| Ioana_Daria_1995 a întrebat:

Bună, am și eu o întrebare. De când mi-am început viața sexuală, adică de vreo luna și puțin, menstruatiile s-au redus considerabil, nu mai este aceeași cantitate cum era înainte. Menționez ca toate cele 4 contacte care au avut loc pana acum au fost făcute protejat. As putea sa fiu însărcinata?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ti-ai inceput viata sexuala asa cum precizezi : '' adică de vreo luna și puțin,'' in aceasta situatie poate fi vorba de producerea a cel mult 2 menstruatii si nu de : '' menstruastiile s-au redus considerabil, nu mai este aceeași cantitate cum era înainte'', se poate presupune ca desfasuratea procesului menstrual in sine probabil ca a suferit o anumita modificare, datorita unor modificari hormonale care pot sa apara uneori in anumite cazuri, dupa inceperea vietii sexuale. Dar daca cele 4 contacte sexuale avute pana in prezent au fost protejate probabil prin intermediul prezervativului, si acesta a ramai mereu intact si bine fixat pe penis la terminarea sexului, se poate aprecia ca formarea sarcinii se exclude din start ca fiind imposibila dintr-un motv extrem de simplu logic si rational. Prezervativul a fost inventat, este produs, comercializat si folosit de catre barbati cu scopul de a le permite acestora sa intretina acte sexuale in orice moment al ciclului menstrual, chiar si in zilele perioadei fertile din preajma ovulatiei fara teama de a scapa sperma in vagin. Daca prezervatiul are marimea potrivita si este montat corect pe penis, in acel caz ofera protectie de peste 99% in cazul in care ramane intact astfel ca sexul poate fi considerat ca este teoretic 100% garantat si lipsit de orice necazuri/riscuri. Multa sanatate!