| Mirea_Ada_1990 a întrebat:

Am si eu o nelamurire cate sanse sa raman insarcinata inainte de ciclu? Am facut sex neprotejat pe 21, 25 respectiv 27 aprilie iar ciclul trrebuia sa vina pe 26 care a intarziat 3 zile, mi-a venit pe 29. Cum as putea sa imi dau seama daca am ramas sau dupa cat timp sa fac un test? Un sfat cand e cel mai bine sa raman, imi doresc atat de mult un bebe. Astept raspunsuri. Va multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Perioada de maxima fertilitate este intre ziua 12 si ziua 16 a ciclului menstrual, ziua 1 fiind prima zi de menstruatie. astfel de informatii NU se iau de pe forumuri. daca vrei sa ramai insarcinata, cu cateva luni inainte de a incerca trebuie sa te vada un ginecolog, sa faci cateva analize (secretie de col, test papanicolaou si cateva analize de sange) si sa iei un tratament 9acidul folic este obligatoriu de luat cu minim 3 luni inainte de a ramane insarcinata, pentru a avea un copil normal dezvoltat si inteligent). Ginecologul te va invata si aceste lucruri, despre perioada de fertilitate, etc, mai ales ca pari a fi extrem de necunoscatoare si tentata sa te informezi din date scrise de nespecialisti. Pe forum tu cum verifici ca cele care scriu acolo sunt cu adevarat medici si vorbesc din stiinta si nu ca babele in piata?

29 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este perioada de fertilitate minima, deci sansele sunt infime, practic zero. daca iti doresti un bebe, fa sex neprotejat in perioada ovulatiei, nu in perioada de minima fertilitate

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru Brigaela):

Am inteles, mersi pentru raspuns.dar trebuie sa fie in ziua ovulatiei sau cu o zi 2 inainte de ovulatie? cel putin asa am citit pe un forum. vreau sa stiu mai precis.iar perioada de fertilitate este dupa 14 zile de la ciclu?

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru Brigaela):

Analize si papanicolau am facute recent si sunt ok.ai dreptate ca nu sunt foarte informata dar nici nu ma iau dp tot ce se scrie pe forum, cum ai zis si tu nu am cum verifica ca 100 la 100 adevarat.multumesc mult pentru sfat.ai fundita de la mine

| Brigaela a răspuns (pentru Mirea_Ada_1990):

Cultura de col? Si analize de sange speciale pentru sarcina? Nu sunt acele analize pe care le faci uzual.

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru Brigaela):

Aaaa nu, nu am facut aceste analize speciale de sarcina pentru ca a fost ceva inoportun la noi cu bebe, adica am zis ca fie ce o fi. Oricum multumesc pentru raspunsuri, mi-au fost foarte utile. Sper cat de curand sa iti dau veste buna.O zi buna

| Brigaela a răspuns (pentru Mirea_Ada_1990):

Ai zis ca-ti doresti foarte mult un bebe, acum zici ca ar fost inoportun. Nu mai inteleg nimic, sincer.
Succes in ce te hotarasti ca vrei de fapt!

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru Brigaela):

Pai da imi doresc si inoportun m-am referit in sensul ca nu am planificat ca in momentul ala sa ejaculeze in mine ci pur si simplu am lasat lucrurile sa decurga de la sine.plus ca nu eram foarte sigura cu zilele de fertilitate.bebe imi doresc din tot sufletul

| Brigaela a răspuns (pentru Mirea_Ada_1990):

Atunci du-te la medic cu cel putin 3 luni inainte de a incepe sa faci sex neprotejat. Asta ca sa te asiguri ca bebele tau va fi sanatos si destept. Asa ceva nu se lasa la voia intamplarii: te protejezi cu maxima atentie pana in clipa in care medicul iti spune ca toate analizele sunt in regula, ca ai luat suficient acid folic sa iti incarci depozitele si ca totul este pregatit. Nu se intampla daca nu vrei, ca suntem intr-un secol in care exista suficiente metode de contraceptie sa nu facem copii bolnavi din neglijenta

| Brigaela a răspuns (pentru Mirea_Ada_1990):

