| euanonim16 a întrebat:

Am sa va povestesc si voua povestea mea!
Mi-am inceput viata sexuala de aproximativ 1 luna si am facut-o nu din a vedea cum e sa faci sex,am facut-o pentru ca ne iubim, totul a venit de la sine. Mentionez ca amandoi eram virgini, suntem impreuna de 1 an, avem peste 18 ani si ne cunoastem parintii. Totul a inceput acum cateva zile cand mama si tata mi-au luat telefonul si s-a uitat prin mesajele mele descoperind ca am facut sex. Rau este ca acum imi interzic sa vorbesc cu iubitul meu,mi-au cerut sa ma despart de el,mi-au luat telefonul si calculatorul din camera pentru a nu avea acces sa vorbesc cu el. Am noroc cu prietena mea care ma ajuta imi mai da telefonul ei sa vorbesc cu el. I-am mintit pe ai mei zicandu-le ca ma duc in oras la un suc cu o prietena,ca altfel nu ma lasau sa ies. Si m-am intalnit cu iubitul meu,am stat de vorba iar el a ajuns la decizia ca va astepta pana cand parintii mei vor fi de acord cu ce am facut,m-a privit in ochi si mi-a spus un sincer te iubesc iar eu am inceput sa plang. Ma bucur ca este alaturi de mine si ma ajuta sa trec peste. Nu-mi pot da seama de ce parintii mei au reactionat astfel, mai ales ca il cunostea si au vazut ca este un baiat bun. Daca puteti lasati-mi cateva sfaturi! Ce sa vorbesc cu parintii mei pentru ai face sa inteleaga? Am gresit eu cu ceva, trebuia sa mai astept?

28 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ti-ai mintit parintii si acum tu ceri respect de la ei? In final ei te vor ierta, esti copilul lor, dar incredere in tine nu vor mai avea niciodata.

| euanonim16 explică (pentru neutrino):

Ai dreptate, i-am mintit. M-am gandit mult daca sa o fac sau sau nu. Am ajuns la concluzia de a-i minti pentru ca trebuia cumva sa-mi vad iubitul si sa-i explic ce se intampla.

| neutrino a răspuns (pentru euanonim16):

I-ai mintit tot timpul, nu numai acum. Ca orice om care greseste, asuma-ti responsabilitatea faptelor facute si accepta-ti soarta. Cat despre iubit, sper sa nu ai acum pretentia ca-si va petrece tineretea langa tine. O zi linistita!

| TheGazeTTeRuKi a răspuns (pentru neutrino):

Campionule pliscu ca nu ai dreptate +ca mori de invidie pffffff

| sofisis a răspuns:

Discuta cu parintii tai si explica-le ca relatia voastra e bazata pe sentimente si ca oricum, din moment ce deja ai avut raporturi sexuale, ce prefera : sa te lase sa iti traiesti iubirea sau sa te oblige sa mergi la altul? Daca cu primul nu te lasa, practic te obliga sa treci la al doilea. De ce ar vrea sa te oblige la asa ceva? Oricum virginitatea nu se reface deci ce e facut, e bun facut. Si pana la urma ce voiau? Sa le ceri voie? Sa ii intrebi ce prezervative sa folosesti?
Eu cred ca numai o discutie soc poate sa ii scoata din pareri.

| euanonim16 explică (pentru sofisis):

