| irina1993 a întrebat:

am o problema foarte grava. Acum 2 saptamani am facut petting cu prietenu meu...(eu sunt virgina) Sa terminat acolo jos dar din cate am auzit trebuie sa intre capu macar acolo ca sa ramai insarcinata. Ciclul nu mi-a venit inca desi trebuia sa vina. Dar si acum imi vine dereglat deci s-ar putea sa intarzie. Totusi exista sanse sa fiu gravida?

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aveţi GRIJĂ ce "joculeţe" practicaţi!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Da, exista. Nu e nevoie sa ejaculeze in tine ca sa ramai. Daca sperma ajunge in zona vaginului, spermatozoizii care sunt foarte mobili, pot sa patrunda in vagin si sa fecundeze ovului. Tu avand ciclul neregulat, nu prea ai cum sa calculezi exact data ovulatiei, ca sa poti folosi cu eficienta metoda calendarului. Orice contact sexual (chiar si fara penetrare) trebuie sa se faca cu prezervativul pus.

| grab a răspuns:

Sanse vor fi mereu.
du-te si ia-ti un test de tip "barza" cand se implineste termenu ala de validare a sarcinii.
bafta!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Esti virgina fizic atat, ca in rest nu mai esti virgina de mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi mai explicita, cum s-a terminat acolo jos?

Răspuns utilizator avertizat
| marinaa9 a răspuns:

Himenul are rolul de a proteja, deci nu exista sanse, am avut o poveste asemanatoare si..nu s-a intamplat nimic.E posibil sa fi racit acolo jos si de asta iti intarzie ciclul sau ai doar o dereglare hormonala

| OanaMada a răspuns:

Ai auzit pros.t. Nu prebuie sa ejaculeze in tine pentru a ramane insarcinata. e destul sa se termine ''acolo jos'' deoarece spermatozoizii de deplaseaza repede pana la ovul, pentru al fecunda. Sa ma intelegi se strecoara usor, si sunt rapizi. Deci da. e posibil sa ramai insarcinata.

| AndreeaBanateanu1996 a răspuns:

Petting,sex,e asemanator laughing E mai bine sa faceti sex deoarece stiti ca va protejati si nu o sa iti mai fie frica de sarcina. Nu e de gluma cu asta,ai grija, spermatozoizii vin repejor pe la ovul si exista riscul de a ramane insarcinata, si daca a atins cu mana penisul si apoi cu aceeasi mana ti-a atins vaginul a putut sa iti strecoare spermatozoizii. Ti-am zis, mai bine te culci cu el, stii ca esti protejata si nu iti mai faci griji ca ai ramas insarcinatawinking