| Cristea1993 a întrebat:

Buna, am si eu nevoie de putin ajutor. Ultimul ciclu nenatural a fost 20-26.05 următorul trebuia sa imi vine după calendar pe data de 18.06. Menstruatia nu a aparut nici pana acum, mentionez ca pe 16.06 am avut contact sexual si s-a spart prezervativul, am luat pastila Emergana in mai putin de 8 h. Exista posibilitatea sa fie sarcină sau sa întârzie din cauza pastilei?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uita de cilu regulat pe urmatorele 6-12 luni, fiindca pastila de a doua zi ti-a "explodat" un ovul si totodata ti-a facut ravagii si in sistemul hormonal.

De azi inainte, sexul trebuie facut numai cu prezervativ, fiindca o alta pastila de a doua zi nu mai poti lua si alta protectie nu poti folosi, nestiind can vin urmatoarele ciclrui menstruale si ovulatii, odata ce acum experimentezi efectele negative ale pastilei.

| Cristea1993 explică (pentru Violleta2022):

Nici inainte nu era regulat, cu prezervativ a fost făcut dar din nefericire s-a rupt. Acum nu stiu care sa fie cauza întârzierii. Sarcină s-au din cauza pastilei?

| Robert2526 a răspuns (pentru Cristea1993):

Pentru ca nu erai in perioada fertila pe data de 16, erai aproape de venirea menstruatiei si nu trebuia sa iei pastila

| Madaxo97 a răspuns:

100% din cauza pastilei întârzie, nu e risc de sarcină daca ai luat pastila de-a doua zi.

| Robert2526 a răspuns:

Ai luat degeaba pastila si in cel mai prost moment posibil. Nu poti decat sa astepti

| Cristea1993 explică (pentru Robert2526):

De ce am luat-o degeaba?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Cristea1993):

Pentru că pe 18 ai zis ca trebuia să îți vină, iar pe 16 a fost contactul. Pastila se ia ca sa împiedice ovulația, asta face acea pastilă. Tu avusesei deja ovulația probabil,(chiar si la ciclul tău neregulat) între 2-7 iunie aproximativ, după ovulație, nu mai sunt șanse de a rămâne gravidă chiar dacă își da drumul în tine, de aia ai luat pastila degeaba, că oricum nu rămâneai ca nu mai erai in perioada fertilă.