| Andrei2014 a întrebat:

am si eu o mica intrebare legata de o relatie care s-a terminat de curand, mai exact de 4 zile.Am fost cu o fata timp de 5 ani si 8 luni de la liceu am inceput sa fim impreuna primii 3 ani, a fost perfect, eram doar niste copi, nu ca acum nu am fi, dar atunci eram mai mici.De la un timp am inceput sa ne certam pe diverse subiecte, eu eram cel care era mintit cu orice chestie si motivul pe care il folosea era ca eu ma supar de la orice.Intr-adevar ma suparam cand aflam ca a minte..aflam ba ca se scapa la nervi..sau de la alte persoane in fine. Dupa un timp am inceput sa ne vorbim mai rece uneori ne sarea tandara si poate ne vorbeam urat...ia ii spunea mereu la maicasa tot si in loc sa rezolv cu ea cearta trebuia s-o rezolv si cu maicasa..stiti voi fiecare mama isi pune copilu pe primul loc insa nu e problema. Zilele astea cand ne-am certat, m-a facut prost si in multe alte feluri, i-am zis proasta esti tu, ce te-a apucat? Si de atunci ne-am despartit. Motivul? Ea nu se simte respectata in aceasta relatie si eu am gresit si ea insa ce nu inteleg si vreau sa va intreb ..toata chestia cu despartitul a fost subit adica dintr-o data am incercat sa fiu milog sa ma rog de ea..nimic avea chestii de genu.m-ai pierdut nu mai sunt pentru tine si a inceput sa zica lu sora-sa si lu maica-sa chestii din certurile noastre care stim cu toti ca la nervi se mai amplifica ..adica daca zic ca ti-am zis prostuta tu zici ca te-am facut proasta de-a binelea. Ce pot sa fac eu acum? Pentru ca 5 ani si 8 luni sincer mi-au ramas pe suflet.iar ea nu are parca nicio remuscare..eu nu pot nu dorm noapte ma gandesc intr-una si mai si plang aiurea imi cer scuze ca v-am pus sa cititi nu am cu cine sa vb..sau cu cine sa ma descarc si eu.Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, cred ca relatia este oricum pe destramate, iar viitor nu poti avea cu o fiinta care da fuga la masa sa se planga din orice porcarioara, in loc sa trateze problema ca un adult.
Din punctul meu de vedere, fatuca asta mai are ani multi sa se maturizeze, pare o handicapata care in loc sa-si foloseasca capul, isi pune mama la inaintare ca sa-i rezolve problemele.
In viata acestei fete, mama ei va juca un rol important si dupa ce se va casatorii, pentru simplu motiv ca, este incapabila sa ia decizii de una singura si probabil este controlata si manipulata de maicasa.
Iarta-ma, dar ti-as recomanda sa-ti cauti o fata cu capul pe umeri, cu care ai putea avea un viitor fericit.
Stiu ca 5 ani jumate inseamna ceva pentru tine, dar crede-ma ca, relatia va merge din rau in mai rau, pana se va rupe. Cand apar jigniri intr-o relatie, inseamna ca s-a dus naibii respectul pentru celalalt si relatia este pe duca!
De aceea te sfatuiesc sa nu mai lupti pentru o relatie care nu are nici un viitor, cauta-ti o persoana responsabila cu care sa poti sa o iei de la capat si sa fii fericit.

| Andrei2014 explică (pentru Violleta2022):

Sincer nu vreau sa folosesc un cuvant aiurea.dar sunt un prost...Doamne cata dreptate ai ..adica e clar ..ca daca dupa 5 ani jumate maicasa inca este la curent cu relatia mea cu ea e clar ca ea va fi mamoasa si in viitor si nu voi putea sa o schimb pentru ca nu putem schimba pe nimeni dupa bunul nostru plac.Sa fiu sincer poate o iubeam (inca) asa de mult in cat am ignorat amestecul lu maicasa in relatie pentru ca eram in stare sa indur orice sa fiu sincer eram si acum daca venea sa zica hai sa ne impacam eu iertam pentru ca o iubeam nu aveam nevoie de respectul meu atita timp cat era cu mine..si totusi cuvintele tale mi-au dat o stare de euforie si mi-au deschis putin ochi sunt 5 ani dar decat sa o tinem tot asa..mai bine lasa.Iti multumesc frumos pentru raspunsul sincer si imi cer scuze pentru greselile pe care le-am facut cand am scris ¨Povestea¨ am scris de pe un laptop si m-am grabit.Iti multumesc din suflet pentru ajutorul tau poate ca nu renuntam la relatie pentru ca imi e frica ca nu voi gasi pe altcinvea in scurt timp sunt o fire mai ..rusinoasa nu stiu daca pot sa zic asa laughing timid.Iti multumesc pentru tot inca odata. O noapte placuta iti doresc :*

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei2014):

Nu-i vorba de mamosenie aici, mai repede este vorba de controlul mamei si supunerea ei, probabil fiind incapabila sa poata decide singura si tot isi intreaba mama si sora despre deciiizle din viata ei. Asemena om pleaca la drum cu o mare problema, lipsa totala de incredere in ea. Cu asmeena oameni nu poti face mai nimic, pentru ca trebuie sa duci o continua munca de lamurire cu ea, dar si cu mama ei, care-i de fapt persoana care ia decizia finala.
Eu sunt mamoasa si am si o mama care-i control freak si pe care am ascultat-o orbeste pana m-am maritat, si m-am maritat din facultate cand prietenul meu a venit sa ma ceara in casatorie si ai mei ar fi avut comentarii, ba ca suntem prea tineri, ba ca una sau alta, totusi a fost decizia mea si din momentul cand ai mei au vazut ca-s hotarata si-au dat biencuvantarea. Din momentul casatoriei ai mei si ai lui, nu au mai avut voie sa stie nimic despre noi, decat ceea ce eu ma consultam cu sotul si voiam sa le spunem. Deciziile le-am luat toata viata impreuna, eu cu stotul, parintii au aflat dupa ce noi hotaram intotdeauna si crede-ma, au trecut 30 de ani minunati de casatorie si parintii nostri au invatat sa ne respecte si sa accepte ceea ce hotaram, fara ajutorul lor, sau fara sfatul lor.
Cat priveste frica ta ca nu mai gasesti alta fata, te inseli amarnic, sunt 2.5 miliarde de femei pe lumea asta, din care cel putin 1.5 miliarde sunt tinere, deci, gasesti chiar mai bune decat asta.
Inca un sfat: niciodata sa nu-ti jinesti partnera si nici sa nu accepti sa fii jignit. Asta este primul pas gresit intr-un cuplu, care mai pretinde ca se si iubesc, de acolo, apar minciunile, certurile urate, bataile si divorturile cu scandal.
Deciziile se iau intotdeauna intre voi doi numai, indiferent ca-s proaste, trebuie sa fiti responsabili pentru ce decideti, chiar daca dati gres, o sa invatati si numai daca sunteti prosti, mai repetati greseala.
Crede-ma, sa iubesti pe cineva cu adevarat, inseamna sa accepti sa faci compromisuri de dragul celuilalt.

| Andrei2014 explică (pentru Violleta2022):

Da,ai dreptate.Iti Multumesc Frumos pentru tot si imi cer scuze pentru timp-ul pierdut si poate pentru ca a trebuit sa scrii atit laughing Iti doresc o zi minunata sa mai bine zis Va Doresc o zi minunata laughing