| LollipopBells1303 a întrebat:

Am o problema si as vrea si eu niste sfaturi sincere, deci stau cu prietenul de 5 luni si acum se pare ca am ramas insarcinata.Am 16 ani si el 26 ne intelegem super,dar acum recent am avut niste probleme adica el si stam cam foarte prost cu banii avem sa ne intretinem si sa mai iesim chiar si la un suc dar eu una nu vreau sa avortez el nu mi-o zis sa fac asta,doar mi-o zis ca e o problema cam mare si ca cum o sa il intretinem? Deoarece un copil necesita multa atentie si multe cheltuieli, eu cred ca el o sa vrea pana la urma sa avortez si na poate mai incolo sa fac un copil cu el(Cand ne vom casatori)dar eu am epilepsie is rare cazuri cu epilepticie care raman gravide mi-e frica unu la mana sa nu mai pot sa fac un copil si doi la mana sa avortez un copil nenascut, mi-e frica! CE SA FAC? sfaturii VA ROG FRUMOS.

Răspuns Câştigător
| Ady994 a răspuns:

Pysy5 cati ani ai? se vede ca n-ai o gandire deloc matura. fata are doar 16 ani... Stii ce inseamna sa ai un copil la 16 ani? Inseamna o viata complet distrusa! Eu zic ca daca alegi sa nasti copilul iti ratezi viata... Acum e alegerea ta

| Nordic a răspuns (pentru Ady994):

Nu, dacă lua sida avea viața complet distrusă. Copilul e o resposabilitate, nu o boală. Uite unde era maturul...

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E adevarat ca un copil necesita multa atentie, cheltuieli si multe altele, tinand cont de sanatatea ta nu cred ca ar fi indicat un avort, consulta un ginecolog si vezi ce te sfatuieste sa faci

Răspuns utilizator avertizat
| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Putina documentare, daca ea e minora, el are 26 de ani, nu cumva il inchide, si ea creste singura copilul, ba chiar mai mult daca e epileptica, nu cumva e si mai grav pentru el?

| Bebbe133 a răspuns:

Pai sa nu avortezi, iti va afecta foarte mult sanatatea plus ca e un mare pacat sa iei viata unui copil ce nu are nicio vina. as zice mai bnie sa le spui si alor tai, trebuie sa te inteleaga, iar daca el nu iti e alaturi, parintii sigur vor fi pentru ca ei te iubesc neconditionat.

| pysy5 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu dai copilul afara pentru ca asta iti poate afecta viata mai tarziu chiar daca va fi greu sa il intretineti dar gandeste-te bine ca acest lucru iti va schimba viata si nu poti renunta la acest copil iar mai tarziu sa afli ca nu mai poti face, gandeste-te bine ce vrei dar asta e sfatul meu

| micutZa94 a răspuns:

Cred ca tot ce avut de zis sa zis..chiar dac el vrea sa avortezi sa nu o faci.un copil ii o binecuvintare de la Cel de sus, ar trebui sa-i multumesti pentru asta, si cam e complicat dac avortezu dee la virsta ta s-ar putea pe viitor sa nu mai ai copii. Sfatul meu sa-l lasi

| Pappi a răspuns:

Avort. E cel mai bine. Nu are rost sa iti distrugi viata ta nici a copilului daca spui ca nu ai o situatie financiara destul de buna. Asta e parerea mea. Vorbeste cu parintii tai cu parintii prietenului tau.Afla ce parere au ei. Si in final vei ajunge la o concluzie favorabila pentru viata ta si a prt tau.winking Multa Bafta Si Craciun Fericit