| anonim_4396 a întrebat:

Daca am facut-o pentru prima data, nu am sangerat si nu m-a durut deloc inseamna ca nu s-a rupt himenul? Si apropo. Mi-a intarziat menstruatia iar in timpul asta am facut sex cu prietenul meu. Iar acum inca continua sa imi intarzie. Se poate sa fiu gravida? Actul sexual nu a durat mai mult de cateva minute! Raspundeti-ma va rog!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, himenul s-a rupt sau e elastic si se va rupe de-abia la prima nastere.
Daca contactul sexual a fost neprotejat, nu conteaza cat a durat, poti fi insarcinata. Fa un test de sarcina la minim 21 de zile de la ultimul contact neprotejat sau la minim 7 zile de intarziere a menstruatiei si apoi du-te neaparat la ginecolog.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai avut un himen lipsit de vascularizaţie. Numai un control ginecologic poate spune dacă ai un himen elastic (în formă de evantai).
Întârzierea menstrei nu are legătură cu actul sexual în sine ci poate fi o dereglare pe fond hormonal, medicamentos, stres, un chist ovarian, etc. Nu are relevanţă câte minute a durat actul sexual ci dacă a fost un act neprotejat şi în ce perioadă a ciclului menstrual te aflai (zile fertile).
Un test de sarcină şi vezi rezultatul.
Ţi-am răspuns. Cu plăcere şi folosiţi prezervativul, are dublă protecţie: antisarcină şi antiboli.
Pa, pa.

| Ally.Bee ♀ a răspuns:

Daca nu a curs sange, nu inseamna ca nu s. a rupt. sau nu s. a rupt pentru ca ai himenul elastic. dar faza cu menstruatia... daca a terminat in tine... da, esti insarcinata. dar daca nu, e pur si simplu o dereglare hormonala pentru simplu fapt ca ti.ai inceput viata sexuala. nu te speria.