Perioada de maxima fertilitate este intre ziua 12 si ziua 16 a ciclului menstrual, ziua 1 fiind prima zi de menstruatie. astfel de informatii NU se iau de pe forumuri. daca vrei sa ramai insarcinata, cu cateva luni inainte de a incerca trebuie sa te vada un ginecolog, sa faci cateva analize (secretie de col, test papanicolaou si cateva analize de sange) si sa iei un tratament 9acidul folic este obligatoriu de luat cu minim 3 luni inainte de a ramane insarcinata, pentru a avea un copil normal dezvoltat si inteligent). Ginecologul te va invata si aceste lucruri, despre perioada de fertilitate, etc, mai ales ca pari a fi extrem de necunoscatoare si tentata sa te informezi din date scrise de nespecialisti. Pe forum tu cum verifici ca cele care scriu acolo sunt cu adevarat medici si vorbesc din stiinta si nu ca babele in piata?

| mona a răspuns:

Sansele sunt mici sa fi ramas in perioada asta, cel mai bine ar fi sa incerci undeva... dupa a 14 a zi de ciclu

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru mona):

Multumessc pentru raspuns

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Şansele de a rămâne însărcinată DEPIND de perioada cu fertilitate RIDICATĂ - perioadă pe care NU o pot ghici, ea calculându-se cu "metoda calendarului" în funcţie de datele CM pe cel puţin ultimele 6 luni!

Testul de sarcină concludent se face la cel puţin 21 de zile DUPĂ contactul sexual.

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-ţi întârzie, poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Dacă faci testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, se „confirmă" unul pe altul.

Ca "metodă casnică" ( pentru a rămâne însărcinată mai uşor/repede ) se poate calcula perioada ovulaţiei şi perioada cu fertilitate ridicată, folosind "metoda calendarului".

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

În perioada cu fertilitate RIDICATĂ, şi ( în special ) în perioada ovulaţiei, este indicat să faci sex de mai multe ori pe zi, cu ejaculare intravaginală.

Apoi, în special seara ( înainte de culcare ) să faci mai multe "numere" şi să NU te speli după actul sexual - să "păstrezi" sperma cât mai mult timp în vagin ( după actul sexual NU mai faci "plimbări" prin casă şi NU urinezi; doar te culci ).
Eventual, ca să nu pătezi lenjeria, se poate folosi un absorbant lipit pe slip.

Ştiu că NU este o metodă igienică, dar ar trebui să dea rezultate DACĂ o aplici consecvent timp de 3-6 luni consecutive!

Dacă, totuşi, după 3-6 luni în care ai folosit această metodă "casnică" NU rămâi însărcinată, atunci e posibil să fie ceva "probleme" medicale şi sunt NECESARE investigaţii amănunţite ( atât pentru tine, cât şi pentru partener )!

Eventual, pentru a determina mai EXACT ziua ovulaţiei, se pot folosi "Teste de ovulaţie"/fertilitate ( pe bază de urină, asemănătoare celor de sarcină; se găsesc la farmacie ) pe care să le faci din 2 în 2 zile, începând cu a 5 zi de menstruaţie.

Toate cele bune şi succes.

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc pentru raspuns.la fel de explicit ca si prima oara

| bursuc001 a răspuns (pentru Mirea_Ada_1990):

Hristos a înviat!

Cu plăcere!

NU ştiam că ai mai postat această întrebare ( după câte înţeleg acum ) şi că ţi-am mai răspuns...
Sau a fost de pe alt ID/username, ori mai demult?

Oricum, îmi pare bine că te-am putut ajuta.

O seară frumoasă.

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru bursuc001):

Daca stii imi poti spune si mie care este temperatura vaginala normala? Mi-am luat-o azi si aveam 37, 5 vaginala si corporala 37.In zilele fertile cat si la ovulatie am avut contact sexual neprotejat, sper din tot sufletul sa fii ramasa insarcinata.Astept un raspuns.Mersi frumos, o seara buna

| bursuc001 a răspuns (pentru Mirea_Ada_1990):

NU se poate discuta de o temperatură vaginală ( BAZALĂ ) normală deoarece aceasta variază de la femeie la femeie ( precum şi în funcţie de perioada de fertilitate ).

