| Andreea_6994 a întrebat:

am renuntat la ac acum o luna, acum o saptamana trebuia sa imi vina si inca nu mi-a venit, am avut vreo 2 contacte sexuale dar el nu si-a dar drumu in mine, iar cand am fost la gineco mi-a spus sa stau linistita si sa numai cred tot ce se spune despre lichidul seminal ca nu poti ramane insarcinata din el, acum eu tot nu sunt linistita.As vrea sa stiu cam cat % sunt sanse sa raman si daca se vede dupa o saptamana sarcina la un test

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sansele sunt mari sa ramai insarcinata dupa anticonceptionale. De la lichidul seminal sunt sanse de 4-27% in functie de perioada ciclului menstrual in care te gaseai. Nu stiu daca la ginecolog ti-a spus prostia aia doctorul (caz in care poti sa-l dai linistita in judecata) sau vreo tanti care astepta si ea la coada.
In situatia ta, poti aprecia ca riscul de sarcina este in jur de 30%. Ceea ce inseamna cam 70% posibilitate sa fie o dereglare data de intreruperea contraceptivelor.
Testul de sarcina se face dupa minim 3 saptamani de la ultimul contact sexual neprotejat. Daca il faci mai repede, il iei in seama numai daca este pozitiv (daca este negativ, nu inseamna absolut nimic).

| butterfly27 a răspuns:

Eu zic sa stai linistita, ca nu cred ca sunt probleme.o sa-ti vina daca ai si dureri de ovare, probabil este normal sa-ti intarzie dupa ce ai intrerupt si ai avut acele contacte.eu zic sa stai linistita si eventual sa-ti faci un test ca sa nu mai ai ganduri, ai grija de tine:*

| adryana_6040 a răspuns:

Pai lichidul seminal ar putea duce la sarcina in momentul in care exista penetrare. el contine spermatozoizi dar nu la fel ca sperma. unii spermatozoizi mor direct in contact cu aerul dar altii pot sa traiasca si cateva zeci de minute. Daca esti norocoasa nu ai cum sa ramai dar daca ai ghinionul sa mai fi fost si in perioada fertila posibil.Asteapta sa iti vina menstruatia si daca intarzie fa-ti un test pentru linistea ta.

| AFR81 a răspuns:

Stai linistita,nu mai crede ce zic toti "doctorii" de pe TPU, cum ca exista sanse mari sa ramai insarcinata datorita lichidului seminal. Daca asa ti'a zis doctorul asa e, cine stie mai bine ca el?

| vεηiη a răspuns:

Testul de sarcina il poti face, abia dupa 2 saptamani de la contactul sexual.

| Kiddzutsa a răspuns:

Stai linistite, sunt chiar putine sanse de a ramane insarcinata, te rog da-ne amanunte dupa cum te simti. Eu zic ca da, poate ca nu, dar, tot ce zic e sa stai linistita, mst nu vine in zi fixa la ora si secundele dinainte happy. :*

| Andreea_6994 explică:

Ma simt bine, n-am greturi, n-am ameteli decat usoare dureri de ovare dar le am cam de o saptamana si ceva, totusi e normal sa-mi intarzie imediat dupa ce am intrerupt ac?