| Edina_Ferenţ_1994 a întrebat:

am facut dragoste cu iubitul meu si s-a spart prezervativul. Am mers la farmacie si am cumparat postinor si l-am luat pe primul la scurt timp dupa ce s-a intamplat, dar al doilea am uitat sa-l iau la exact 12 ore si l-am luat la 14. Exista un risc mult mai mare sa fiu insarcinata? azi ar fi trebuit sa apara scurgerea aceea dintre menstruatii sau sangerarea. si nu s-a intamplat nimic.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pilula de a doua zi nu se ia dupa ureche ci numai la prescrierea medicului ginecolog. De aceea se si numeste de a doua zi, fiindca iti ofera timp sa mergi la medic. Acesta va stabili daca ai voie sa o iei (sunt foarte multe interdictii), ce pastila trebuie sa iei (sunt 3 preparate pe piata, potrivite in situatii diferite) si ce program trebuie sa respecti (se ia dupa o schema personalizata). De asemenea, medicul stabileste si un program de consultatii care sa verifice daca ramai totusi insarcinata (luata corect scade riscul de sarcina cu 75%, nu il anuleaza) si daca faci reactii adverse severe (pentru a le trata la timp, inainte sa te mutileze). daca scurtul ala timp nu a inclus un consult ginecologic, du-te repede la medic (poti tocmai luni dimineata, din pacate)

| mona a răspuns:

Nu cred ca afecteaza cu ceva ca ai luat pastila cu 2 ore intarziere, eu zic ca riscul e zero in caz de sarcina si sangerarea de care vb nu la toate functioneaza[ eu nu am avut nici o sangerare dupa ce am luat pastila in schimb mi a venit ciclu mai repede cu 2 zile]

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DAAA, există RISCUL să nu-şi facă efectul şi să RĂMÂI însărcinată : prospectul TREBUIE respectat ÎNTOCMAI, respectiv intervalul de 12 ore - tableta NU se ia NICI mai repede, NICI mai târziu!

Acum nu ai ce să faci decât să SPERI că nu vei rămâne însărcinată!

Prospectul "oficial" spune că al 2-lea comprimat se ia "la 12 ore ( dar NU mai târziu de 16 ore ) după primul comprimat" - deci dacă depăşeşti cele 12 ore RECOMANDATE, efectul pilulei va SCĂDEA - iar dacă depăşeşti 16 ore, atunci nu mai are efect contraceptiv!

A se vedea prospectul "oficial" la linkul : http://www.gedeon-richter.ro/......202011.pdf

Atunci când ŞTI sigur că partenerul a ejaculat în tine ( chiar dacă s-a „scăpat" doar „puţin" ), DACĂ vrei să fi mai SIGURĂ că EVIŢI o posibilă sarcină, se poate folosi contracepţia de URGENŢĂ : "pilula de a 2-a zi" ( acum depinde ce vârstă ai, etc. )!

Din această categorie fac parte 2 tipuri de tablete : Postinor 2 şi Escapelle - aceste tablete se iau la maxim 72 ore de la contactul sexual neprotejat ( preferabil cât mai URGENT ) - cea mai recomandată ar fi Escapelle, deoarece previne 85 % din cazurile de sarcină!

Contraceptia de urgenta NU este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 85%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata.

Dacă la patru săptămâni nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină.

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămână însărcinată!

Pentru a avea o EFICIENŢĂ apropiată de 80-85 % pilula TREBUIE luată în primele 48 ore de la contactul sexual „neprotejat"!

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!
Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ).

Pentru alte detalii, vezi linkul :

http://www.gedeon-richter.ro/......202011.pdf

http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf

Dacă întârzierea menstruaţiei este mai mare de 5 zile ( conform Prospectului ), atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină şi un control ginecologic!
Dacă „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la acest contact sexual!

Oricum, simptomele de sarcină NU apar aşa repede – PRIMUL simptom este LIPSA menstruaţiei – dacă următoarea menstră va întârzia/a întârziat, atunci trebuie să îţi pui „întrebări"!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – în cazul tău, la 5 zile de întârziere ( deoarece ai luat Postinor 2 ) - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială", dacă o să-ţi întârzie menstruaţia mai mult de 5 zile ( DACĂ vrei ) poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Apoi, acea scurgere/sângerare care apare UNEORI în primele 5 zile după administrarea Postinor 2, reprezintă un efect advers – nu este obligatoriu să apară!
Deci, NU este o problemă că nu ai avut acea sângerare!

