| pis0i92 a întrebat:

Am o problema foarte mare, mi-a intarziat menstruatia si mi-e foarte frica sa nu fiu insarcinata, miercuri voi face un test de sarcina, sper sin tot sufletul sa iasa negativ. Daca Doamna fereste va iesi pozitiv, spuneti-mi si mie clinici bune din CTA unde pot face avort. Am 17 ani si nu il pot pastra, pentru a vace avort ma pot suce si singura? Ajutati-ma, nu stiu ce sa mai fac, si sunt foarte speriata. Multumesc pentru sfaturi.

Răspuns Câştigător
| catthshshshs a răspuns:

Daca ai facut sex neprotejat este si cazul sa iti pui niste semne de intrebare. Dar pana nu stii sigur daca esti insarcinata, nu e bine sa te panichezi. Fa testul cat mai curand si vei afla care e deznodamantul.Si daca doamne fereste esti, vorbeste neaparat cu parintii tai.Nu fa nimic de capul tau.Ai 17 ani si trebuie sa mergi acolo cu un adult. Dar sa speram ca nu e cazul...winking

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul sa ai grija sa-l faci dupa minim 7 zile de intarziere a menstruatiei si sa-l repeti dupa inca 3 zile.
La 17 ani, ca sa faci avort, trebuie sa fii insotita de un parinte sau tutore legal care sa semneze ca este de acord si ca isi asuma riscurile. La aceasta varsta, e posibil sa mori in cursul interventiei sau sa faci complicatii severe care sa necesite interventii chirurgicale complexe. De asemenea, exista un risc mare sa ramai cu sterilitate definitiva. Tu nu iti poti asuma aceste riscuri, fiind minora, si cineva trebuie sa o faca pentru tine.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De ce miercuri și nu mâine dimineață?
Faci testul pentru început și vezi rezultatul.
Întotdeauna există o soluție de mijloc în astfel de situații.
Mai poate fi o răceală, stres, dereglare hormonală, etc.
Pa, pa.

| carmin a răspuns:

Doar in cazul in care s-a rupt prezervativul sau ati facut-o neprotejat poti fi gravida.Doar tu, sti ce ai facut! Intarzierea menstruatiei, pote fi si din cauza stresului sau poate fi o dereglare hormononala.Pentru un chiuretaj/avort, dupa varsta de 14 ani, te poti duce si fara parinti.Clinci in Constanta: Sc.Iowemed.Srl; Cmi Dr. Loghin Victor...Stiu mai multe... Dar am auzit de la prieteni ca Iowemed, este o clinica foarte buna.Acuma mai nou, este avortul medicamentos care se face, pana la 10 saptamani de sarcina. Vorbesti cu doctorul si iti spune.Succes

| buldog a răspuns:

Calmeaza'te, trage aer in piept! roga-te lui Dumnezeu sa nu fi insarcinata, dar daca totusi esti trebuie sa vorbesti NEAPARAT cu parintii despre asta! Nu ai cum sa o faci de capul taw...
Cat de greu ti s-ar parea, parintii mereu fac ceea ce trebuie!
Bafta!

| latexcap93 a răspuns:

La fotbal nu conteaza inscrierea golurilor, conteaza sa castigi

| asdffghjjkl a răspuns:

Nu iti fie frica. Daca nu ai 18 ani nu poti face avort fara unul din parinti. Zi mamei tale. Te va intelege pentru ca esti copilul ei...tot ce are mai sfant happy

| onelessreason a răspuns:

Daca iti intarzie menstruatia nu inseamna neaparat ca esti insarcinata...
Ai avut contact sexual neprotejat?

| danluvug a răspuns:

Nu te grabi in a face avort. Exista alte solutii. Sunt asociatii, fundatii care te pot ajuta moral, psihologic, financiar sa nasti copilul si sa-l cresti sau sa-l dai la infiat.

Urmarile avortului sunt mai grave decat iti imaginezi sau cum ti se spune de cei care "incearca sa te ajute", prin diverse sfaturi care te indruma spre avort.

Aici gasesti acociatii care te pot ajuta ca sa nu faci avort, te ajuta sa cresti copilul sau sa-l dau al infiat (mai bien dau copilul la infiat decat sa faci crima pruncuciderii, avortul, avort care te poate lasa marcata toata viata) : http://www.adevaruldespreavort.ro/resurse-links-utile

- DEZVALUIRI SOCANTE despre doctorii Ginecologi, Endocrinologi... Avort, Metode Anticonceptionale, Contraceptive, Sterilet, Prezervativ, HPV. Sindromul Post-Avort.Consiliere pre si post avort - Dr. Christa Todea-Gross - Cluj 9 Dec. 2008, Oradea 27 Feb. 2009: http://www.adevaruldespreavort.ro/......odea-gross

- Cum se face avortul (ce NU se doreste sa se afle de promotorii pro-avort): http://www.adevaruldespreavort.ro/......spre-avort

- Strigatul mut (Omul este fiinta umana din momentul conceptiei? Simte copilul nenascut durerea in timpul avortului? gasesti raspunsul dupa vizualizarea filmului): http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

- IN NOI ESTE VIATA - LA VIE EST EN NOUS - Despre copilul nenascut de la conceptie pana la nastere si efectele secundare pre si post-avort, sindromul post-avort, marturiile femeilor care au avortat: http://www.adevaruldespreavort.ro/......dromul-pos

- ULTRASUNETELE - O FEREASTRA SPRE INTERIOR (interiorul uterului, cum se dezvolta, cum se manifesta fatul, copilul nenascut): http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- Exista metode anticonceptionale, contraceptive sau totul este o manipulare a limbajului, o minciuna prin care sunt manipulate femeile, familiile?

- Anticonceptionale, contraceptive sau avortive, contragestive? http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

- Ce este iubirea? Dar dragostea? Cum trebuie sa se comporte baiatul, fata, tinerii ca sa aiba o relatie de iubire adevarata?
La ce trebuie sa se uite fata la un baiat dupa ce criterii sa-l aleaga, dar baiatul dupa ce criterii ar trebui sa aleaga o fata pentru o relatie? De ce tinerii nu mai siu sa iubeasca sa se indragosteasca?

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......etenia-lor

- Despre greseala avortului, dar si unde ajung sufletele copiilor avortati? (in rai nu pot ajunge cum nu au fost botezati) http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa fumezi si-l vei omora!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te-ai ****

| pis0i92 explică:

Imi este foarte frica sa vb cu mama, nici nu stie ca mi-am inceput viata sexuala. Stau in stres si ma tot gandesc, si imi este foarte frica.

| pis0i92 explică:

Buna! Astazi de dimineata am facut un test de sarcina de la sure check, si a iesit negativ, linia de control a aparut, iar in dreptul lui T nu e nimic. Sunt foarte linistita ca nu e nimic. Voi repeta testul peste 2 zile. Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.