| pugglife a întrebat:

Am o nelamurire: este normal ca dupa primul contact sexual (neprotejat) ca fata sa aiba sangerari destul de pronuntate, insotite de bucati de tesut (puncte de culoare inchisa), si dureri usor suportabile timp de 1-2 zile de la contact? (toate acestea nefiind cauzate de menstruatie). De preferabil sa raspunda cei care se pricep in acest domeniu

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corecte este un cat se poate de sigur ""bineinteles ca DA"". Si in primul rand situatia prezentata se datoreaza faptului ca NU a fost folosit prezervativul asa cum este indicat sa se procedeze in cazul sexului de dezvirginare. Lubrifiantul cu care este acoperita suprafata prezervativului si finetea materialului din care este confectionat, faciliteaza si usureaza foarte mult penetrarea vaginului si de asemenea reduce la 1/2 sau chiar la 1/3 durerile care apare in acele momente. Atunci cand himenul este bine vascularizat, dupa ruperea sa de obicei sangerarea este mai abundenta cantitativ. Iar durerile resimtite in zona vulvara si vaginala in urmatoarele 1-2 zile au reprezentat un fel de ''febra musculara'' care s-a instalat in muschii vaginali si cei pelvini in urma ''maltratarii'' la care au fost supusi in timpul actului sexual. Sanatate!

1 răspuns:
| unicorn09 a răspuns:

Da,este normal.