| 181818 a întrebat:

am o problema:eu si prietenul meu am facut-o de cateva ori fara prezervativ, nu a ejaculat in mine, pot ramane insarcinata, ultima data mi-a venit cm pe 28 sau pe 29 luna trecuta ca eu nu prea le tin minte si am un ciclu neregulat, luna aceasta inca nu mi-a venit...nu am nici un simptom...nimic...poate sa fie o raceala din cauza serviciului pe care il am, lamuriti-ma si pe mine sau sa-mi fac un test de sarcina? pup astept raspuns

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti ramane insarcinata folosind aceasta metoda. Ea este o metoda de contraceptie cu siguranta redusa (in jur de 70%), asa ca este rezervata cuplurilor stabile, eventual casatorite, pentru care un copil n-ar fi o tragedie.
E adevarat ca e posibil sa fie si alta cauza, ca de exemplu o dereglare hormonala. Mi se pare totusi incredibil ca o femeie cu viata sexuala nu tine o evidenta stricta a menstruatiilor ei. N-am mai auzit asta de multi ani.
In fine, asteapta inca vreo saptamana si apoi fa-ti un test de sarcina din urina de dimineata. Apoi, indiferent de rezultat, du-te repejor la ginecolog. Daca nu e sarcina, poate fi o chestie grava, mai ales ca n-ai ciclu regulat. dereglarile astea menstruale netratate la timp duc la mari probleme in viitor.

kratos
| kratos a răspuns:

Da poti ramane insarcinata daca in timpul actului sexual el are niste secretii care contine spermatozoizi! Fa un test de sarcina si vei afla daca esti sau nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fiecare datacand o faceti fara protectie exita posibilitatea sa ramai insarcinata, mai bine fa un test ca sa fii sigura, mai ales ca nu ai menstruatie regulata.

| alina_7563 a răspuns:

Cel mai bine dupa 21 de zile de la actul sex. fa un test de sarcina si el iti va spune totul, menstruatia pate sa intirzie de la nervi sau raciala.