| anonim_4396 a întrebat:

Am prieten de 5 luni de zile. ceea ce vreau sa va spun e ca nu prea se comporta ca un gentleman ca sa spun asa, nu vreau sa par nesimtita dar mereu cand iesim undeva sau e de platit ceva mereu trebuie sa platim separat..nu ca m-ar deranja asa rau dar totusi el are o stare financiara chiar buna avand in vedere ca parintii lui au un loc de munnca bun cat pe langa al meu mama e casnica si tata lucreaza in Germania desii nu are mai deloc de lucru...iar eu nu stau in-un lux stau intr-un apartanent cu 2 camere cu parinti si soramea nu am decat mobila veche nici parchet nu am si mi-a fost rusine sa-l chem la mine..plus ca pe langa asta mama cu tata nu prea se intelegstraight face si totusi el avand o stare materiala buna nu cred ca ar fi greu sa plateasca uneori si pentru mine ubeori plateam chiar eu pentru el, el se bazeaza uneori ca eu am banii dar tot el ma cheama so apoi eu sa ma astept sa ma fac si de ras...totusi i-am spus ca un baiat ar trebui s afaca asta dar cica el nu le cere bani parintilor desii nu vad sa-si dea silinta prea mult. voua vi se pare normal? big grin

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un gentleman nu plateste nota amandorura, citeste si tu o carte de maniere elegante. Te-ar jigni daca ti-ar plati consumatiile, orice fata normala s-ar revolta ca este tratata ca o intretinuta. El incearca sa te respecte, nu stie ca de fapt tu asta iti doresti: sa te cumpere si sa intretina. Nu exista nici un motiv sa platesti tu pentru el, asa cum nu exista nici un motiv sa plateasca el pentru tine. Demn si politicos este sa va platiti fiecare consumatia.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Da dar eu ma refer ca nu am o stare financiara asa buna ca el de ex trebuoa sa mergem cu taxi la un strand si era departe si foarte cald si a spus el hai sa mergem cu taxi si aveam bani de taxi el nu dar oarecum el a vrut sa mergem cu taxi deci se baza pe mine ca am bani in fine am platit eu si apoi cand sa ajungem la strand tot eu trebuia sa-i platesc ca el nu avea destui bani desii nu-mi spusese nimic pana acolo si desii stie cum stau cu banii tot eu imi dau silinta ca mereu sa am

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu, in situatii din acestea spune-i clar: nu mergem cu taxiul, fiindca eu nu vreau sa cheltui banii pe asta. Nu trebuie sa ai grija sa ai bani pentru a platii chestii extravagante cum este un taximetru. Cand iesiti undeva, tu limiteaza-te la un suc si apoi plateste-ti partea ta. Ai grija sa nu ai prea multi bani la tine, fiindca in momentul in care ai multi bani la tine, inseamna ca starea ta materiala nu e atat de proasta.

| SilentStriker a răspuns:

A am o relatie de mai mult de 2 ani(eu fiind baiatul).Ei bine, am avut momente cand ieseam si eu aveam bani si ea nu avea deloc, sau invers, eu nu aveam bani deloc si avea ea, alteori ieseam fara 1 leu in buzunar, sau puneam in comun 'putinul' pe care il aveam si ne cumparam o sticla de suc. Nici unul dintre noi avem situatie financiara foarte buna. Nu trebuie sa-l faci nesimtit pentru asta, practic, banii sunt doar niste hartii, pentru a va distra impreuna nu aveti nevoie de bani! happy

| anonim_4396 explică (pentru SilentStriker):

Mda stiu.dar in cazul meu eu n-am o stare financiara buna iar el are asteptari de la mine cam asta vreau sa spun adica el crede ca eu am banii sau ceva de genullaughing

| thalyslly a răspuns:

Nu.e nesimtit
adica nah sa platiti separat e destul de ok adica egalitate dar sa platesti si pentru el e chiar nesimtire

| h3r a răspuns:

Este o relație între 2 adolescenți! Nu putem spune că este mai serioasă și nici stabilă! 2 persoane mai mari se înțeleg altfel într-un cuplu, ce-i drept, nu se „judecă" cine plătește sau nu... bine, exceptând faptul că profită pe urma ta, tu ești doamnă iar el nesimțit sau porc.

