| UtilizatorNeidentificat30 a întrebat:

Buna, am o prietena mica, de vreo 14 ani cred si-a inceput viata sexuala cu iubitul ei cu care este de 2 ani, iar acum a ramas insarcinata, ce poate face? A spus ca oricum ar da-o tacsu o omoara cu bataia, si ca o da afara si o trimite la iubitul ei si dupa cheama politia, si ajung la sfarsit ca amandoi sa fie inchisi, unul la corectie ( are 16 ani) iar ea la un centru de minori. Ce putem face in acest caz? Unde poate face avort fara sa stie tacsu sau ceva, mama ea nu are, de aia si a facut toate prostiile astea ca doar nu ii explica tacsu cum sta treaba. Copilul nu vrea sa-l pastreze ca ii este frica, baiatul cu care e o poate parasi iar ea ramane cu un copil de la 14 ani! Sper ca ati inteles ceva, cele mai bune sfaturi va rog! Fara hate, ea incearca sa se sinucida iar eu nu stiu ce sfat sa-i dau sau sa o ajut sa si rezolve problema, ajutor, dau funda!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa spuna de urgenta tatalui, cu care poate merge la medic!
Oricum, fiind atat de micuta, este imposibil sa fie primita de vreun medic fara un marite sau tutore legal.
Sa nu amane, ca trecerea timpului, face imposibil avortul!

| Love4Music a răspuns (pentru Violleta2022):

Scrie ca nu are mama.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din nefericire la varsta ei intreruperea sarcinii poate fi efectuata NUMAI/DOAR cu acordul scris al parintilor. Indiferent daca exista riscul de a fi batuta, trebuie sa-si asume aceasta probabilitate si neaparat sa vorbeasca cu tatal ei pentru a se incadra in limita timpului in care se poate efectua intreruperea de sarcina. Cel mai indicat sfat de urmat ar fi aceea ca cineva sa-l instiinteze pe tatal ei de situatia in care este fiica ei. Multa sanatate!

| danutzu96 a răspuns:

Din punct de vedere juridic fapta lui nu este penala. Conform codului penal diferenta dintre cei 2 este mai mica de 3 ani, amandoi fiind minori. Sa discute cu rude apropiate despre problema si sa se incerce expunerea fara incidente a problemei tatalui. Cu calm, problema se poate rezolva.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Incurajeaza-o sa stea de vorba cu noi. Vrem sa o ajutam sa ii fie mai bine.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii sau poate fi prietenul ei atunci cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul sau mai degraba in mediul online, indrum-o sa ne transmita mesajul la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poate primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa ajutam!

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Bine că la 14 ani îi arde de prostii, chestia cu: "nu a avut mamă și de asta a făcut prostii" mi se pare o tâmpenie trăim într-o așa-zisă lume cu gândire liberă dar care de fapt se traduce prin: destrăbălare totalăwinking

| Alex375937474849181 a răspuns:

Ar face bine sa mearga sa ceara ajutorul bunicilor sau rudelor si dupa sa mearga la un psiholog. Poate chiar sa ceara ajutor si protecției copiilor. In orice caz sa nu se sinucidă. Orice are o rezolvare.