| Daniela1324656 a întrebat:

Am si eu o nelamurire, anticonceptionalele le pot lua in afara menstruatiei in oricare alta zi sau trebuie neaparat in prima zi a menstruatiei? Si trebuie sa ma protejez primele 7 zile doar la prima cutie sau este valabil in fiecare luna?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi inapoi la medicul care ti le-a prescris ca banuiesc ca nu le i ei fara o rețetă, si intreaba l pe domnul doctor cum si cînd trebuie luate sa i ti scrie pe hîrtie schema de tratament pe care el ti a prescris o, tu ce varstă ai?

| Daniela1324656 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, sunt recomandate de medicul ginecolog in urma unei intreruperi de sarcina (chiar in ziua aceea am inceput sa le iau). 20 de ani

| Daniela1324656 explică (pentru Daniela1324656):

Din cate am citit si pe net Contraceptivele Hormonale Combinate se pot lua imediat dupa intreruperea de sarcina