Ar fi frumos din partea lui să-și plătească singur consumația, și uneori să mai scoată un ban în plus pentru anumite cheltuieli, de care el are chef, nu tu! Data viitoare când „întrece măsura" îi spui frumos că nu ai destui bani la tine. Iar dacă vă aflați într-un local, te limitezi. Dacă tot așa continuă, te sfătuiesc să ai grijă cum te menții pe parcurs, vezi dacă merită să mergi mai departe și dacă el te-ar accepta așa cum ești.
Nu ești o fată rea, nici mofturoasă...
Problema e că te ferești prea mult de situația ta, dar în schimb aștepți înțelegere. O vei primi dacă vei lăsa persoana de lângă tine să te cunoască. DECI...fii tu!

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Mersi!
stii sa citesti oamenii happy

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mare drag, nu uita ce ți-am mai zis și înainte! happy Ai grijă de tine, fără teamă!

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

:*

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

winking :*

| Demonull a răspuns:

Mai normal e sa platiti separat, poate sa iti faca cinste odata de doua ori dar nu e o regula sa ti plateasca mereu consumatia. happyDar e nesimtit la faza sa-i platesti tu consumatiawinking iar daca asta se intampla mai des...stii ce ai de facut.next

| RedheadOnTheRun a răspuns:

El nu-i dator sa iti plateasca tie consumatia asa cum nici tu nu esti datoare sa i-o platesti. Chestiile astea ar trebui sa vina din placere dar probabil depinde de fiecare in parte. Eu ma suparam cand prietenul meu nu-mi dadea voie sa-l ajut cu nota de plata atunci cand eu aveam si el nu prea. Mie-mi place sa-l rasfat pe cel de langa mine chiar daca lui poate nu-i convine din simplu motiv ca eu sunt fata. Ete na, si ce? Ori banii la un loc ori ma lasa sa platesc ambele consumatii ori cel mult fiecare isi plateste consumatia, in cazul meu laughing. Il mai las si pe el sa plateasca, evident pentru ca stiu cas ii place si se simte mai bine cand o face. Azi asa, maine altfel.Cum am mai spus, depinde de fiecare om si de conceptiile sale. Totusi nu-i frumos nici placut sa se ajunga la cearta pe tema astawinking
In cazul tau cred ca e bine ca fiecare sa isi plateasca consumatia.

| alealexuta a răspuns:

Nu este nesimţit, este poate ruşinos să nu te facă să simţi prost, plătindu-ţi sau ăsta este genul său, să fie nepăsător şi preocupat numai de sine şi probleme sale 1/2. Tu alegi varianta. Iar probleme tale financiare, mă jur că nu pot să îţi dau un sfat aşa bun, dar pot să zic să creşti mai repede şi să îţi găseşti un serviciu big grin

| SeeDifference a răspuns:

Ma ala nu mai stie de unde sa scoata bani pentru pacanele!
In primul rand eu orice prietena care o scot in oras ii platesc sucul sau masa, sa nu mai zic de iubita.
In al doilea rand?! Mai are rost sa continui? Cum sa-i platesti tu lui?
Eu ii ziceam Ca glumeste sau isi bate joc de mine?
Si o terminam.

| anonim_4396 explică (pentru SeeDifference):

Nu joaca la pacanele dar cica el nu le cere bani la ai lui.e asa..ca un fel de orgoliu...dar nu vreau neaparat sa plateasca el mereu dar uneori ar fi ok desii asta facea doar la inceput.

| SeeDifference a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu treceam dracu peste orgoliu

| lovelinusheuu a răspuns:

Mie mi se pare in regula sa platiti separat.Sau puteti imparti cheluielile, adica sa platesti tu odata, el odata.
Nu ar trebui sa ai pretentia de la el sa te tina si sa plateasca el tot.