| MikiRozy a întrebat:

Buna, am și eu o mică problema. pe Data de 29 sept, cam la 24 de ore de la "incident" am luat pilula de a doua zi, menstruația trebuia sa imi vina pe data de 7, mi-a venit pe 9, in a 10-a zi de când am luat pastila. Întrebarea mea este: aceasta poate fi sângerarea(despre care scrie in prospect la reacții adverse) sau menstruația cu întârziere de 2 zile din cauza pastilei? Menționez ca este mai ambundenta, iar la început er ao culoare închisă. Mulțumesc pentru răspunsuri.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

S-a constatat ca dupa ce este folosita pastila contraceptive intotdeauna activitatea hormonala din organismul femeii respective se deregleaza intr-o anumita masura care poate fi mai mare sau mai mica. Astfel ca in urmatoarea perioada de minim 3-4 luni, ciclul menstrual devine neregulat, a carei lungime este imposibil de a fi stiut/stabilit/cunoscut putand deveni foarte scurt de 2-3 saptamani sau foarte lung uneori chiar si de 2-3 luni. De asemenea sangerarea menstruala de regula devine mult
diferita/modificata, cu sangerari foarte slabe si scurte sau foarte lungi si abundente. In concluzie nu se poate oferi un raspuns cert fiindca fiecare organism reactioneaza intr-un anumit mod. Se poate aprecia si considera in acest caz, ca totusi este vorba de procesul menstrual autentic, fiindca sangerarea care apare ca reactie adversa/de aparare a organismului fata de invazia de hormoni sintetici proveniti din pastila contraceptiva, se produce de obicei in perioada de 4-7 zile de dupa administrarea pastilei si are o culoare deschisa, slaba cantitativ si cu aspectul cu totul diferit de cel al sangelui menstrual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| paula09brigita a răspuns:

Părerea mea e ca ți-a venit cu putina întârziere nu cred ca ai de ce sa îți faci grij.

| lol124356 a răspuns:

Buna! In mod normal, pilula de a doua zi este o bomba hormonală care îți da întreg organismul peste cap, in aceste cazuri, menstruația întârzie de cele mai multe ori iar sângerarea despre care tu vorbești are de-obicei o culoare rozalie și nu este abundentă. Sper ca te ajuta răspunsul meu!

| Violleta2022 a răspuns:

Spune adio menstruatie normale, pentru ca bomba hormonala pe care ti-ai introdus-o in corp are atatea efecte secundare ca-ti da peste cap tot sistemul hormonal, iar ciclul tau nu se va mai putea calcula pe urmatorele 6-12 luni. Nici ovulatia sau perioada fertila.
De acum inainte, se poate folosii doar prezervativul ca protectie, d eoarece pastila de a doua zi se ia 1 singura data in viata, fiindca produce deregari hormonale majore, tumori si si chiar cancer.