Înţeleg că vrei să foloseşti măsurarea temperaturii bazale pentru a determina ( mai exact ) momentul ovulaţiei.

Pentru aceasta citeşte ATENTĂ explicaţiile de la linkul următor :
http://www.feminitate.org/2009/01/fam-temperatura-bazala-2/

http://www.clicksanatate.ro/......_7068.html

http://www.contraboli.ro/temperatura-bazala-si-ovulatia/

De asemenea, ai NEVOIE de un termometru ( special ) DIGITAL, spre exemplu :
http://www.e-fertilitate.ro/......-temp.html

Ca "metodă casnică" ( pentru a rămâne însărcinată mai uşor/repede ) se poate calcula perioada ovulaţiei şi perioada cu fertilitate ridicată, folosind "metoda calendarului".

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

În perioada cu fertilitate RIDICATĂ, şi ( în special ) în perioada ovulaţiei, este indicat să faci sex de mai multe ori pe zi, cu ejaculare intravaginală.

Apoi, în special seara ( înainte de culcare ) să faci mai multe "numere" şi să NU te speli după actul sexual - să "păstrezi" sperma cât mai mult timp în vagin ( după actul sexual NU mai faci "plimbări" prin casă şi NU urinezi; doar te culci ).
Eventual, ca să nu pătezi lenjeria, se poate folosi un absorbant lipit pe slip.

Ştiu că NU este o metodă igienică, dar ar trebui să dea rezultate DACĂ o aplici consecvent timp de 3-6 luni consecutive!

Dacă, totuşi, după 3-6 luni în care ai folosit această metodă "casnică" NU rămâi însărcinată, atunci e posibil să fie ceva "probleme" medicale şi sunt NECESARE investigaţii amănunţite ( atât pentru tine, cât şi pentru partener )!

Eventual, pentru a determina mai EXACT ziua ovulaţiei, se pot folosi "Teste de ovulaţie"/fertilitate ( pe bază de urină, asemănătoare celor de sarcină; se găsesc la farmacie ) pe care să le faci din 2 în 2 zile, începând cu a 5 zi de menstruaţie.

Vezi cum arată şi cum se foloseşte testul de ovulaţie la linkul :
http://www.pcfarm.ro/produs/236/

Succes.

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru bursuc001):

Am fost in perioada fertila si la ovulatie, tocmai de aceea am si avut contacte neprotejate in acea perioada. Acum astept sa vad daca iese sau nu un bebe happy. Sper ca am ceva sanse. Imi tin o evidenta a ciclului cat si a contactelor neprotejate. Si am un ciclu regulate de 28 de zile

| bursuc001 a răspuns (pentru Mirea_Ada_1990):

După câte îmi dau seama, NU te descurci cu acel calcul cu "metoda calendarului"!

Dacă ai avea ciclu REGULAT de 28 de zile, atunci ovulaţia ar fi în ziua a 14-a, iar perioada cu fertitate ridicată între zilele 9-16 ale CM.

Deci, ovulaţia ar fi fost FIX în 14 aprilie şi perioada cu fertilitate ridicată între 9-16 aprilie!

Data de 21 aprilie a fost la 5 zile DUPĂ terminarea perioadei cu fertilitate ridicată, deci, într-o perioadă cu fertilitate medie spre scăzută...

În acest caz, şansele de sarcină sunt foarte REDUSE!

Dacă vrei, poţi să-mi trimiţi datele CM ( eventual, prin mesaj privat ) pe cel puţin ultimele 6 luni, îţi fac eu calculul cu "metoda calendarului" şi îţi EXPLIC cum să calculezi pe viitor.

O seară plăcută.

