| darkprincesskiss a întrebat:

Dupa terminarea unui tratament impotriva Candidozei la ce perioada de timp poti avea contact intim cu partenerul? Dupa un tratament cu antibiotic impotriva unei raceli mi-a aparut aceasta Candidoza. Mereu dupa ce iau antibiotice apare. La ce perioada dupa incheierea tratamentului de 6 zile pot avea contact intim?
Multumesc anticipat! :*

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Nu ai mentionat daca folositi prezervativul sau nu. Daca nu il folositi ar fi indicat sa mergi la un control inainte, candida e tare pacatoasa si chiar daca dispar simptomele, exista posibilitatea ca ciuperca sa ramana. Daca folosesti prezervativul si tratamentul consta in aplicarea unei creme (canesten de exemplu) poti avea contact sexual si de a doua zi dupa terminarea tratamentului. NU in timp ce folosesti crema, pentru ca poate sa distruga prezervativul.

Si ignor-o pe Gretta, abereaza ca de obicei. Poti sa bei o cisterna de iaurt si sa faci candida. IAsta mergea pe vremurile bunicilor, cand faceai iaurt in casa si cunosteai sursa. Pentru prevenirea candidozei se iau probiotice (eubiotic, linex, etc, in general la 2 ore dupa antibiotic). Si pentru tratarea ei se folosesc creme sau alte medicamente, nu iti bagi iaurturi din comert in vagin! Si evident, nu se scurge candida din stomac in vagin, dar ma rog, nici anatomia asta nu e pentru toata lumeawinking

Sanatate multa!

| darkprincesskiss explică (pentru Oana92):

Buna! Tratamentul consta in ovule clotrimazol si unguent clotrimazol. Deci stau o saptamana sau nu? laughing. Nu folosesc prezervativ avand in vedere ca am un partener stabil de 3 ani. In luna iulie am fost la ginecolog si nu mai aveam Candidozei, eu am mai avut anul trecut in luna aprilie si am urmalt acelasi tratament si mi.a disparut pana acum

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca si barbatul a luat candida si el trebuie sa faca tratamentul cu crema impotriva candidei.
Lasa 1 saptaman dupa tratament ca organismul sa se curete si poti avea sex, oricum acum, vaginul tau este foarte sensibil si inca contine medicamentul care curata vaginul usor-usor.

Pe viitor, sa iei intotdeauna antibioticul cu un pahar de chefir, sana ori iaurt simplu (fara pic de zahar sau fructe in el). Astea sunt probiotice naturale care iti protejeaza stomacul ca antibioticul sanu-ti omoare bacteria sanatoasa si nici nu lasa candida sa scape de sub control.
In general trebuie sa lasi 1 saptamana dupa tratamentul de candida, ca organismul sa se curete integral.
Sa stii ca, candida din vaginul tau este inca in stomac si pe intestine, de acolo se scurge in vagin. deci, nu esti inca vindecata, va reapare dupa o vreme, daca nu te apuci serios acum d eun tratament cu chefir de 3 ori pe zi, dimineata pe stomacul gol, inainte de masa de pranz si seara la culcare, cate un pahar de 200ml.
Chefirul poate fii introdus si in vagin, printr-un tampon de vata imbibat in chefir. Asat este tratamentul naturist al candidei.
Pe toata perioada tratamentul NU se consuma zahar si nimic care contine zahar, pentru ca, candida se hraneste cu zahar.