| Simona2000 a întrebat:

Am o relatie de 6 luni cu un baiat si el vrea sa ma culc cu el, dar sunt virgina si imi este teama. Aş avea doua intrebari:
Prima oara, doare tare?
Ce se poate întâmpla dacă facem sex in timpul menstruatiei?
Dau funda! Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca se face sex oral vaginal durerea va fi reprimata de placere, desigur daca intra in tine rapid da te va durea dar daca o sa ai orgasm prin oral nu o sa doara asa tare plus ca dupa orgasm vaginul e relaxat e elastic, nimic, dar de bts tot nu scapi poate o sarcina scapi mai usor

| Violleta2022 a răspuns:

Imi imaginezi ca baiatul asta nu te vrea decat pentru sex?
Stii ce se va intampla la 1-2 luni dupa ce te culci cu el?
Te va parasii!
Esti gata pentru o asemenea relatie dramatica?
Ma rog, daca ai 20 de ani si virginitatea reprezinta o povara, poti sa o faci, ca poti sa ai grija si de un copilas.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care nu ai practicat deloc/niciodata masturbarea intravaginala, nici cel putin prin asa numita "degetica nevinovata", canalul din vaginul tau in acest moment este extrem de stramt si din acest motiv exista posibilitatea ca dezvirginarea sa nu reuseasca/sa nu fie posibila chiar din prima incercare. In astfel de cazuri durerea este insuportabila la prima incercare de penetrare si nu se datoreaza ruperii himenului cum gresit cred majoritatea, ci faptului ca muschii care constituie vaginul sunt supusi unei intinderi bruste si exagerate peste limita lor de alungire. Vaginul este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari care au o anumita lungime bine definita si penisul ii forteaza sa se intinda dincolo de limita lor de alungire si apare durerea care este cu atat mai intensa cu cat penisul este mai gros. Indiferent de cat timp ar dura preludiul si modul in care este executat, cat lubrifiant s-a folosit si cat de umed este vaginul si cat de relaxata devine femeia, lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia vaginului ramane nemodificate, adica nu se lungesc si canalul vaginal ramane la fel de stramt. In momentul in care penisul penetreaza acel canal stramt, intinde muschii din constitutia vaginului instantaneu si in mod brutal, fapt ce va provoaca intotdeauna durere in loc de placere si satisfactie. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica a vaginului de catre penis se produce o perioada mai lunga in timp, va provoca mereu febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime se produce in timp si va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune, care ulterior se va mentine ramanand definitiva, dar acest lucru necesita o anumita durata in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare este indicat sa urmeze o pauza de refacere deoarece si urmatoarele acte sexuale, (imposibil de precizat canumar), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Mai ales la inceput, dupa dezvirginare singura solutie de contact sexual cu adevarat posibila si placuta o poate reprezenta cunilitia sau o masturbare realizata printr-o "degetica" dar efectuata cu tandrete inainte de inceperea unei penetrarii propriu zise. Nu va reprezenta nimic deosebit sau ceva rau/gresit faptul ca sexul de dezvirginare se va intretine intr-una din zilele in care se produce menstruatia. Incearcati dar pe cat posibil penetrarea initiala sa fie cat mai tandra. Succes in activitate!

| LexiEla a răspuns:

Sexul trebuie sa fie facut cand ambii parteneri se simt pregatiti si confortabil unul cu celalalt. El trebuie sa te inteleaga. Dar daca te decizi s.o faci, iata cateva sfaturi. Incearca sa fii cat mai relaxata, daca esti stresata de va durea mai tare. Poti sa-l pui pe iubitul tau sa iti faca oral, va fi mai placut sexul apoi, vei fi excitata mai bine

| benga94 a răspuns:

Dacă crezi că ar dura relația voastră o perioadă mai lungă poți face sex dacă ești nesigură mai bine mai aștepți

| Hyung17 a răspuns:

Pai dupa cate stiu eu sunt unele fete pe care le doare foarte tare sau unele pe care deloc. Asta depinde si de baiat, daca stie cum sa o faca! Cu multa grija!
Daca faci sex in timpul menstruatiei nu se intampa nimic, e la fel, doar ca si cu sange, deci pobabil dupa ce ati face ar trebui sa faceti dus.

| bastars a răspuns:

Teoretic doare... sunt baiat deci nu stiu cat de tare.
Daca tu il iubesti si crezi ca e reciproc puteti sa o faceti, ulterior ar putea chiar sa va imbunatateasca relatia...
Din cate am observat nu e mare diferenta daca e in timpul menstruatie sau nu insa e preferabil sa fie in afara acelei perioade pentru ca e mai, hai sa zicem, confortabil pentru amandoi

| anonimus123456789102000 a răspuns:

Nu stiu daca durerile si chestiile de genul difera de la o fata la alta. Pe mine una m-a durut putin, dar nu intr-un mod exagerat... A fost o durere mica si rapida. Si hei. Nu fa aceeasi prostie ca mine. Eu am avut mare incredere in el, am fost 9 luni impreuna si nu s-a terminat prea bine. Asa ca ai grija când alegi cu cine vrei sa faci acest pas important