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru bursuc001):

Cred ca nu am specificat ca eu vorbesc strict de luna MAI, luna in care suntem nu de APRILIE, stiu ca in luna aprilie am avut contact dupa ovulatie, tot tu mi-ai si raspuns clar si concretwinking, dar in perioada 14 MAI am fost la control ginecologic si doctora personal mi-a zis ca sunt la ovulatie, in urma unei ecografii, deci intre 9 si 16 cum ai zis si tu mai sus am fost in perioada de fertilitate maxima.Crede-ma ca nu am intrebat-o o data pe doctora ci de mai multe ori tocmai pentru a ma asigura ca am inteles.Eu iti pot da datele pe ultimele 6 luni daca doresti deoarece am o aplicatie pe telefon care coincide cu ceea ce mi-a zis doctorawinking.De aceea sper si ma rog sa fii ramas luna aceasta insarcinata. Daca mai e nevoie de date astept un raspuns.Mersi frumos

| bursuc001 a răspuns (pentru Mirea_Ada_1990):

Cu plăcere!

Eu m-am referit ( în ultimul răspuns ) la datele din luna aprilie deoarece întrebarea ta INIŢIALĂ era postată în 29 Aprilie 2013, mai sus ai dat datele contactelor din aprilie...

Pe luna mai NU le ştiu!

Apoi, dacă menstruaţia a început în 29 aprilie ( cum ziceai mai sus ), atunci - la un ciclu regulat de 28 de zile - ovulaţia este FIX în 12 mai!
Deci, NU în 14 mai, cum ţi-a spus doctoriţa!

Cel mai SIGUR este să-mi dai datele CM pe cel puţin ultimele 6 luni şi fac calculul cu "metoda calendarului" - atunci vedem EXACT ce şi cum...

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru bursuc001):

Da atunci am postat intrebarea si de atunci am tinut legatura sa zic asa. Oricum daca a fost pe 12 mai ovulatia poate am noroc doarece am avut contact chiar in ziua respectiva si nu m-am spalat si nici nu am urinat, am facut cum ai zis tu intr-un raspunswinking. Deci in luna noiembrie 2012 mi-a venit o data pe 1 si m-a tinut pana pe 2, apoi tot in aceeasi luna mi-a venit pe 28 si a tinut pana pe 30, in decembrie 2012 mi-a venit pe 26 si a tinut pana pe 27, 28, in luna ianuarie 2013 mi-a venit pe 23 si a tinut pana pe 24, in luna februarie 2013 mi-a venit pe 24 si a tinut pana pe 25, in luna martie 2013 mi-a venit pe 28 si a tinut doar in ziua respectiva deoarece a doua zi nu a curs decat o picatura, doua iar in luna aprilie 2013 mi-a venit pe 29 si tot asa m-a tinut o zi.Luna asta ar trebui sa imi vina pe 28. Iar in luna mai am avut contacte neprotejate pe data 10, 12, 13, 17, 20.

| bursuc001 a răspuns (pentru Mirea_Ada_1990):

Folosim metoda prezentată ( cu exemple ) pe saitul : http://www.mamicamea.ro/......ptie.html; DECI, în paralel cu calculul pe care îl fac eu aici, poţi urmări şi pe acel sait.

Există multe site-uri care prezintă această metodă, dar eu cred că pe cel indicat de mine este explicată mai bine.

La calcul ne interesează prima zi a fiecărui ciclu ( durata lui trebuie să ţi-o notezi, aşa cum explicam în răspunsul dat pe sait, dar e doar orientativă, ca să vezi dacă menstruaţia durează aproximativ acelaşi nr de zile ).

CALCULUL = metoda calendarului :

Din 1 noiembrie ( prima zi de ciclu din noiembrie ) până în 28 noiembrie ( prima zi din următorul ciclu, FĂRĂ 28 deoarece el se socoteşte în ciclul următor ) sunt 27 zile, iar următoarele cicluri au : 28, 28, 31, 32 şi 32 zile!

Conform cu datele pe aceste 7 luni avem cel mai scurt ciclu de 27 zile şi cel mai lung ciclu de 32 zile!
Diferenţa dintre cel mai lung şi cel mai scurt ( 32 – 27 = 5 ) este de 5 zile – deci, NU ai ciclu regulat ( nu ai 6 luni consecutive aceeaşi durată/nr de zile )!

