| Anamariaelisabeta58 a întrebat:

Bună!
Am o problemă si ma gandeam ca poate stie careva dintre voi ce ar putea fi.
In luna Mai am avut un contact sexual care a fost neprotejat in timpul menstruației( dar contactul sexual nu s-a terminat cu ejaculare). In luna Iunie menstruația mi-a inatarziat 5 zile dar a venit si a fost normal a tinut 6 zile. Acuma suntem in luna Iulie si deja imi intarzie de 11 zile, tin sa precizez ca nu am mai avut contact sexual din luna Mai.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta pentru ca ai ciclul de tip NEREGULAT si aici nu se poate vorbi de intarziere, odata ce principala caracteristica a ciclulului neregulat este sa vina fara regula (aleator, cand vrea el), deci imposibil ca o aplicatie electronica sau un calculator manual sa-ti spuna vreodata ceea ce nici hormonii tai nu pot stii.

O aplicatie electronica de calculat menstruatia si ovulatia se poate tine NUMAI de catre femeile care au un ciclu perfect REGULAT, adica care vine FIX la acelasi numar de zile luna de luna.

| Madaxo97 a răspuns:

Sarcina exclude-o din start că e imposibil să fie. În primul rând că ai făcut la menstruație deci zero șanse de sarcină, trebuie să fi la ovulație, plus ejaculare în interior ca să se prindă sarcina. Din ce spui, ți-a întârziat 5 zile atunci, acum 11 zile, 100% e vorba de ciclu menstrual neregulat, ciclul tău vine când vrea el, este neregulat, sau poate ai ceva dereglări hormonale de întârzie mai mult de data asta. Oricum nu te îngrijora că sarcină sigur nu e.

| Anamariaelisabeta58 explică (pentru Madaxo97):

Multumesc❤️.Sper să ai dreptate, nu am simptome de sarcina absolut deloc.

| Robert2526 a răspuns:

Bun. Sarcina nu este, asta in mod clar, iti zic 100%.
Apoi daca ne indreptam atentia catre o posibila cauza, am avea, urmatoarele:

-Ai o varsta destul de mica, ciclul mentrual inca nereglat ( aici tu stii mai bine, ai mai patit sa iti vina cu intarziere)?
-Chist - chisturile sunt extrem de intalnite, nu reprezinta ceva grav, nu trebuie sa te sperii, dar ele pot sa impiedice ovulatia si deci si menstruatia
-Infectii cu transmitere sexuala - Desi uneori poti sa zici ca ai incredere 100% in persoana respectiva, te poti insela. Uneori nici el nu stie ca este infectat, multe dintre astfel de boli neavand simptomatologie evidenta
-Sindromul ovarelor polichistice - la fel, extrem de frecvent, iti poate cauza astfel de probleme
-Alte disfunctii endocrine
-Probleme metabolice ( daca esti prea slaba de exemplu)
-endometrioza

Mai pot fi si alte cauze, deci poti sa intelegi de ce nu iti poate pune nimeni un diagnostic pe internet.

Ce iti recomand, este o vizita la ginecolog ( se poate si cu bilet de trimitere, mai ales in orasele mari)

Nu este o sarcina, asta iti pot zice 100% si stiu ca in principiu doar asta te intereseaza/sperie dar e foarte important sa mergi la medic ca sa vezi exact care este problema. Atentie, nu zic ca ai neaparat o problema, poate sa fie vorba si de o variatie naturala a ciclului menstrual si nimic din ce am zis eu aici sa nu fie, dar este important sa stii.