| anonimus11269 a întrebat:

Am si eu o problema. Am intretinut relatii intime cu iubita mea protejat iar inainte sa ma termin am scos afara si m-am terminat afara, in prezervativ. Oare exista posibilitatea sa ramana insarcinata? Mentionez ca nu i-a venit ciclul iar ea mi-a zis ca sunt luni in care ii intarzie. Help me! Dau funda happy

18 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele scrise in intrebare reiese ca iubita ta are un ciclu menstrual neregulat. In cazul ciclului menstrual neregulat fiindca nu exista un reper fix fata de care sa poti sa te raportezi in timp cu privire la momentul de incepere/pornire a menstruatiei rezulta ca nu se poate stabili nici perioada fertila deci nici momentul in care ar putea ramane insarcinata.In cazul ciclului menstrual neregulat nu se poate discuta despre intarziere deoarece nimeni nu poate determina lungimea ciclului respectiv. In consecinta fiindca sexul a fost protejat, probabilitatea de a se fi consumat sexul in afara perioadei fertile este foarte mare (zilele fertile reprezentand procentual doar 20-25% din numarul total al zilelor unui ciclu menstrual) se induce ideea ca probabilitatea formarii unei sarcini devine foarte mica. Deci se poate considera intro proportie foarte mare, ca menstruatia intarzie din cauze de natura hormonala si nu din cauza unei sarcini. Multa sanatate.

| mihai69 a răspuns:

„Oare exista posibilitatea sa ramana insarcinata?"
===
Sigur că da, cu condiția să facă sex neprotejat cu alt tip. De la tine se pare că nu are șanse.

| anonimus11269 explică (pentru mihai69):

Nu a facut cu nimeni sex neprotejat. Eu vreau sa stiu daca sunt sanse sa ramana insarcinata cu mine, atat. Repet: inainte sa ma termin am scos afara si m-am terminat afara, nu in interiorul vaginului

| mihai69 a răspuns (pentru anonimus11269):

Ce șanse omule, dacă tu ai ejaculat ÎN prezervativ, și asta după ce te-ai retras din vaginul ei? Crezi că spermatozoizii se pot teleporta?!? Am spus deja mai sus - de la tine NU are cum!

| anonimus11269 explică (pentru mihai69):

Dar totusi ei nu i-a venit menstruatia

| mihai69 a răspuns (pentru anonimus11269):

Să meargă la ginecolog; oricum, sunt un milion de cauze care pot duce la întârzierea menstrei la femei. Doar un medic poate spune care anume se aplică în cazul ei.

| anonimus11269 explică (pentru mihai69):

Mentionez ca nu a avut stari de voma, greata, foamete, pofte si asa mai departe

| mihai69 a răspuns (pentru anonimus11269):

Irelevant.
Repet - dacă e stresată de asta, să meargă la medic. Dacă nu, mai bine mai stă o zi, două, și e posibil ca lucrurile să revină la normal de la sine.

| anonimus11269 explică (pentru mihai69):

Cat sa mai asteptam?

| mihai69 a răspuns (pentru anonimus11269):

Exact cum am spus - una sau două zile.

| anonimus11269 explică (pentru mihai69):

Dar asta dureaza de ceva timp

| Oana92 a răspuns (pentru anonimus11269):

Spune-i sa mearga la ginecolog. In urma unui control va primi un diagnostic. Dar nu te mai stresa, disperarea ta o agita si pe ea, inutil!

| anonimus11269 explică (pentru Oana92):

O sa mai asteptam un pic

| Oana92 a răspuns:

Stati linistiti, nu e insarcinata! Cum ti-a spus si mihai69, exista o multime de cauze care duc la intarzierea menstruatiei. Nu aveti motive de ingrijorare. Protejati-va in continuare!

| anonimus11269 explică (pentru Oana92):

Mereu ne-am protejat si de fiecare data inainte sa ejaculez scoteam penisul din vaginul ei si ejaculam afara

| saftaiiustin a răspuns:

Sigur ca da!
mai ales daca nu te-ai protejat

| anonimus11269 explică (pentru saftaiiustin):

Repet: inainte sa ma termin am scos afara si m-am terminat afara in prezervativ

| Crystynutzaa a răspuns:

Sanse sunt minine. Chiar as spune zero. Doar in caz ca prezervativul se rupe. Deci, nu iti fa griji. Totul e ok. Dar ca sa va asigurati las-o sa faca test de sarcina. In caz ca nu vine ciclul, peste 2 saptamini sa mai faca test. Succes.