| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o probelma...deci azi am trimis mai multe cereri de prietenie pe facebook si la un moment dat am iesit si cand am vrut sa intru din nou imi apare asta:

Understanding Friend Requests on Facebook.Friend requests are more likely to be accepted when you send them to people you already know, such as classmates, friends, family and coworkers.

If you use Facebook to communicate with strangers, they have the option to report that they don't know you or to mark the communication as spam. If this happens repeatedly, you could be viewed as violating Facebook's Statement of Rights and Responsibilities.

straight face ce vrea sa zica? straight face adica mi-au inchis contul sau ce?straight face scuze d categ

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Nu ti-au inchis contul dar nu mai trimite cereri de prietenie la persoane pe care nu le cunosti! Daca te raporteaza mai multe persoane in mod repetat (dand click pe NOT NOW) te trezesti cu contul suspendat!

Din cauza ca Facebook-ul a schimbat unele lucruri, persoana care primeste un friend request nu poate sa dea cancel. Singura forma de refuz este aceea de a face click pe "not now",(nu cunosc aceasta persoan). Caz in care Facebook-ul te penalizeaza si nu vei mai putea trimite cereri timp de o saptamana nimanui, drept pedeapsa., daca se intampla in mod repetat -> ''not now''.(cerere respinsa).In ce priveste criteriile, ele folosesc la ceva, evident. Mi se pare nu numai gresit, dar si foarte straniu, sa adaugi oameni neavand niciun criteriu. Ca doar oamenii nu sunt la kilogram, la legatura, la gramada, la saculet. Chiar si pentru un fanatic de interactiune umana, tot e necesar sa ai anumite lucruri la care tii, anumite profile de oameni cu care iti doresti sa interactionezi mai degraba decat cu altii.

In primul rand, un criteriu relevant poate fi ce interese are persoana vizata. Ce interese, ce preferinte muzicale, ce carti citeste, ce filme vede. Cu cat mai multe interese comune aveti, cu atat e mai putin probabil ca un friend request sa fie receptat ca nedorit/jenant, si sa intervina acel click pe "not now" si apoi "nu cunosc persoana". La fel, alt indiciu si criteriu important este numarul de "friends" al persoanei. Daca vezi ca are doar 100-200 de prieteni, este posibil si probabil sa nu accepte in lista decat oameni cunoscuti din real, si atunci mai bine nu agresezi. Poate ca daca trimiti un mesaj inainte, ar putea sa mearga lucrurile altfel.
Bafta! (deci ->fara cereri de prietenie la persoane care nu le cunosti)