| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu cateva curiozitati.

E normal ca o fata sa-si inceapa viata sexuala la 17 ani jumate?
Ce simti cand o faci pentru prima data?
Durerea este suportabila?
Apoi dupa ce se rupe himenul simti placere sau tot durere?
Care sunt riscurile care produc ruperea prezervativului?
De cate ori se schimba prezervativul?
Afecteaza menstruatia, daca da cum?
Te dezvolti?
Multumesc anticipat >big grin

11 răspunsuri:
| KaterinaPetrova a răspuns:

Hai ca te-ai babardit deja dar vrei sa pari decenta!batting eyelashes

| Manuellllaa a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Esti patetică! Vrei sa spui ca ti-ai tras`o tu si incerci sa deviezi de la subiectwinking

| RAY a răspuns:

E normal ca o fata sa-si inceapa viata sexuala la 17 ani jumate?

nu, dupa parerea mea de parca vine apocalipsa asa graba

Ce simti cand o faci pentru prima data?
imagineazati cam ce ai putea sa simnti, eu sunt baiat

Durerea este suportabila?
de parca ai fi eva, desigur ca e suportabila

Apoi dupa ce se rupe himenul simti placere sau tot durere?

depinde unele femei nu simt nimic toata viata din cauza ca barbati penetreaza pana le vine lor orgasmul 2, 3 minute in timp ce femeia are nevoia de peste 10 minute

Care sunt riscurile care produc ruperea prezervativului?
riscul de ramane gravida, boli sexuale

De cate ori se schimba prezervativul?
de fiecare data cand faci sex

Afecteaza menstruatia, daca da cum?
ciclu vine mereu la fel

Te dezvolti?

da din cauza hormonilor sani pot creste pentru a se pregati de o viiitoare nastere

| Oana92 a răspuns:

Nu exista reguli cu privire la varsta, durerea este suportabila, primele dati vei simti mai mult durere decat placere, mie nu mi s-a intamplat niciodata sa se rupe prezervativul, dar nu stiu, banuiesc ca daca il zgarii cu unghia se poate rupe, prezervativul sa schimba ori de cate ori ``locul`` in care faci sex se schimba(normal-anal) sau daca a alunecat sau ai impresia ca ceva nu e in regula cu el, da te dezvolti si este posibil sa afecteze menstruatia in sensul ca imediat dupa dezvirginare au loc o serie de transformari hormonale, dar dupa o scurta perioada totul revine la normal.bafta!

| BLeur a răspuns:

1. Normal nu e laughing. Normal este să începi de la 18 ani +, dar merge şi mai devreme dar cu protecţiewinking.
2. Ce simţi? thinking Te doare la început, cam. primele dăţi te doare. după începe să-ţi placă smug.
3. Este o durere, prima dată nu prea o suporţi, din câte ştiu eu. thinking, după te obişnuieşti.
4. Când himenul se rupe, durere suportabilă.
5. Prezervativul, aveţi grijă să fie bine bine pus, asiguraţi-vă că e bine pus, dacă e bine pus, nu se rupe.
6. Ai folosit un prezervativ, numai e bun. poţi să-l arunci.
7. Nu cred că afectează, asta nu ştiu sigur. Poate să-ţi vină mai târziu, dar dacă te protejezi nu ai de ce să-ţi faci griji.
8. DA, de dezvoltat. chiar te dezvolţi ( nu sunt fată, dar aşa am auzit că te dezvolţi în scurt timp laughing ).

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add : ykz.eduard

| RandomGirl a răspuns:

