3-4 luni si miaveni dupa. anticonceptionalele le-am luat pentru reglarea ciclului si trebuia sa le iau doar 3 luni( cred ca ciclu nu mi-a venit si din cauza stresului). referitor la operatie a fost acum 3 ani si a fost facuta la un spital de stat in brasov deci nu pot astepta mai multe din partea unei doctorite care mi-a taiat toata burta pentru a scoate chistul(avea 80 mm in diametru). multumesc mult de raspuns

| raspunz a răspuns (pentru adelina9992):

Bună Adelina,
și eu lucrez în domeniul medical și îți pot spune că din câte știu eu este ok să urmezi un tratament de lungă durată cu anticoncepționale cu doză mică de hormoni, care poate să nu fie întrerupt un timp îndelungat, fără să ai efecte adverse. De obicei starea asta mai neplăcută cu grețuri și stare generală afectată apar doar în prima lună, eventual și următoarele câteva luni dar ar trebui să dispară în timp și să nu mai ai probleme. Având în vedere riscurile care există în cazul tău, eu unul ți-aș recomanda o metodă contraceptivă pe care să o utilizezi pe durată mai lungă, care să-ți protejeze și ovarul și să regleze ciclurile menstruale, adică pilula anticoncepțională. Este periculos să faci dragoste fără protecție sau să apelezi la pilula de a doua zi.
Oricare e decizia ta, trebuie să ai grijă de tine, ți-aș recomanda să nu (mai) fumezi și să nu bei cafea în exces, să ai un regim de viață sănătos și să faci copii când ai să poți dar cât de repede va fi posibil, până în 30 de ani. Ai din start mai puține ovule, menopauza poate să apară mai repede așa că să nu amâni momentul până va fi prea târziu.