Ieri am incercat sa vorbesc cu parintii mei dar totul a iesit din rau in mai rau! Le-am spus ca am o varsta si pot lua singura decizii,le-am spus ca nu voi renunta la facultate,i-am intrebat cand imi vor inapoia telefonul,de ce au reactionat asa,le-am spus ca nu imi pare rau pentru ce am facut,amandoi am fost de acord si am facut-o din iubire. Iar ei au reactionat astfel! Mama mi-a zis ca nu mai sunt copilul ei,pot pleca unde vreau,mi-a spus ca nu era cazul sa-mi incep de acum viata sexuala,m-a facut curva,panarama! Nu am mai rezistat sa-i ascult vorbele si am plecat in camera mea sad Iubitul meu vazand ca nu mai dau nici un semn a sunat-o pe mama iar ea cand a vorbit cu el a avut un ton aspru, ridicat. I-a spus ca daca ma iubea nu trebuia sa ma atinga, i-a spus si lui ca nu mai sunt fata ei, iar el i-a spus ca nu va renunta la mine indiferent de decizia lor! Dupa Iubitul meu i-a povestit si mamei lui ce se intampla iar ea a zis ca daca ne iubim vom trece peste, i-a spus sa nu renunte la mine si ca vom invata multe din experienta asta. Ea a incercat sa o sune pe mama sa-i explice care e treaba cu adolescentii in ziua de azi, dar mama nu a mai raspuns sad Nu stiu ce sa mai fac, trec printr-o perioada foarte grea! sad

| sofisis a răspuns (pentru euanonim16):

Adica tu esti la facultate? Si ai tai reactioneaza asa in loc sa zica mersi ca au fata pe care o au?
Nu nimic. Nu le mai arunca in fata varsta ta.
Ia-i la sentiment. Explica-le dragostea ta pentru el, explica-le planurile voastre de viitor. Oricum va trece toata faza asta. E doar o bomba de moment.
Si iti sugerez sa nu te ascunzi. Cand iesi sa te evzi cu el, spune-le exact cu cine iesi. Dar te imbraci in camera si ei sa apuce sa te intrebe cand tu deja esti iesita pe usa.
Spune-le ca e normal sa vrei sa ai intimitate cu persoana pe care o iubesti si ca trebuie sa aiba incredere in tine ca asa cum pana acum ti-ai vazut de treburile tale, in ciuda relatiei cu el, asa va fi si de acum incolo. Spune-le sa nu te mai considere o proasta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Spune-le asa :

Mami, tati, eu sunt mai rea de musca asa din fire si-mi place mataranga. Daca nu ma lasati sa ma joc cu ea, in loc sa merg la facultate ma voi duce la produs (unde imi voi capata si independenta financiara) si nu veti mai auzi niciodata de mine!

| Alcyon a răspuns:

Daca ai peste 18 anisori, inseamna ca poti sa-ti cauti de lucru si sa incerci sa te desprinzi de ai tai. Atata vreme cat stai in casa lor, ma tem ca va trebui sa le faci pe plac.

| Radu284 a răspuns:

Eu in locul tau as avea o discutie cu parintii, si le-as spune ca nu ei decid ce fac eu cu viata si cu corpul meu, mai ales ca am 18 ani. Le-as mai spune ca acum depind de ei, dar in secunda cand nu voi mai avea nevoie de ei, o sa ma comport cu ei ca si cum nu ar exista.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste 10 ani cand o sa fii cu altul, sa vezi ce o sa razi cand o sa iti aduci aminte de chestia asta.

daca sunt de moda veche nu ai ce face asta e, astepti si o sa le treaca cu timpul. desigur nu te vor mai privi ca inainte, dar na, oarecum acum esti femeie, s-au schimbat chestiile.
partea proasta e ca depa ce te desparti de asta pentru viitorul nu vei mai avea scuze sa te astepte ca numai esti virgina, sa vezi atunci care sta pentru sex care nu. numai bine

| PeFuga a răspuns:

Oare daca parintii lui ar vorbi cu ai tai nu ar fi mai usor sa treaca peste? E normal ca ai tai sa fie suparati ca fetita lor a devenit femeie, insa la varsta ta poti sa iti asumi decizia luata si urmarile ei. Si totusi ei ce se asteptau? Ca dupa un an de relatie, voi avand deja 17-18 ani, sa va intalniti doar ca sa jucati carti?
Intelege-i ca le e greu sa accepte, insa intr-un final vor trebui sa o faca! Asta daca de fapt nu au alte motive pentru a iti interzice sa continui relatia! Intreaba-i ce ii deranjeaza mai exact! Ca nu mai esti virgina? Asta nu au cum sa o mai repare de-acum. Iar daca nu ai sa mai faci sex cu el, ai sa faci cu altul si nici in privinta asta nu au sa mai aiba ce face! Nu e mai bine pentru ei sa stie ca esti cu primul barbat din viata ta in continuare? Daca e iubirea atat de mare, poate chiar aveti sanse sa ajungeti si mai departe (casatiorie, copii). Ar fi egoist din partea lor sa te priveze de toate astea mai ales daca relatia ta are potential...
Cand discuti cu ei ai grija mare la tonul tau si la cuvintele folosite! Nu-i acuza, nu-i ameninta, spune-le ca ii intelegi, dar...