Nu inteleg cum pot baietii sa isi dea cu parerea in acest subiect, dar ma rog...
1. In ziua de azi, da, mi se pare normal. Totul depinde de tine, daca te simti pregatita sau nu. Ideal ar fi sa incepi dupa 18 ani, pentru ca atunci corpul tau e dezvoltat complet si nu te expui la boli (ex: cancer de col uterin)
2.Placere, pura placere, dupa ce scapi de partea cu durerea. Este foarte important preludiul, daca nu esti suficient de excitata te va durea foarte rau. In acele momente trebuie sa uiti de stres si sa te dedici trup si suflet acelui moment, daca nu, este posibil sa nu mai vrei sa incerci sa faci asta niciodata.
3. Durerea este suportabila. Eu am fost o norocoasa ca nu am simtit durerea, mai degraba un disconfort, pentru ca inainte de a face acel pas ne-am "explorat" placerile unui altuia (fara act sexual desigur). Trebuie sa simti ca ai incredere in partenerul tau si ca te afli pe "maini bune".
4.Depinde. Daca esti excitata, uiti de stres si partenerul stie cum sa se comporte cu tine, acela ar fi momentul in care durerea s-a putea transforma in placere.
Desigur ca exista si fete la care durerea este insuportabila si renunta dupa primele cateva minute pentru ca nu isi cunosc corpul si nu au un partener care sa le creeze placere.
5. Dupa cum scrie si pe prezervative ele iti ofera protectie de 99%, deci mereu va exista acea sansa de 1%, prin care ai putea sa ramai insarcinata. Trebuie sa stii sa aplici corespunzator prezervativul, ca sa nu alunece. Sa fi atenta la ce prezervativ foloseste partenerul tau, ca sa nu aiba vreun defect din fabrica.
6. Prezervativul, dupa ce l-ai folosit se arunca.
7. Dupa ce mi-am inceput viata sexuala, mi-a intarziat cicul 2 saptamani, deci te poti astepta la intarzieri. De asemenea am inceput sa am niste dureri menstruale foarte enervante, dar uneori le am, alteori nu le am. Trebuie sa ai o igiena foarte riguroasa dupa ce ti-ai inceput viata sexuala(nu cred ca e nevoie sa explic)
10. Daca ai deja 17 ani jumatate nu cred ca mai ai cum sa te dezvolti in jumate de an pana faci 18 ani. La fetele care si-au inceput viata sexuala la varste fragede chiar se remarca schimbari majore.
Eu mi-am inceput viata sexuala la 16 ani( nu, nu regret eram impreuna de 1 an si acum de 3) si nu am remarcat o alta schimbare decat faptul ca mi s-au marit sanii foarte putin... sau e din cauza ca mi se pare ca am inceput sa folosesc sutiene mai mari laughing. Nu e adevarat ca ti se fac sanii mai moi dupa inceperea vietii sexuale (cel putin asta cred din proprie experienta)
O seara placuta si sper ca te-am ajutat! happy

| XyYx a răspuns:

Din punctul meu de vedere, daca esti sigura ca persoana respectiva te iubeste, da, e ok. Eu mi-am inceput-o la 18 ani si 3 luni(acum am 21). Cel mai important este sa te gandesti daca chiar iti doresti asta, nu doar sa o faci pentru ca prietenele/colegele tale au facut-o.
Prima data te va durea, e absolut normal, insa patenerul tau trebuie sa fie atent, sa aiba grija ca penetrarea sa se produca cat mai usor posibil. Este o durere suportabila, toate fetele am trecut prin astahee hee asa ca nu trebuie sa iti fie frica. Vei avea ceva dureri dupa terminarea actului sexual, ceea ce este si normal deoarece se rupe himenul.
Eu o sa spun ca in ceea ce ma priveste, prima data am avut vreo 4 zile dureri, nu prea puteam sta jos, trebuia sa ma misc foarte usor.Insa am incercat si a 2-a oara, am avut niste dureri foarte mici, dupa care acestea au disparut total si am inceput sa simt placere. happy
Prezervativul se poate rupe daca nu este pus bine, sau daca partenerul ejaculeaza si nu il schimba apoi. Prezervativul trebuie schimbat dupa ce partenerul ejaculeaza pentru a evita ruperea lui.
In legatura cu menstruatia, depinde de fiecare fata in parte, de organismul fiecareia. Aceasta poate veni mai devreme, sau poate intarzia cateva zile, nicidecum cateva luni cum spun altii pe aici.
Da te dezvolti atat din punct de vedere fizic cat si psihic.
Sper ca ti-am fost de ajutor, iti urez bafta, sa ai grija si sa te gandesti foarte bine daca vrei sa o faci sau nu pentru ca mai tarziu sa nu regreti happy

| minho a răspuns:

Pai fiecare are pareri diferite cu privire la asta.In mod normal nu e"normal"dar daca tot te-ai hotarat ce mai putem face noi.

| dragut1992liviu a răspuns:

E ceva absolut normal.Majoritatea fetelor pe care le-am cunoscut si-au inceput viata sexuala de la 14 ani si altele mult mai devreme, acum depinde de fiecare ce simte si cand crede ca e momentul potrivit.

| dragut1992liviu a răspuns:

La inceput o sa te doara putin si o sa curga putin sange dar depinde si de partener cu cat impinge ca taranu cu atat te doare mai tare.Totul trebuie luat usor.Stiu din experienta pe care am traiat-o ca o fata dupa ce e dezvirginata nu ai mai vine ciclu 5 luni sau si mai mult, dar nu trebuie sa te speri pentru ca e ceva normal si nu inseamna ca neaparat esti gravida.

| dragut1992liviu a răspuns:

Iar in ce priveste dezvoltarea o sa capeti forme frumoase ale corpului, adica un fund mult mai frumos si sani la fel, dar o sa se lase sani.