| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna am o mica problema...stau cu prietenul meu de cateva luni, dar problema e ca e destul de gelos...de ex se uita in tel meu la mesaje sau daca ma suna un prieten ma intreaba ce vrea, ma pune sa imi sterg numere dn telefon si se uita in arhiva mea de la mess. Practic nu pot avea prieteni baieti, stiu ca ma iubeste dar nu imi place sa ma controleze atat, i-am spus si eu dar a spus ca nu vrea sa ma piarda de aceea se uita la tot ce vb cu alti baieti si plus de asta eu nu am treaba cu niciunul pentru ca doar pe el il iubesc, mi se pare ca nu prea are incredere in mine, voi ce spuneti? fundita

Răspuns Câştigător
| Ekcstsy a răspuns:

Sincer din pctul meu de vedere si gelozia este o modalitate de a arata cuiva ca il iubesti. Este un pic cam radicala aceasta metoda dar nah... fara iubire nu este gelozie. Este aiurea ce e drept sa fii controlata si sa nu ai voie sa faci diverse chestii, dar daca ii acorzi libertate in a verifica ce doreste el, nu vei avea motive de cearta niciodata si la un moment dat se va linisti din punctul asta de vedere. Nu este vorba ca nu are incredere in tine ci ca nu vrea sa te piarda. Eu zic sa il lasi asa sa verifice ce vrea el si cand vrea el, si dupa un timp se va linisti vazand ca are incredere in tine si ca nu ai nimic sa ii ascunzi.

7 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Asa suntem toti si mai ales daca am si fost inselati in trecut...
uite eu acum sunt in cantonament la Brasov, iar prietena mea e la vreo 200 km distanta. am incredere in ea, dar tot imi trec niste ganduri ca ar putea sa-si faca de cap cu cineva.
tu poate ca nu ai treaba cu niciunul din acei baieti si il iubesti pe el, dar ei probabil ca te plac... nu te-ai gandit la asta?

| xxs22 a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Pai normal ca o place? ce interes ar putea avea acei baieti? prietenie? laughing nu exista prietenie intre un baiat si o fata. poate ca fata il vede ca pe un prieten da unui baiat ii trec atatea filme indecente prin minte...

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru xxs22):

Pai si atunci cum sa nu fie gelos?!
totusi nu e normal ce face el... se pare ca e si foarte posesiv

| Neinteresantul a răspuns:

Lasa ca-i bine. Fa si tu la fel sa vedem daca-i place. Si daca faci asta, o va lasa mai moale cu gelozia.

| SentimentalConsil a răspuns:

Gelozia multa strica, o sa devina prea acaparator, prea posesiv si trebuie sa faci totul ca el chiar daca este gresit, o sa ajungi sa te certi cu prietenii chiar si cu parintii pentru asa ceva si chiar o sa te imbolnavesti, sa fiu in locul lui nu as proceda asa, faza ca nu vrea sa te piarda e vrajeala, poate ca nici el nu isi da seama de ce se intampla asa ca dicuta cu el si mergeti la un psiholog cat nu e prea tarziu

| SSSOMG a răspuns:

Am avut si eu un prieten de genul asta si relatia nu mi-a adus nimic bun. Incearca sa te rupa de toata lumea. Poate te iubeste dar nu e in regula ce face. Cand o sa va despartiti o sa ramai singura, fara prieteni...Gandeste'te bine. Spune'i ca nu esti de acord sa te controleze si daca are incredere in tine renunta la obiceiurile astea proaste. Eu am avut numai de suferit langa un baiat de genul asta. Impune-te!

| BlondinaDeea a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa aveti o discutie foarte serioasa si a ii mai explici odata ca tu doar pe el il iubesti si ca nu o sa te piarda pentru nimeni si nimic in lume... poti sa ii mai spui ca acei baieti sunt doar prieteni si ca el este singurul care il iubesti si ca nu are de ce sa isi faca griji si ca trebuie sa aiba incredere in tine.
Mai spune-i si ca nu iti place sa fi controlata
Sper sa te ajute raspunsul meu :*