| zambetultau a întrebat:

Buna am si eu nevoie de un sfat.Credeti ca poate rezista o relatie la distanta? ati trait o iubire la distanta? Suntem impreuna de 2 luni, ne.am cunoscut in vacanta de vara.el e de la tara si eu din buc la anul vine si el in buc la facultate. Am trecut prin multe dar am ramas impreuna Un sfat urgent

25 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Am trait o relatie la distanta. A fost minunat totul. Sunt si momente grele insa se merita atunci cand traiesti toate clipele frumoase cu persoana iubita.

O relatie la distanta poate rezista. Poate fi cea mai frumoasa forma de iubire. Insa nu poate fi eterna. Iubirea la distanta este doar un inceput. Un inceput frumos si o garantie a sentimentelor a doua persoana atunci cand e clar ca ei se iubesc.

Sunt insa provocari. Iubirea nu e acelasi lucru cu relatia de cuplu. O relatie la distanta inseamna multe sacrificii. Inseamna sa crezi in voi. Sa iti iei un angajament ca tot ce faci vei face pentru voi. O relatie la distanta inseamna clar un termen de timp, un angajament. De exemplu ca ai nevoie de x timp ca sa puteti fi impreuna zi de zi. Daca timpul e foarte lung, sansele scad vertiginos.

Daca viata ta nu e de calitate, daca nu esti fericit cu tine insuti, daca nu ai un stil de viata potrivit, relatia nu va merge. Vei vedea ca va trebui sa fortezi lucrurile, sa renunti la cine esti tu, pentru ca esti presat de timp.
Si vei vrea sa faci in 1 an cat tu ai face in 3 intr-un proces normal al evolutiei tale. Unele lucruri iti vor iesi, altele vor fi un dezastru. Dar mai degraba e sansa sa nu ai reusite deloc pe plan personal. Si vei vedea ca vei sacrifica viata personala pentru viata de cuplu si apoi persoana iubita se va indeparta pentru ca tu nu ai o viata personala de calitate, nu ai un rezervor de energie si stare de bine. Dat fiind ca viata ta nu va fi foarte reusita in general, tu vei deveni energie negativa, povara pentru persoana iubita.

E un cerc vicios.

Sacrifici viata personala pentru viata de cuplu insa pierzi persoana iubita tocmai pentru ca esti o persoana frustrata pentru ca nu ai reusite pe plan personal.

Iar lipsa reusitelor pe plan personal inseamna ca factorul de timp, distanta pana cand puteti fi impreuna zi de zi creste.

Daca petreci mult timp muncind pentru a putea fi impreuna cat mai des partenerul se simte neglijat.

E greu. Nu e deloc usor.

Trebuie ca tu sa poti foarte repede sa iei o decizie si sa te muti in orasul celuilalt.

In opinia mea relatiile astea merg foarte greu la persoanele sub 28-30 de ani.

Atunci, la 28-30 de ani, ai trecut deja prin cateva relatii si daca gasesti o persoana super faina stii sigur ca sa te muti in alt oras merita. Mai ales daca esti un expert, avand ani intregi de specializare continua si stii ca oamenii din orice oras au nevoie de serviciile tale.

Daca la anul vine in Bucuresti factorul timp e unul acceptabil pentru ca totul sa mearga bine.

Ramane de vazut ce va fi.

Mi-ar placea sa mearga.

Succes!

| lolly a răspuns:

Buna! Eu sunt intr-o relatia de acest gen.In 1 octombrie implinim 1 an si 3 lunihappy El din buc, eu hunedoara, ne vedem in vacantetongue sta cam 2-3 saptamana la mine de fiecare data.Eu ma inteleg super, vorbim deschis si mult! Merita sa incerci daca ti la el!

| zambetultau explică (pentru lolly):

Foarte frumos!:*.La mine e mai complicat. uite id meu zzz_si_love. daca vrei sa vb :*

| ynna93 a răspuns:

Dupa parerea mea o relatie la distanta nu poate rezista.

| Spinoasa a răspuns:

Da cu siguranta rezista daca aveti incredere foarte multa unul in celalalt, cu putina gelozie si multa iubire.Eu sunt cu un baiat de 3 ani si de 2 ani la distanta, ne iubim enorm.as fi ipocrita sa spun ca nu ne-am certat niciodata, ba chiar am avut certuri in care eram la un pas de despartire din nimicuri, de exemplu nu mai aveam voie sa ies afara pentru ca era foarte gelos, insa am depasit acea perioada cu brio, aveti incredere unul in celalalt, lasati gelozia la o parte si o sa vedeti ca relatia o sa mearga.:*

| DeeaMarry a răspuns:

Eu am avut si am si in prezent o relatie la distanta, tot din cauza facultatii.
Situatia asta dureaza de un an, si inca mai urmeaza multi altii, dar varianta despartirii pur si simplu nu a fost luata in calcul nicio clipa pentru ca ne iubim foarte mult.

