| TpuDana a întrebat:

Buna,
Am o prietena care se masturbeaza la 12 ani, e normal? o.o

Răspuns Câştigător
| stark47 a răspuns:

Nu este normal, iar daca nici tie nu ti se pare, de ce nu faci un gest si incearca sa ii explici ca ceea ce face este gresit si c ar trebui sa se opreasca

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Normal pentru cine?
Pentru ea poate fi normal, pentru tine se pare ca nu e.
Normalul e perceput diferit de fiecare individ.
Daca e sa te iei dupa normele morale ale societatii, n-ar fi normal.
Dar sexualitatea se naste odata cu noi si o studiem pe plan personal intreaga viata.

| Liviu a răspuns:

E foarte normal copii se masturbeaza fara sa isi dea seama, intrebati parinti de copii de 2 3 4 5 ani, o fac fara sa isi dea seama, ei stiu doar ca le provoaca placere.Nu ati vazut la rude copii mici care se freaca de mobila, pat, sau mai stiu eu ce? pare amuzant dar e normal.Nu trebuie certat sau traumatizat, ii trebuie explicat ca asemenea lucruri se fac doar in intimitate nu in vazul lumiwinkingSi, tu nu te masturbezi draguta? Hai minte-ma frumos happyE ceva normal, toti o facem.

| mimiwewem a răspuns:

Nu, nu este normal. Ești prea mică pentru așa ceva.

| neutrino a răspuns:

Danuta, esti prea copila pentru a practica asa ceva.

| Radu284 a răspuns:

Nu e ceva anormal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal, anormal care e treaba ta?
Sau poate prietena ta se numeste Dana?

| Laura927 a răspuns:

Am o prietena, nu este românca ( nici Țigancă pentru răutăcioși laughing ), care are o fetița de 9 ani acum si imi povestea ca fetița ei se masturba de cand avea 4 ani, bineînțeles a mers la medic ..bla bla ( ca eu nu sunt medic si nu știu sa explic ce s-a întâmplat ) dar ia pastile de cand e mica.
Bineînțeles asta este un caz rar si in nicun caz nu te afli in situația ei!

Oricum este normal sa fim curiosi si odată ce experimenta este plăcută, ESTE NORMAL SA VREM SA REPETAM!
Nu este vina ta, ci a hormonilor!

| LoriLoL a răspuns:

Si marmota invelea ciocolata in staniol.da exact tie avea sa-ti spuna chestia asta.hai mai chiar ne crezi prosti? nu te mai juca sub plapuma(intrebarea ta are legatura cu urmatoarea haha)

| bogboy101 a răspuns:

Buna cred catu esti acea prietena.da este ABSOLUT normal si eu fac asta si am 14 ani.si da sunt fata chiar daca numele meu de user este bogdan. daca vrei sa vorbim da-mi mesaj pe privat sau replay

| ClauditaSmile a răspuns:

Nu e normal Sigura acea prietena nu esti tu?

| pedrocj a răspuns:

Este normal daca o faci foarte rar dar nu la virsta ta, poti sa devi dependenta ai grije.