| NameHarris a răspuns:

Pai de exemplu ai putea sa le areti intrebarea asta alina11222 intreaba:
Buna, am 10 ani ieri am facut sex cu un baiat de 40 de ani, am inceput pe la 10, si eu ii tot spuneam sa terminam, dar el nu a vrut si am continuat pana la ora 3, mi-a placut asa de mult.Am o intrebare, are ceva daca continui sa fac sex cu el? FUNDA. Si dupa ce o vor vedea sunt sigur ca vor fi mandra de tinehappy si te va lasa sa te vezi cu el! M-i-a placut povestea ta baftawinking

| Happyjump a răspuns:

Suna de parca ar fi spus-o un copil de 15 ani: "parintii nu sunt de acord ca mi-am inceput viata sexuală", " mi-au luat telefonul", alți părinți se plâng ca copiii lor si-au inceput viata sexuală de la 13 ani, ai tai ar trebui sa fie mândri, nu au nici un drept sa-ti interzică sa te vezi cu cine vrei tu, la 18 ani te poti muta singura(daca esti pregătită), esti majora nu mi se neregula ceea ce ai facut, spune-le părinților tai despre copii care isi încep viata sexuala cam pe la 10 ani si continua sa te intalnesti cu iubitul tau, sper ca te-am ajutat si numai bine!

| Sfatosul2012 a răspuns:

Pai daca ai peste 18 ani nu inteleg de ce se supara asa ce credeau ca va intalniti sa schibati timbre? desigur ca te intalnesti si daca esti impreuna cu tipul va veni si vremea sexului. Eu zic ca exagereaza; lasa i sa se calmeze discuta cu ei si explica le ca nu ai 14 ani; si ca te protejezi deci nu or sa fie bunici prea curand; lasa i sa se calmeze parintii romani nu au fost niciodata buni in educatie si comunicare pe subiecte sexuale.

| euanonim16 explică (pentru Sfatosul2012):

Am discutat cu ei dar a fost degeaba! O sa astept ca nu am ce face sad

| Borderline a răspuns:

Sexul nu este o crima si nu cred ca ai ramas insarcinata, de asemenea nu cred ca el te-a fortat sa faci sex cu el sau tu l-ai fortat pe el.

| RedDeath a răspuns:

Deci, daca ai fi avut intr-adevar 18 ani, n ucred ca ar fi reactionat asa. Incearca sa afli, mama ta nu a avut si ea relatii nu chiar in noaptea nuntii? Asa, ii vei putea da exemplu chiar trecutul ei.

| euanonim16 explică (pentru RedDeath):

Daca nu ma crezi ca am 18 ani treaba ta! Nu mint! Asa au reactionat! Am vorbit cu ei, am incercat sa le explic ca am o varsta dar degeaba. Nu imi mai dau voe sa vorbesc cu el, ei cred ca daca imi incep viata sexuala voi renunta la facultate dar nu e asa nu voi renunta, sunt foarte constienta!

| RedDeath a răspuns (pentru euanonim16):

Pff... nu are rost sa zic cum sunt... Deci, ai putea sa cauti exemple, din familia ta, in care au mers lucrurile bine, chiar daca au intretinut relatii intime inainte de casatorie - ca ma gandesc ca acest lucru ii deranjeaza. Doar cu puterea exemplului daca mai reusesti ceva.

| euanonim16 explică (pentru euanonim16):

