| expertinrezolvareaproblemelor a întrebat:

Bună! Am o problema. Pe 10 aprilie a avut loc un contact sexual neprotejat dar fără ejaculare interna. Acum 4 zile trebuia sa îmi vine menstruația, însă nu mi-a venit. Am făcut 2 teste de sarcina dintre care ambele sunt negative. Tin sa menționez ca am răcit puțin jos din cauza frigului, am infecție urinara și ma dor ovarele. Poate fii întârzierea de răceală? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Trebuie sa stii pe viitor, ca testul de sarcina va avea rezultatul VALID, VALABIL si CORECT numai daca este facut dupa ce au trecut deja 7 zile de asa zisa ''intarziere''. Pentru informarea ta corecta in privinta momentului in cvare se poate efectua testul de sarcina al carui rezultat sa fie valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99%, te sfatuiesc sa citesti urmatorul raspuns comentariu in aceasta privinta :

Rezultatul oricarui test de sarcina efectuat pe baza urinei, chiar si al celui mai hiper-super-mega-extra sensibil este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca testul este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la incident.
In a 13-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 0 - 1%
In a 14-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI testul de sarcina efectuat in a 28-a zi de dupa sex/ovulatie va avea intotdeauna rezultatul obtinut este 100% corect
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
In perioada de 14-15 zile DUPA actul sexual sau ovulatie, se poate face numai testul de sarcina pe baza analizei de sange, testul beta-hCG care se efectueaza in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% asta in cazul in care testul este efectuat dupa 14-15 zile si devine corect in proportie de 98-99% incepand cu a 18-a zi de dupa data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat.
Numai testul de sarcina care este efectuat dupa ce au trecut 28 de zile de la ultimul act sexual neprotejat, va avea intotdeauna rezultatul 100% VALID, VALABIL si CORECT.
2.) Iar in legatura cu acea asa zisa ''raceala'' de care ai amintit : ""Tin sa menționez ca am răcit puțin jos din cauza frigului, am infecție urinara și ma dor ovarele.'' afectiunea respectiva este numita ANEXITA / BOALA INFECTIOASA PELVIANA si NU are nicio legatura ca ai umblat desculta, in frig, sau ca ai racit.
Acceseaza si citeste ce este aaceasta boala d.p.d.v. medical :

"" Anexita (boala inflamatorie pelvină) poate avea consecințe grave dacă nu este tratată în timp util și cu tratamentul corect
Anexita (boala inflamatorie pelvină) poate avea consecințe grave dacă nu este tratată în timp util și cu tratamentul corect
Ceea ce în mod greșit se consideră a fi o răceală puternică la ovare sau o infecţie urinară mai gravă, este de fapt o inflamație a organelor genitale feminine, cauzată de regulă de bacteriile transmise pe cale sexuală, care se răspândesc de la vagin la uter, trompe uterine sau ovare, inflamație cunoscută sub numele de boala inflamatorie pelvină.
Această afecțiune intimă afectează tot mai multe paciente, cauzând numeroase probleme de sănătate, dar și modificari psihice și comportamentale și nu prezintă de obicei simptome, motiv pentru care multe femei nu conștientizează apariția infecției și nu se prezintă la medicul specialist pentru stabilirea diagnosticului și prescrierea tratamentului necesar.""
http://www.armonica.ro/......tul-corect
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Asadar, testul de sarcina facut este eronat si inutil.
10 aprilie + 21 zile = 1 Mai.

Răspuns utilizator avertizat
| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!

(Referitor la infectia urinara, ia tratament, mergi la dr de familie )

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!