| iulianaiilli a întrebat:

Buna,am o problema foarte grava. In seara de Revelion m -am cam lasat dusa de val cu prietenul meu.pur si simplu ne jucam. El a terminat apoi s-a sters cu doua servetele. apoi am mai stat linistiti in pat cam 10 minute, dupa el si a frecat penisul de vaginul meu dar nu a terminat,nu a intrat, doar asa... daca a ramas putina sperma, as putea ramane insarcinata? Tinand cont ca pe 3 mi a venit menstruatia si a durat normal pana pe 8, insa in ultimul timp ma simt cam rau. am stari de voma, greata. etc..ar putea sa se intample asta daca eu nu am mai avut alte relatii intime? Adica pana acum nu am mai incercat asta ..nu a fost momentul ala in care pot spune ca m-am dezvirginat. Fara glume proaste. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Goete a răspuns:

Daca faci sex cu el dupa ce a ejaculat, chiar daca se spala bine dar nu urineaza, pe canalul pe care vine sperma (care e acelasi cu celnpencare vine urina) raman mereu ramasite de sperma si poti ramane insarcinata. Asa ca spalare bine maini si penis si urinare... Dar cu cel mult 9 zile inainte si dupa data inceperii ciclului (regulat) nu esti fertila. Daca ti-a venit ciclul 3 zile dupa stai linisrita. Faptul ca te simti asa poate fi chiar si autosugestie, din frica care o ai. Nu esti insarcinata.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Tinand cont ca ultima ta menstruatie a tinut 5 zile si probabil a fost similara cu cele anterioare se poate concluziona ca nu s-a format o sarcina. Pornirea menstruatiei se produce exclusiv pe baza activitatii hormonale. Din moment ce a inceput eliminarea mucusului ce tapiseaza/imbraca peretele interior al uterului numit ENDOMETRU, se considera ca hormonii femenini declanseaza acest lucru dintr-un motiv cat se poate de simplu si anume acela ca nu s-a format si nu s-a inplantat o sarcina prin NIDATIE in ciclul menstrual anterior in fostul ENDOMETRU. In conditiile descrise de tine nu exista nici cea mai mica posibilitate de a se fi format si instalat o sarcina sau sa mai poata fi vorba de existenta unei sarcini. Ceea ce trebui sa retii pentru a stii pe viitor se refera la faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta inceperea unui NOU ciclu menstrual.Deoarece prin MENSTRUATIE se elimina ENDOMETRUL imbatranit devenit inutil in organism, procesul menstrual reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Teoretic nu mai exista nici cel mai mic risc de a fi insarcinata. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu te-a penetrat si nu a ejaculat in tine, nu poti fi gravida.

| sofisis a răspuns:

Simptomele de sarcina NU se vad decat dupa primele 5-6 SAPTAMANI.
Orice alte simptome aparute pana atunci..au alte cauze.
Riscurile sa ramai gravida din petting sunt foarte mici. Daca intre timp ti-a mai si venit menstruatia..nu esti gravida.

| duduboss a răspuns:

Daca zici ca ai greturi, stari de lesin, si tie rau. Nu ar strica sa faci un test de sarcina. Mult succes.