| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema, de decizie. Iubitul meu m-a cerut in casatorie, am acceptat, totul ok, insa de acum incep dilemele. eu ar trebui sa ma mut la el, iar acasa mama ar ramane singura, iar pentru ea lucrul asta e ft trist. de cand i-am dat vestea doar la asta se gandeste, si o vad ca se simte rau. pe langa asta, mereu ma intreaba ce va face cu casa, pentru ca dintotdeauna planuisem sa raman in casa, am investit in casa, iar acum ei i se pare ca se va distruge tot. nu as vrea sa renunt la iubitul meu, dar in suflet imi e atat de greu, ce sa fac? ma doare sufletul si pentru ea, pentru ca m-a ajutat dupa moartea tatalui, dar eu?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Tine minte un singur lucru,draga mea.
Dragostea merge inainte.
Ce inseamna asta?
Mama ta s-a casatorit,te-a avut pe tine,si-a facut casuta ei si le-a iubit.
Acum e randul tau sa zbori,sa-ti faci familia si copii tai,pe care sa ii iubesti!
E in firea lucrurilor,nu inseamna ca daca pleci o vei iubi mai putin,doar iti deschizi aripile!
Nu cred ca o investitie poate pune in cumpana dragostea dintre tine si mama ta,vorbeste-i,roag-o sa-si aduca aminte cand trecea prin aceleasi momente ca si tine si sa se puna in locul tau.
Ai o relatie frumoasa,te vei casatori,iti vei urma drumul,cere-i sa te ajute,usor nu iti va fi nici tie,nici ei.
Dar macar, sa nu faca lucrurile mai grele decat sunt.
Este asa cum ti-am spus, dragostea merge inainte.
Si viata isi urmeaza cursul ei firesc.happy

7 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Pey,daca esti sigura de alegerea ta,poti foarte bine, daca doresti, sa o iei cu tine in noua casa.

Sau poti discuta cu logodnicul despre viitorul vostru si locul unde veti trai. Abia apoi poti decide.

Dar nu ai de ce sa te simti vinovata!

| NatureSelf a răspuns:

Ramai acasa. Acolo ai copilarit, crescut, trait pana acum, si e foarte greu sa te muti. Asa e omul, dar dupa un timp te obisnuiesti, si iti trece.Ai zburat din cuib, si trebuie sa faci si tu un al tau caib.

| Analytical a răspuns:

DRAGOSTEA e in doua! dar, mama ta nu poate fi atat de egoista incat sa-i cedezi psihic tu! nu te gandi nici o clipa ca ar trebui sa te desparti de el! tu nu-ti vrei propria viata? nu-ti doresti succes si reusita in viata? stand la fusta mamei nu vei gasi niciodata! happy

evenso
| evenso a răspuns:

Mda e dificil.
Mama ta trebuia sa stie ca odata si odata vei zbura din cuib, totusi daca stati la casa nu ar fi posibil ca viitorul tau sot sa se muta la voi pentru un timp?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ca e greu pentru orice parinte, dar trebuie sa intelegem ca fiecare are soarta lui, asa cum a avut si mama ta.Nu ai voie sa iti distrugi viitorul, indiferent de perioada de timp.Mama ta trebuie sa gindeasca pozitiv, sa se bucure pentru tine si sa te ajute asa cum a facut pina acum.Nu trebuie sa va ginditi la casa, oricum nimeni nu ia nimic cu el.Important este sa fiti fericiti si sa va intelegeti, restul se rezolva in timp.
Mult noroc si Dumnezeu sa va ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vindeti casa, cumpara-i ceva langa voi... oricum o sa ai nevoie de ea ca de apa cand o sa faci vreun bebe...

| Nicoletarox a răspuns:

Buna. Da e foarte greu ma regasesc in situatia ta.Se va obisnui, asta e viata noastra trebuie sa plecam de acasa.dar ar fi bine sa va mutati undeva p langa ea sau macar sa locuiesti in acelasi oras Sa nu te indepardezi foarte tare de ea va trebui sa o suni sau sa-i dai un sms in fiecare zi casa treaca mai usor peste acest moment.un sfat: CAT DE BUNA AR Fi SOACRA stai departe de ea. niciodata sa nu locuiesti cu ea