Menstruaţia ar TREBUI să vină în mod normal, la data calculată iniţial ( sau chiar mai repede ) – dacă întârzie mai mult de 5 zile atunci TREBUIE să faci test de sarcină!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Sefe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Cam asta ar fi...

| idiott a răspuns (pentru bursuc001):

Ba idiotule ai citit prospectul? Eu am avut o prietena in cauza si m-am dus sa i-l cumpar eu si de curiozitate i-am citit prospectul. Acolos crie ca intre 12 si 16 ore! Este indicat ca la 12 ore dupa primul, dar ai un maxim de 16 ore! Deci ce vorbesti tu prostii probabil la cat de incult esti ai mai scris raspunsuri ca tipa poate ramane insarcinata daca tipul si-adat drumul pe burta ei. Esti dement? TAci dracu din gura. Si nu, nu e nicio problema daca l-ai luat la 14 ore, pe prospect scrie ca ai un maxim de 16 ore, cum am mai spus. bursucule du-te de unde-ai venit si nu mai da sfaturi aiurea. La revedere!

| bursuc001 a răspuns (pentru idiott):

Măi "băieţaş" : te-ai "trezit" şi tu pe-aici să te "bagi" în seamă...

Dacă ştiai ( şi aveai răbdare ) să citeşti ce am scris mai sus, şi dacă mai ştiai şi "puţină" gramatică - OBSERVAI că am PRECIZAT următoarele ( citez ) :

"Prospectul "oficial" spune că al 2-lea comprimat se ia "la 12 ore ( dar NU mai târziu de 16 ore ) după primul comprimat" - deci dacă depăşeşti cele 12 ore RECOMANDATE, efectul pilulei va SCĂDEA - iar dacă depăşeşti 16 ore, atunci nu mai are efect contraceptiv!

A se vedea prospectul "oficial" la linkul : http://www.gedeon-richter.ro/......202011.pdf "

Vezi mai sus acest răspuns, la al 3-lea aliniat!

Apoi, mă "bucur" că tu eşti "foarte" cult şi şti să scrii...

Important că te-ai ostenit să-i răspunzi şi să "copiezi" din răspunsul altora...

Aaa, şi ai "uitat" să-i ceri şi fundă pentru asta...

Pe viitor, când mai vrei să te "bagi" în seamă cu mine, te ROG să citeşti ATENT răspunsul meu - şi dacă vei avea o "critică"/observaţie constructivă şi reală/corectă, o ACCEPT ( pentru că şi eu sunt om şi mai "greşesc" )...

Dar, NU accept să mă jigneşti "gratuit", doar aşa că tu te "plictiseşti" - e semn de "proastă" creştere/LIPSĂ de educaţie!

| idiott a răspuns (pentru bursuc001):

Da ce esti tu madamule? Ceva print? Nu te lega de gramatica mea pentru ca scrisul tau cu MAJUSCULE da impresia ca te mai si crizezi pe langa ca te bagi in seama pe degeaba. Da?happy. Nu imi pasa catusi de putin ca tu accepti sau NU ca te jignesc. Mi se pare aaaaberant ce zici. Ai luat postinorul? A? Banuiesc ca esti barbat si nu. Atunci taci naibii din gura daca nu esti ginecolog gurita mica. happy

| bursuc001 a răspuns (pentru idiott):

Şi tu vrei să zici că ai luat Postinor?
Poate în loc de bomboane Tic-Tac...
Te citez : "Eu am avut o prietena in cauza si m-am dus sa i-l cumpar eu si de curiozitate i-am citit prospectul."
Deci EVIDENT că n-ai luat Postinor şi-ţi dai cu părerea...

Apoi, tu n-ai de unde să şti dacă sunt medic ginecolog sau nu - deci "guriţa" MICĂ!

Oricum, NU trebuie să-ţi dau ţie "socoteală"...

Faptul că "nu-ţi pasă câtuşi de puţin dacă mă jigneşti" e o dovadă de LIPSĂ de educaţie şi lipsă de respect!

Între timp, poţi să mergi la grădiniţă, să-ţi COMPLETEZI cei "7 ani de acasă"!

| idiott a răspuns (pentru bursuc001):

L-am luat desteptule, din cauza de rupere de prezervativhappy. si sper uimirea ta, n-a avut nicio problema ca l-am luat al doilea cu 13 ore dupawinking

| neutrino a răspuns:

Ai sanse sa scapi.

| Azµre a răspuns:

Atâta timp cât nu te-ai dus la baie să faci pișu, pastila tot în organism a ramas, așa că 2 ore întârziere nu e nimic.