| anonim_4396 a întrebat:

BUNA.am si eu o intrebare cam ciudata, insa as dori si eu parerea voastra (a prietenilor mei). cum as putea sa ma despart de prietenul meu? tin la el, insa doar atat.am incercat sa pun mai mult suflet, insa nu pot.nu i pot spune "vreau sa o terminam". nu am sufletul asta.ma iubeste, nu vreau sa l dezamagesc, nu vreau sa fiu vinovata in relatia asta.am incercat sa l fac fericit insa mai mult de atat nu pot.simt ca nu e complet fericit, asa cum trebuie.nu i am oferiti totul(stiti la ce ma refer). vreau sa fiu trup si suflet cu persoana pe care o sa o iubesc cu adevarat. el ma asteapta, crezand ca o sa fiu cu el.insa nu mai pot.stiu,o sa l ranesc mult, dar si eu daca o sa mai fiu cu el o sa ma... distrug complet.pentru ca orice as face nu pot pune sufletul pe care el l a pus pentru mine, nici macar pe jumatate.nu st eu de vina, credeti ma.nu stiu cum sa fac sa il indepartez.am mai incercat sa i zic in fata ca nu suntem facuti unul pentru altul si multe altele, insa nu a acceptat si a facut rau de tot, stiind ca nu mai e cu mine.cum pot sa fac? in fata nu pot sa i zic.asta ar trebui, stiu, insa nu am sufletul asta.prefer sa raman cu el dect sa i zic in fata.nu pot.de aceea as dori un sfat macar. ce ati face in locul meu? astept raspunsuri.va iubesc. poooooooopi multi.muah

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În mod cert tu eşti vinovată. Profiţi de naivitatea şi de iubirea lui necondiţionată.
El îţi oferă iubirea lui iar tu îi vei face rău (asta e clar! deja o faci!) şi el va ajunge apoi misogin şi va răni pe altele pentru că va fi tentat să creadă că toate sunteţi la fel - nişte nenorocite fără sentimente şi profitoare.
Şi, bonus, nici nu se va putea plânge pentru că apoi toate îl vor considera fraier.
Tu nici măcar nu ţii la el căci dacă ai ţine cât de cât, i-ai fi făcut deja binele de a-l scuti de prezenţa ta şi de a-i da şansa să-şi găsească fericirea în braţele alteia.
Oricum tu ţi-ai bătut joc în relaţia asta, e clar. Măcar bate-ţi joc până la capăt iar la final fii sinceră şi zi-i adevărul că nu l-ai iubit niciodată.
Spune-i tranşant în faţă. Mai bine să sufere dur acum şi pe viitor să fie foarte reticent şi misogin decât să trăiască în minciună şi să creadă toate vorbele îndrugate de o bună parte dintre femei.
Totală lipsă de respect pentru tine.

| Zady a răspuns:

Il chemi afara si ii vorbesti pe un ton foarte calm ca nu mai are rost relatia asta pentru ca nu va mai simtiti bine unul in prezenta celuilalt si ca va faceti mai mult rau si ca ar fi mai bine sa ramaneti doar prieteni, sa luati o pauza.trebuie face to face nu la telefon.

| Denisa a răspuns:

Doamne...parca esti eu. Acum o luna am fost in aceeasi situatie ca tine. I-am dat papucii de 5 ori si a 6-a oara a fost definitiv. Nu ma simteam implinita, nu il iubeam, tineam la el dar doar atat. Ca la un bun bun prieten. Am inventat motive ca sa se desparta el de mine, m-am racit fata de el, i-am zis ca nu il iubesc, ca l-am inselat. Nu a inteles. A plans si a facut mereu pe victima fapt pentru care mereu m-am simtit vinovata. Pana la urma mi-am facut curaj si am zis, gata! Nu am de ce sa ma simt vinovata ca nu il iubesc. Nu am de ce sa il scuz pe el si sa ma acuz pe mine, la o adica, inimii nu ii poti porunci. Ma gandeam ca poate va fi singurul baiat care ma va iubi atat, dar nu e adevarat. M-am saturat si am pus punct. I-am zis ca nu il iubesc, ca nu il voi iubi niciodata, ca mai bine punem punct la tot si ca, daca vrea eu il las in pace, sa ma uite. Nu i-am cerut sa ramanem amici. Nu am vorbit o luna si ceva si dupa ne-am intalnit la o intalnire cu colegii si de atunci suntem cei mai buni prieteni. Ce e drept nu m-a uitat si mi-a zis ca inca ma iubeste dar ca ma intelege si imi respecta decizia de a fi DOAR prieteni. Zii iubitului tau tot ce simti. Nu ai de ce sa te simti vinovata. Fiind intr-o relatie in care nu iubesti iti faci doar tie rau.

| Byankaa66 a răspuns:

Fa`ti curaj si trimite`i un sms sau spune`i pe mess daca fata in fata nu ai curaj sa-i zici ca nu mai vrei sa fi cu el si nici nu trebuie sa fi dura si sa-i zici " vreau sa o terminam " poti sa ii explici ca uh nu esti fericita asa si ca nu merita sa va chinuiti impreuna pentru ca vezi tu timpu trece si poate el te va iubi si mai mult iar atunci durerea va fi si mai greu de suportat daca te desprati de el si in plus crede`ma ca asa il chinui si pe el pentru ca el iti ofera dragoste iar uh ii oferi indiferenta si asta doare enorm de tare asa ca fa`o cat mai repede gandindu`te ca pana la urma tot lui ii va fi mai bine, nu lasa timpu sa treaca ca te distrugi pe tine si pe el la fel.Bafta :*

| andreea_4134 a răspuns:

Spune-i ca numai ai aceleasi sentimente fata de el cum erau in primele saptamana/luni si ca vrei sa ramaneti doar foarte buni amici si nimic mai mult, spune-i ca tii la el dar, nu il iubesti, te-ai straduit sa pui suflet dar nu poti. Spune-i sa nu fie dezamagit, o sa fisi doar prieteni pentru ca, tu simti ca nu se mai poate.
funditsshappy?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa nu strici lucrurile mai rau, spune-i ca vrei sa o termini cu el in fata, nu prin mesaj. Pentru ca lucrurile aste nu se spun prin mesaje, daca ai spui prin mesaj o sa al ranesti si mai mult. Ai spui ca nu mai ai aceleasi sentimente fata de el, ca te-ai schimbat, si nu mai vezi o relatie pe viitor, si asa este mai bine, si sa al mai linistesti, spune-i ceva de genul: "NU FI TRIST CA SA SFARSIT, CI FI BUCUROS CA AM TRAIT O FRUMOASA POVESTE DE DRAGOSTE, CANDVA.

| andrusa1994 a răspuns:

Buna! Cel mai simplu e sal ignori complet sa nu raspunzi la smsbig grin...Si oricum cu ce esti tu vinovata ca el te place.Gasesteti persoana iubita si nu-l lasa de la tinebig grin