| zambetultau explică (pentru DeeaMarry):

Foarte frumos!:*Ma bucur pentru tine!

| Laya a răspuns:

El sta in Romania, eu stau in Viena. Ne-am cunoscut pe facebook. Dupa cateva saptamani plecam in Romania sa-l cunosc. Din ziua in care ne-am vazut am ramas impreuna. Distanta, diferenta de varsta n-au contat pentru noi. Suntem de 8 luni impreuna si peste 2 luni ne vom muta impreuna, intr-un apartament din Viena. Poate ca iubirea cere sacrificii uneori, dar nici distanta, nici vorbele din jur, nici varsta sau familia nu va pot despartii daca va iubiti cu adevarat. Nu as renunta la relatia asta pentru nimic, e prea frumoasa, timpul petrecut impreuna e prea frumos...
Sfatul meu: ramaneti impreuna si va fi bine! happy

| zambetultau explică (pentru Laya):

Foarte frumoasa poveste! sper sa va tin in continuaretongue multumesc de sfat:*

| wolder a răspuns:

Si eu cu iubitul meu avem o relatie la distanta si nu doar asa cateva zeci de kg.
la noi e mai mult distanta Romania-Italia
imi e atat de dor de el si abia astept sa se intoarca
luna viitoare pe 7 facem un an impreuna.

| zambetultau explică (pentru wolder):

Foarte frumumosc!:*. Auzi da.mi si mie un sfat cum sa nu intervian monotonia?:d

| wolder a răspuns (pentru zambetultau):

La noi chiar merge si nu a intervenit deloc monotonia, la noi problema e ca suntem caractere diferite.
Paceti mereu cate ceva nou
de fiecare data cand vorbiti la telefon spuneti-va tot ce ati facut glumiti putin si abordati mereu alte subiecte dar ai grija sa nul plictisesti.
Cand va intalniti faceti lucruri noi, vizitati locuri noi si iubitiva mult.
Daca la noi mai intervine monotonia dar la cei casatoritioh go on

| zambetultau explică (pentru wolder):

Da ai dreptate multumesc de sfat!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da,poate rezista, dar e mai greu. după cum ai observat.Trebuie să aveţi foarte mare încredere, să vă iubiţi şi să aveţi răbdare.
Dacă treceţi peste acest pas, relaţia voastră va fi mult mai solidă! Momentul revederii va fi unic şi de neuitat!
Dacă la anul vine în Bucureşti, nu ai de ce să-ţi faci griji. Încă puţin şi vă veţi vedea zilnic!
O zi frumoasă să ai!

| zambetultau explică (pentru anonim_4396):

Da ai dreptate dar...s.a intamplat cv si eu nu prea mai am incredre in el. vrea sa imi recastige increderea dar e cam greusad...

| Demonull a răspuns:

Da..plus ca distanta nu e mare.parerile sunt impartite. poate nu tine una dar tine a doua si tot asa, cei care fug de relatiile astea nu o fac decat de frica. orice merita incercat.happy

| zambetultau explică (pentru Demonull):

Da asa e..Am zis s.a incercam ..nu avem nimic de pierduthappy

| ღNuTzAღ a răspuns:

Da,exista o relatie la distanta.Am trait si traiesc o iubire la distanta...Ne-am cunoscut pe un site de socializare si avem un anishor impreuna.Un anishor minunat alaturi de el..Succes

| zambetultau explică (pentru ღNuTzAღ):

Pai si v-ati vazut vreodata fata in fata?! Foarte frumosc!:*. Sper sa tina si la mine si la iubi!:*Ee mai complicat ca eu nu mai am deloc incredere in el pentru ca mi.a facut o faza foarte uratasad

| ღNuTzAღ a răspuns (pentru zambetultau):

Desigur ca ne-am vazut si nu numai odata tongue A stat chiar si la mine vreo 3 zile :p

| ღNuTzAღ a răspuns (pentru zambetultau):

Pai citi ani aveti?

| zambetultau explică (pentru ღNuTzAღ):

Auzi uite id meu zzz_si_love. daca vrei vb acolotongue

| MaddieXwi a răspuns:

Da, sunt sanse sa reziste. Dar, depinde doar de voi. De increderea pe care o aveti unul in celalat. Desi, eu am trecut prin asa ceva..si dupa 1 an si putin.s-a cam deteriorat.dar, am ramas amici happy.

| zambetultau explică (pentru MaddieXwi):

UratsadDaca eu si el o sa rezistam paana la anul e bine pentru ca el vine in Bucurestibig grin

| Dy20 a răspuns:

Am trecut prin cateva relatii la distanta. Sfatul meu este sa o lasati balta daca nu e nimic sigur in sensul ca se va muta cu tine la oras sau invers. O relatie la distanta nu prea are sanse de reusita (iti vorbesc din proprie experienta), depinde insa si varsta voastra happy Bafta!