| rita a întrebat:

legata de anticonceptionalele marvelon. Iau de mai bine de 2 ani marvelon 28, iar luna aceasta am fost nevoita sa iau marvelon 21 pana ajung noile folii de m 28 la planning. Fiecare noua folie la mine incepe in ziua de joi. Cand incep folia de m 21 pot sa incep direct cu pastiluta de joi sau e vreo problema? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Da, poti sa incepi folia cu pastila de joi, intrucat Marvelonul contine in fiecare tableta aceeasi doza de hormoni.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, incepi cu prima pastila din folie. Singura diferenta este ca dupa fiecare golie de marvelon 21 faci o pauza de 7 zile. De fapt pauza oricum o faceai, fiindca ultimele 7 pastile de marvelon 28 nu contin hormoni, sunt acolo doar ca sa nu faci pauza si sa uiti sa incepi o noua folie in ziua in care trebuie. Tu, dupa ce termini cele 21 de pilule, faci o pauza de 7 zile si in urmatoarea zi de joi incepi cu prima pastila din folie.

| luiza a răspuns:

Eu folosesc marvelon! daca joia trebuie sa le iei iei pastiluta de unde scrie joi si iei in continuare pe zile, ca de aia scrie langa fiecare pastila ziua.