| Andreea_Alexandra_1996_bEiG a întrebat:

Buna,am o mare problema! S-a rupt prezervativul și din nefericire pentru mine nu am putut lua pastila de a doua zi deoarece urmez un tratament hormonal.Mi-a venit menstruația pe 23 Iulie iar actul sexual a avut loc pe 8 august..Nu ma descurc deloc cu calcularea zilelor fertile și nefertile..Ma puteți ajuta, va rog?sadExista șanse sa fiu însărcinată? Multumesc!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca actul sexual a fost intretinut in cea de-a 17-a zi ciclului menstrual, formarea sarcini in urma patrunderii spermei in vagin in acest moment al ciclului poate deveni posibila NUMAI in acel caz in care lungimea ciclurilor tale a fost mereu mai mare de 30-31 de zile. In cazul in care lungimea ciclurilor anterioare a fost mereu mai scurta de 30 de zile in acel caz actul sexual din data de 8 August a fost intretinut DUPA terminarea perioadei fertile, ceeace inseamna ca in acest caz NU mai exista posibilitatea nici teoretica si nici reala/practica de formare a sarcinii. Pentru o analiza certa, precisa si corecta ar fi fost nevoie sa fie cunoscute caracteristicile ciclului menstrual privind tipul acestuia de a fi regulat sau neregulat, dar mai ales care au fost pana in prezent cele mai frecvente lungimi. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă ai un ciclu regulat de 28 de zile, perioada fertila a fost in perioada 4-8 august, deci sunt sanse destul de mari de sarcină. Acum contează şi de fel de probleme ai, că ai spus că iei un tratament hormonal. Şi bineînţeles, dacă a ajuns sau nu sperma in vagin.

| Anutsaa122 a răspuns:

S-ar putea sa fii insarcinata... totusi ar fi bine sa faci un test, sau poate mai mult, sansele sunt egale!

| Mihail69 a răspuns:

Sunt sanse de 85% sa ramai insarcinata.