| tultulik a întrebat:

am o mica problema; am uitat sa i-au doua anticonceptionale si am luat in seara asta 3, este vreo problema? Astept un raspuns.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e o mare problema. Este complet interzis sa faci asa ceva, doza fiind toxica si putand duce la complicatii severe atat pe termen scurt cat mai ales pe termen lung. Este foarte clar mentionat pe prospect si absolut obligatoriu de respectat ca daca uiti o pastila, o mai poti lua in urmatoarele 12 ore, dupa aceea, o sari pur si simplu. Absolut niciodata nu se iau doua pastile o data sau la interval mai mic de 12 ore. Trei, e exclus.
Acum trebuie sa stii ca nu esti protejata pana dupa urmatoarea menstruatie. Trebuie sa folosesti neaparat prezervativ. In plus, trebuie maine sa te duci la ginecolog, pentru sfaturi in vederea reducerii efectelor adverse. Daca cumva, in noaptea asta te simti rau (pune pe cineva sa te supravegheze) in sensul ca ai dureri de cap, varsaturi, frisoane, dureri de burta sau in piept sau iti p[ierzi cunostinta, sa te duca urgent la spital (poti face o complicatie acuta de tip infarct cerebral datorita efectelor supradozei asupra coagularii). Daca pana maine esti bine, inseamna ca ai trecut de faza critica (riscul de complicatie acuta nu e foarte mare, 2-3%) si trebuie sa te ocupi de evitarea efectelor adverse pe termen lung (sarcina endorita, hermafroditism al copilului, infertilitate, chisturi sau cancer ovarian, leziuni precanceroase de endometru sau san). Cantitatea excesiv de mare de hormoni si ritmul neregulat al administrarii (adica dupa doua zile de seceta, boom o doza de cal) poate duce la probleme serioase. Ginecologul va sti ce sa-ti spuna. Eu personal, ti-as recomanda sa termini folia (pentru a nu declansa o hemoragie masiva) si apoi sa faci o pauza de minim 4-5 luni in anticonceptionale, pentru a-i permite organismului sa se reechilibreze.

| monyk a răspuns:

Buna, nu este nicio problema, daca uiti sa iei, iei a 2 -a zi o pastila si cele lipsa ca sa isi faca efectul, dar totusi sper sa sunt indicate de medic, sa fie bune ca altfel poate avea reactii adverse severe;
Si pe viitor fi mai prudenta, noteaza-ti undeva sa nu mai uiti.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Aoleu! 3?!?!
În mod normal în prima săptămână nu ai voie să uiţi nici măcar una, iar dacă uiţi, eşti protejată abia după următoarea menstruaţie. Dacă e în a doua sau a treia săptămână, UNA ai voie să uiţi dar s-o iei de îndată ce-ţi aminteşti.
Dacă ai uitat două, mai bine era să le sari şi să termini folia dar fără să ai contacte sexuale până la următoarea menstruaţie sau să foloseşti prezervativ.
Mergi urgent la medic! Nu e de joacă cu anticoncepţionalele!

identitate
| identitate a răspuns:

Da e o problema. Daca uiti de o pilula mai merge, le iei pe amandoua odata. Daca uiti de doua...
Si cand uiti de una, fie faci sex cu prezervativ, fie nu faci deloc timp de o saptamana.

| elyssa20 a răspuns:

Atunci cand uiti sa iei o pilula, poti sa o iei ulterior daca nu au trecut mai mult de 12 ore. daca ai depasit aceasta perioada nu mai are rost sa iei 3 pastile odata, ci urmatoarea o iei normal a doua zi si bineintelesai nevoie de protectie suplimentara. data viitoare cand mai uiti mai verifica si prospectul ca de aceea e pus in cutie. s-ar putea sa te simti rau si de la ele si s-ar putea sa nu.consulta medicul si vezi.bafta multa si pupici.

| karellen a răspuns:

Da, evident. pastilele nu se iau asa dupa ureche, ca sa compensezi cand uiti sa "i-ei". data viitoare mai multa grija

| andreeasim1 a răspuns:

Nu ar trebui sa faci exces de pilule.Chiar daca ai uitat sa iei asta nu inseamna ca daca iei mai multe e bine.Ar fi mai bine cu ocazia asta sa faci o pauza de 2 saptamani sau chiar 3.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine iei o data pe saptamana cate 7 pilule! ce atata grija in fiecare ziwinking?