Din cel mai scurt şi cel mai lung ciclu se SCADE 14 ( fiind data ovulaţiei în cazul unui ciclu regulat de 28 zile, cel mai general/optim ) şi obţinem :
27 – 14 = 13
32 – 14 = 18; Deci, ovulaţia va avea loc ( cel mai probabil ) între zilele a 13-a şi a 18-a ale ciclului.
Spre exemplu, dacă pentru perioada mai 2013 numărăm aceste zile, obţinem ovulaţia ( probabil ) între datele de 11-16 mai!

Apoi, pentru calculul perioadei cu fertilitate RIDICATĂ, se scade din valoarea cea mai mică 5 zile ( deoarece atât poate trăi spermatozoidul în vagin ) şi adunăm 2 zile la valoarea cea mare ( deoarece atât poate trăi ovulul după ovulaţie ) - astfel obţinem : Din ziua a 13-a se scad 5 zile şi la ziua a 18-a se adună 2 zile :
13 – 5 = 8
18 + 2 = 20; Astfel perioada cu fertilitate ridicată va fi între zilele a 8-a şi a 20-a ale ciclului!
Spre exemplu, dacă pentru perioada mai 2013 numărăm aceste zile, obţinem perioada cu fertilitate ridicată ( probabil ) între datele de 6-18 mai!

De asemenea, dacă numeri 32 zile ( adică durata ciclului cel mai mare ) începând cu 29 aprilie ( prima zi de menstră din aprilie ), constatăm că următoarea menstruaţie TREBUIE să-ţi vină până cel târziu în 31 mai!

Cam aşa se face un calcul CORECT!

Apoi, în altă ordine de idei, NU ai precizat dacă ai făcut vreun test de sarcină...

Eu cred că eşti însărcinată ( DEJA ) având în vedere că în martie şi aprilie ai avut menstruaţie de DOAR o zi ( cred că era "ciclu peste sarcină" )!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Fă 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum explicam mai sus!

O seară plăcută.

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru bursuc001):

Pai cred ca s-ar fi vazut la eco luni cand am fost la doctora, nu? Iar culoarea a fost rosu normal ca la ciclu normal nu maroniu sau brun roscat cum ai zis tu mai sus.Nu am facut momentan test, astept data ciclului de luna asta sa vad daca imi vine.Deci am sanse sa fii ramas luna asta insarcinata? Mersi inca o data.Dai raspunsuri foarte concrete.

| bursuc001 a răspuns (pentru Mirea_Ada_1990):

Cu plăcere!

Contactele neprotejate din data de 10, 12, 13 şi 17 au fost ÎN perioada cu fertilitate RIDICATĂ, deci, SUNT şanse să fi rămas însărcinată.
Succes!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc mult de tot si am sa te anunt daca am ramas sau nu.Imi doresc din suflet sa fi ramas.Sanatate si inca o data multumesc

| bursuc001 a răspuns (pentru Mirea_Ada_1990):

Cu plăcere!

Doamne-ajută!

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru bursuc001):

Buna din nou.Cred ca vin cu vesti bune, inca nu stiu, tocmai de aceea iti cer un sfat.Nu mi-a venit ciclul nici pana in ziua de azi.Am opt zile intarziate ceea ce mie mai mult de 2, 3 zile nu imi intarzia. Faza e ca am sanii destul de intariti, mai intariti ca niciodata si ma dor doar daca ii ating si sfarcurile sunt usor sensibile.Saptamana trecuta am avut pofta sa beau un pahar cu lapte ceea ce eu nu beau lapte de fel.Ce parere ai? O zi buna

| bursuc001 a răspuns (pentru Mirea_Ada_1990):

Bună!

Este posibilă o sarcină : acestea sunt semne de sarcină.

Totuşi, este NECESARĂ confirmarea prin test de sarcină, pe care-l poţi face chiar mâine dimineaţă ( deoarece ai peste 7 zile de întârziere a menstrei ).

Toate cele bune.

| Mirea_Ada_1990 explică (pentru bursuc001):

Buna. Vin cu vesti bune. Am facut azi testul si a iesit pozitiv. Suntem foarte fericiti. Mersi pentru tot. O seara buna

| 48KRazvan a răspuns:

Sanse mici, de 0.2% aproape de 0% dar sunt totusi.Deci daca vrei un copil fa sex neprotejat in perioada de ovulatie.Bafta!