Mama nu a avut relatii sexuale pana la varsta de 24 de ani... poate ca vrea sa-i calc pe urme si voia sa astept si eu pana la o anumita varsta.

| MotanAndrei a răspuns:

N-ai gresit cu nimic, da vezii tu, parinti nu poti sa'i alegi cum iti alegi prieteni. Parinti tai ti-au dat viata, tu ca ii asculti sau nu e alegerea ta, da au si ei niste asteptari si predenti de la tine. Poate au vrut sa faci ce vrei, adica sa incepi viata sexuala doar daca te luai cu el. Adica dupa ce te-a vazut mireasa, poti face sex cu el. Alfel nu-mi explic. Daca nu le convine lor situatia si-ti interzic anumite chesti doar din cauza ca ai fost tu curioasa cum e sa faci sex, de ce nu te muti cu prietenu tau undeva, va luati o chirie sau o casa sau apartament si locuiti impreuna daca nu e de trait cu parinti tai. Cu siguranta ca el ar fi de acord sa se mute cu tine. Daca nu poti, n-ai posibilitati sau nu vrei, incearca sa ai o discutie cu mama ta particulara despre aceasta chestie, ca de ce te-a pedepsit. Bla bla bla, ca esti majora, si lua orice decizie. Dupa daca mama ta intelege, o sa'l induplece si pe tatal tau si o sa inteleaga. Funda?

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te inteleaga, dicuta cu ei, explica-le ca va iubiti si ca ce ati facut ati facut din dragoste. Spune-le ca esti destul de matura incat sa iei singura decizii in ceea ce priveste viata ta sexuala. Nu inteleg eu care este problema din moment ce ai peste 18 ani. Din moment ce stiu ca ai o relatie parintii trebuie sa se gandeasca ca va veni si acel moment, ei ce cred? Cred ca stati, povestititi si va jucati? Singurul mod de a clarifica aceste lucruri este comunicarea. Trebuie neaparat sa ai o discutie serioasa cu parintii tai si sa inteleaga ca suntem in secolul 21, nu pe vremea lor cand fetele isi incepeau viata sexuala abia dupa nunta. Ar fi ideal sa fie asa si acum, dar din moment ce ai o relatie bazata pe dragoste si ai si varsta necesara nu vad care ar fi problema.

| DeepInDarkness a răspuns:

Stii care e problema parintilor tai? Daca sunt atat de strcti pe tema asta, acum cand esti majora si poti face chiar orice vrei, te vor pierde la un moment dat. Nu mi se pare normal ca la varsta asta sa iti impuna asemenea lucruri, sa te pedepseasca si sa iti ia telefonul si pcul. In plus ti-au invadat intimitatea citindu-ti mesajele si mi se pare un gest foarte urat. Ar trebui sa mai incerci sa discuti cu ei si sa le spui ca esti constienta de ce ai facut, ca te vei proteja si ca vri avea grija de tine. Trebuie sa aiba incredere in tibe altfel relatia dintre tine si ei va fi probabil bazata pe certuri si scandaluri. Succes mult iti doresc si sa stii ca nu e gresit ce ai facut, avand in vedere ca unii isi incep viata sexuala la varste fragede si nu sunt constienti de consecinte!

| OchiiCaprui a răspuns:

Totusi trebuia sa le spui si lor, sa stie, nu sa afle in modul asta si poate era alfel.

| chyccorita a răspuns:

Ai o varsta la care acum esti raspunzatoare de propiile decizii, si parintii tai ar trebui sa te lase sa iti iei viata in maini, lasa totul sa treaca si timpul o sa le aranjeze pe toate, incearca sa le explici cum sta treaba cu iubitul tau si explica-le ca asta e drumul pe care vrei sa mergi ca e bun ca e rau tu vei plange sau rade...mult succes

| alexandrafocus a răspuns:

Pai,trebuie sa ii faci sa inteleaga ca nu poti sa iti incepi viata sexuala la 30 de ani, esti majora, baiatul te iubeste.Ce mai vor?