| sweetgirl_8376 a întrebat:

Am o relatie de 1 an si 9 luni, il iubesc foarte mult si simt ca fara el, nu as mai putea sa exist, sa respir sau chiar sa traiesc...Ideea e ca eu simt si cred ca nu mai este ca la inceput, s-a schimbat. El zice ca aberez si nu este asa, dar se simte in gesturi marunte care alteori le facea fara retineri cum ar fi, tinutul de mana unde de curand m-a repezit sa nu il mai tin pentru ca ii ingheata mana, cum sa spuna asa ceva?!sad sau nu stiu cum sa zic exact ca sa ma intelegeti...Imi e dor sa fie romantic, sa imi spuna ca sunt frumoasa sa ma faca sa ma simt unica si cea importanta persoana din viata lui. Mereu cand ii spun ceva legat de noi, imi spune ca sunt nemultumita, si ca nu imi mai place de noi, dar nu e asa.tocmai de aia spun, ca sa facem sa fie bine, sa fie ca inainte. Offf, asa mi-as dori sa fie totul bine, sa il simt fericit cu mine, nu mereu plictisit si fara chef, sa nu ai fie discutii asa des. ce sa fac?!?!?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Este prea sigur de dragostea ta.Este atat de sigur ca orice ti-ar face n-o sa-l lasi ca isi permite sa se comporte cum ii vine. Daca la inceput era finut si dulce, acum nu-i pasa.Barbatul il ai cum il inveti.Daca il inveti rau,rau o s-o duci.Fetele fac des aceasta greseala,de a da atatea asigurari de dragoste ca baiatul nu-si mai face griji ca ar putea sa o piarda.Ce trebuie sa faci? Vei deveni mai rece,nu-l vei cauta,nu-l vei suna,nu-l vei mai bate deloc la cap,nu te intalni cu el de fiecare data cand ti-o cere,nu mai fii atat de disponibila. Daca ii pasa,in primul rand te va intreba ce se intampla,de ce te-ai schimbat. Daca intrebarea asta va veni, te iubeste, iar tu vei raspunde ca nu s-a intamplat nimic.O sa-l mai fierbi putin si totul va fi bine apoi.Barbatul e vanator,trebuie sa merite vanatul,ca sa alerge dupa el, altfel nu poate. Daca nu ii pasa ca te indepartezi, cu regret trebuie sa-ti spun ca ai iubit pe cine nu trebuia.Lasa-l brusc, fara multa vorba, oricat ar durea.Cu cat mai repede cu atat mai bine. Sper totusi ca totul sa fie doar o mica incercare in drumul vostru si sa treaca repede.Mult,mult noroc.

6 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,poate s-a cam plictisit si a intervenit monotonia.Sau poate trece si el printr-o perioada mai proasta, nu e cazul totusi sa disperi.
Fiecare trece prin momente in care nu are chef de nimic si diferite probleme ajung sa ne acapareze.
Toate inceputurile sunt frumoase, acum dupa aproape 2 ani s-a schimbat,poate sentimentele nu mai sunt aceleasi,focul s-a stins...
Multe fete se plang de faptul ca prietenul se purta inainte foarte frumos si apoi s-a schimbat radical,nu mai e ca inainte...e ciudat oarecum si intr-un fel desi discuti cu el si ii spui ce ai pe suflet,iti va spune ca de obicei ca esti nemultumita si bla bla bla.
DAca vezi ca continua tot asa,adica cu raceala fata de tine, fi si tu mai indiferenta ca sa vada cum e si sa isi revina.
Insa trebuie sa iti dai seama ca asa se intampla in majoritatea relatiilor, cu timpul nu mai e aceeasi flacara care era inainte.Si totusi, acum a-ti trecut de aceea perioada, a-ti ajuns intr-un alt stagiu al relatiei.

| Zenithf a răspuns:

Imi pare rau fato, ceea ce iti spune tie s-ar putea sa fie chiar ceea ce simte el, sa fie nemultumit, sa nu-i mai placa de relatia voastra. Si se pare ca nici la capitolul comunicare nu stati bine, ce sa mai zic de intelegere. Ca prin comunicare si intelegere s-ar putea repara ceva. Relatia voastra se apropie de un punct critic.

| gigiro a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc,da majoritatea barbatilor se comporta asa:uita de inceputurile relatiei, se plafoneaza foarte repede. Intreaba femeile maritate. Poate are si probleme, dar 90% din barbati, sunt mai reci. Discuta cu el.

| IloveME a răspuns:

Intr-o relatzie cand doar o persoana lupta,nu s poate saddaca el nu va face nimic, daca nu va mai da nimic din partea lui imi pare rau ca ti-o sp, dar mai mult ca sigur va veti despartzii.stiu ca il iubesti,stiu ca ai face orice sa fie ca la inceput,dar mai stiu ca nu vei reusi singura.
ti-as sp sa vb cu el,dar din cate vad nu este dispus d o conversatzie. poate trece prin ceva probleme,ai incercat sa afli daca are ceva p suflet? faza ca asa sunt ei,decat sa planga p umarul nostru prefera sa ne faca si p noi sa suferim(chiar daca intr-adevar ei nu vor asta,asta fac). incearca sa fi ca si el,indiferenta poate asa s va trezi la realitate, nu-l stresa cu telefoanele, msj.incearca sa-l faci si p el sa simta ca esti rece. daca nici asa nu s va trezi la realitate, inseamna ca nu te mai vrea.scz ca iti sp asta, dar asta e concluzia.
d moment c nu-i dispus sa vb cu tine nu prea ai c face decat sa asteptzi!
succes!

| MeMyseIf a răspuns:

Buna.Eu in locul tau n-as repeta intr-una zicindu-i despre chestiile care ma derajeaza in relatia schimbata.Ii zic o data si ii cer o rezolvare din partea lui, daca ramine la fel de pasiv si nu vad dorinta sa imbunatateasca ceea ce consider "stricat", atunci asta inseamna ca nu mai are chef de mine si de relatia mea.Ii zic asa:"Iubite iti mai dau o ultima sansa sa faci sa fie asa ca la inceput -ne luam o pauza de 2-3 saptamini in care o sa traim asa vietile noastre in mod independent si dupa aia, o sa astept un raspuns din parte ta.Ai sau nu nevoie de mine si relatia noastra,la aceasta intrebare voi astepta raspuns". Daca imi raspunde afirmativ, el automat de unl singur va repara tot ce cere reparatie si vor reveni acele vremuri bune. Daca, raspunsul e negativ:Adio! Bafta!happy

| Evangeline a răspuns:

Bună. Gândeşte-te că relaţia voastră nu mai este "pe la început". La băieţi, o relaţie mai lungă implică şi monotonie. Noi, ne plictisim mai greu ba chiar deloc, că doar de aceea ne-am născut fete. Cu toate astea, nu este exclus să discuţi cu el. Adu-i aminte de clipele frumoase şi arată-i că eşti cam nemulţumită de el, ba chiar dezamăgită. Atunci va privi retrospectiv şi probabil că va reveni totul la normal încet-încet.