| brokenpromise a întrebat:

Am si eu o problema care deja o cam da in tenelovela.
Sunt cu prietenul meu de 11 luni. Bun, au fost si probleme, certuri, scuze, dar in general a fost bine, tin la el si, in ultima vreme, am ajuns doar sa presupun ca si el tine la mine. Din cauza unor prostii pe care le-a trait in copilarie, e foarte posibil sa fie maniaco-depresiv, de aceea uneori nu-l pot intelege.Imi spune ca acum ma iubeste, apoi ca nu ma iubeste si ca nu vrea sa ma faca sa continui genul asta de relatie, apoi nu ma mai iubeste pentru ca il fac sa sufere, si nu mai stiu eu ce.Ma doare cand imi spune ca-l fac sa sufar si ca asta e motivul pentru care devine indiferent fata de mine, pentru ca asa, zice el, nu-l mai doare. E prea sensibil, il raneste orice, iar eu simt ca o iau razna.Habar nu am ce sa fac ca sa poate sa se simta mai bine, m-am saturat sa stiu ca ma iubeste pe minute, pe zile si ca sunt momente in care nu da doi lei pe mine pentru ca el fac sa sufere, doar ca nu e ca si cand eu sunt cea al naibii si-l fac sa sufere intruna, iar mie nu-mi pasa.La randul meu am suferit si sufar enorm langa el.
Uneori imi doresc sa ma despart de el, am facut-o de cateva ori, dar ma simteam ca si cand il las exact atunci cand ii este mai greu, iar intr-o relatie nu esti alaturi de cel la care tii doar cand este bine, asa ca hotaram sa mai fiu cu el in continuare.
Nici nu-mi vine sa cred ca fac asta, stau langa un om alaturi de care nici nu sunt fericita, dar nu-l pot lasa acum. Ce pot sa fac? De consultat un psihiatru va consulta la sfarsitul lunii si vad ca-si pune toate sperantele in medicatie. Dar eu, ce pot face pentru el? Mai merita sa continui, macar o perioada cat se va face bine?

13 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu zic sa ii fi alaturi pe parcursul medicatiei, poate o sa-l schimbe in bine, dar nu iti pune multe sperante in relatie, probabil e genul nehotarat si n-o sa faci decat sa suferi mereu dupa el!

Toata lumea are gradul ei de sensibilitate, dar nu trebuie sa dauneze!

| gigiro a răspuns:

" Prietenul la nevoie se cunoaste". Acum, nu e elegant sa-l parasesti. Ii vei agrava boala, pentru ca si eu cred ca e depresiv. Din pacate, aceasta boala e de lunga durata, si trebuie mult timp pana se revine la normal. Trebuie sa astepti, sa vezi cum evolueaza. O observatie totusi, depresivii nu au (totusi) schimbari asa bruste de comportament-sa nu fie vorba de altceva.Pacat ca ai astfel de probleme.

| MititiCa a răspuns:

Mai poti continua un timp, pana termina consultatiile la psihiatru, si apoi vezi cum reactioneaza si cum se comporta, daca nici atunci nu te`ntelegi cu el, eu zic sa o lasi balta, si evetual sa-i propui sa ramaneti prieteni si sa-i fii alaturi daca va mai avea nevoie de tine, dar ca si o prietena buna, nu ca o iubitahappy. Bafta:*

| SeNyS a răspuns:

Nu e bine de niciunul sa continuati asa, eu cred ca cea mai buna metoda ar fi sa luati o pauza mai indelungata si vezi cum decurg lucrurile, adica daca va simtiti mai bine unul fara celalalt.

Răspuns utilizator avertizat
| danielagoldica a răspuns:

Fii foarte atenta la ce-ti spun! Eu prin ce treci tu intr-o oarecare masura am trecut si eu.In final s-a dovedit ca sufera de psihoza maniaco-depresiva.Am vazut ca si tu ai folosit acesti termeni. El trebuie dus neaparat la psihiatru. Daca i se va pune un astfel de diagnostic cu toata parerea de rau iti pot spune ca nici un tratament din lume nu il va vindeca ci ii va ameliora starea pentru o perioada dupa care intra din nou in starile lui ciudate.Sa nu te astepti la vindecare.Medicii cauta sa te mai abureasca dar adevarul este altul.Trebuie sa-ti spun ca viata alaturi de un om cu probleme psihice este un calvar.In afara de asta nu poti avea copii cu el deoarece exista riscul ca si acestia sa mosteneasca boala tatalui. Sfatul meu este ca oricat de greu iti este sa te desparti de el! Si peste catva timp vei intalni alt baiat alaturi de care sa fii fericita.Este adevarat ca ti-e mila sa-l lasi intr-o situatie grea dar asta nu este din cauza ta ci datorita lui exclusiv.Nu are rost sa te condamni pe viata! Daca vrei sa afli mai multe da-mi mesaj si iti voi raspunde.

| Bianca_2742 a răspuns:

Ok te inteleg dar ia spune-i tu lui tot ce ai scris aici si sa vedem cu rezctioneaza mai degraba cum o sa gandeasca dupa ce vede ca il iubesti asa de mult si cum se manifesta el fata de tine.bafta!

| DeniAli14 a răspuns:

Nu are rost. o sa te distrugi pe tine. baieti sunt destui. spune-i ca vrei sa iei o pauza, sau ca nu mai are rost sa tineti relatia doar asa. e o prostie. o sa incepi sa suferi din ce in ce mai mult si tu. nu cred ca vrei sa iti distrugi viata cu el, caci nu merita. pararea mea e sa il lasi.

| smileforme a răspuns:

Te tine langa el manipulandu-te! asa tie ti se face mila daca pot sa spun asa si nu te lasa inima sa-l lasi asa! stie ca te-ai simti vinovata. mai bine i-ai spune cum sta treaba ca o sa-ti para rau mai trz... parerea meawinking succes!

| OFM a răspuns:

Daca o sa se faca bine daca nu despartete de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-i spui ce crezi si nu-l lasi sa te manipuleze cu suferintele lui fiindca nu stiii daca toate sunt adevarate

| MiaXD a răspuns:

Am mai avut eu de-aface cu genul asta de oameni. Mai intai de distrug din interior, apoi spre exterior. Eu am fost manipulata 6 ani, si aproape am ajuns sa ma duc la psihiatru. Lasa-l si gaseste-ti pe altcineva mai repede. parerea mea, si eu am fost patita.

| davidu_3473 a răspuns:

Te cam manipuleaza...incearca sa-i explici cumva situatia si poate va intelege...si usor, usor va despartiti si totul va fi ok.