| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare! luna asta am facut cu prietenu fara dar nu a lasat in mine nimic. In 20 trebuia sa imi vina ciclul dar nu a venit. Nu are cum sa fiu insarcinata deoarece nu am greturi, pofta de mancare (din potriva mananc mai putin). Am 16 ani iar ciclul mi-a venit la 13 ani prima data. Oare de ce intarzie asa mult? Va rog putin ajutor! Sunt speriata!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Greturile, pofta de mancare, etc si alte simptome de sarcina apar cam la 5 saptamani de la contactul sexual, deci chiar daca esti insarcinata este absolut imposibil sa ai atat de repede simptome.
Tinand cont ca ai avut contact sexual neprotejat cea mai probabil cauza de intarziere este sarcina. dar nu e obligatoriu sa fii insarcinata, ci poti avea si o dereglare hormonala. incearca sa faci un test de sarcina pe 28 dimineata din prima urina si apoi, daca este negativ altul pe 1 sau pe 2, tot din prima urina de dimineata. Indiferent de rezultat, du-te apoi la ginecologul tau (cel la care te duci in mod obisnuit)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Greturile si poftele sunt niste simptome care apar la unele femei, nu sunt niste simptome obligatorii. Sansele sa fii insarcinata exista daca nu v ati protejat, indiferent daca a ejaculat in tine sau nu. Metoda asa e de pe departe cea mai nesigura metoda de contraceptie din cate exista

| LittleGirl3 a răspuns (pentru suntserios):

Mie asa fricacrying daca e sa fiu insarcinata ce as prea face sa nu mai fiu..sa imi vine iar ciclu normal? :-

| suntserios a răspuns (pentru LittleGirl3):

Ai impresia ca sarcina trece apasand pe un buton?
fac 2-3 teste de sarcina si daca ies pozitive le spui parintilor si impreuna veti rezolva problema.

| Anutzssa a răspuns:

Daca nu ai pofte sau greturi nu inseamna neaparat ca nu esti gravida. Nu vreau sa te sperii dar unele femei nu au greturi, la altele se manifesta aceste simptome la cateva luni de sarcina... Nu stiu de ce iti intarzie asa mult. Eu zic sa mai astepti cateva zile, dupa care sa iei un test de sarcina.

Răspuns utilizator avertizat
| Manuellllaa a răspuns:

De ce ai facut`o neprotejat? Asta e, ti-ai asumat un risc enorm de mare.O sa fi mamica! Daca eu nu si-a dat drumul in tine, poti sta linistita, insa nu cred acest lucru. Daca esti insarcinata si nu vrei sa afle parintii du-te cu iubitul tau daca te iubeste asa mult e momentul sa-ti dai seama din comportamentul lui, mergi si fa-i avort fara sa stie ai tai! Sa fi fost sigura trebuia sa iei pastila de a 2 a zi, sa te asiguri e mult mai ieftina decat un avort!

| Alinabc a răspuns:

Dupa cum spunea si Anutzssa nu e neaparat sa ai greturi sau o pofte...dar nu te alarma inca, au trecut doar cateva zile de cand nu ti-a venit, dar daca vezi k tot intarzie sa apara cel mai bine e sa faci un test de sarcina.