| Genius8 a întrebat:

am si eu o nelamurire: vreau sa merg la ginecolog pentru un consult si nu stiu cum va fi. adica mai clar ce-mi va face? am auzit ca pentru fetele virgine e o metoda si pentru cele ce nu sunt e o alta metoda... dau funda pentru cele mai bune explicatii:*

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Dacă ești virgină ai de ales între consult anal și ecografie. Cele care nu mai sunt, sunt urcate pe masa specifică ginecologică - pe spate, cu genunchii îndoiți și picioarele depărtate.
Well, mai multe detalii poți citi aici:
http://www.seximus.ro/articole/examen_control_ginecologic_propriu_zis.php

"Medicul va folosi un dilatator (speculum) pentru a largi spatiul dintre peretii vaginului si a vedea cat mai bine aspectul peretilor vaginului si colul uterin care poate fi uneori sediul unor afectiuni asimptomatice. Cat timp dilatatorul se afla in vagin, medicul va lua o proba din mucoasa colului uterin (fii linistita, este vorba despre cateva celule) pentru a le trimite la laborator in scopul unui diagnostic cat mai corect a starii de sanatate a colului utern (test Papanicolau). Examenul cu valve nu este dureros.

Apoi urmeaza examinarea bimanuala, numita "tuseu vaginal" iar asta chiar ca s-ar putea sa ti se para neplacut. Acest examen este necesar pentru a scoate in evidenta eventualele probleme ale uterului si ale anexelor genitale (trompele uterine si ovarele), pentru a stabili pozitia organelor reproductive. Medicul va introduce in vagin unul sau doua degete pana atinge colul uterin. Cu cealalta mana medicul va apasa usor abdomenul. In acest fel medicul simte daca exista noduli sau excrescente anormale pe uter sau ovar.

S-ar putea sa fie vorba si despre un "tuseu rectal" - medicul va introduce un deget in rect pentru a verifica zona din spatele uterului. La sfarsitul examinarii se verifica si sensibilitatea vezicii urinare, pentru a avea informatii in legatura cu posibila existenta a unor procese inflamatorii la acest nivel."

^Asta este procedura în cazul în care nu mai ești virgină.

Baftă!

2 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Pai,daca esti virgina,nu are cum sa vada daca esti insarcinata,pentru ca nu ai cum sa fii. E clar ca la virgine, controlul e numai vizual si daca sunt probleme, se face analiza secretiilor exterioare.