| consuelo12 a întrebat:

Am si eu o problema, una chiar mare as putea spune. Am 18 ani...si am o relatie cu un baiat de 22 ani(suntem impreuna de 5 ani). Azi am depistat ca sunt insarcinata. Ne dorim acest copil, insa ne este frica de reactia mamei mele, care e total impotriva relatiei mele cu acest baiat! De ce? Deoarece el are studii medii incomplete si parintii lui locuiesc in aceeasi localitate cu bunica mea(mama mamei mele) si ii cunoaste rudele lui de care mama nu este incintata deloc. Noi ne iubim enorm si vrem acest copil, ne permitem chiar...Insa mama ce o sa zica, faca?

Răspuns Câştigător
| choceur a răspuns:

In primul rand felicitari pentru sarcina :X. Acum... avand in vedere ca sunteti impreuna de 5 ani, va iubiti, sunteti majori si va permiteti sa cresteti acest copil nu ar fi o problema chiar asa imensa. Vorbeste cu mama ta, sau vorbiti (cum crezi tu ca e mai bine). Spune-i ca va iubiti si ca esti insarcinata (ar fi perfect sa puteti sa stati intr-un loc doar al vostru, sa nu va deranjeze nimeni). Linisteste-o spunandu-i ca l-ai cunoscut destul de bine in 5 ani pentru a-ti putea da seama ca este barbatul cu care vrei sa stai toata viata si sa faci copii cu el. Poate nu va vrea sa accepte ideea la inceput, nu din rautate, parintilor le e frica sa nu-si piarda copii... se va obisnui cu ideea pe parcurs si sigur va fi alaturi de tine. Luptati pentru voi si copilul vostru orice-ar fi!
sa ne spui ce s-a intamplat >big grin

11 răspunsuri:
| shtephie a răspuns:

Spune-i vb cu ea...si ai sa vezi ca va fi de acord cu relatia aceasta!

| 2696 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca in viata lucrurile nu sunt intotdeauna pe placul tuturor si ca un copil te-ar face mai responsabila si mai matura...incearca sa-i creezi o alta imagine mamei despre iubitul tau poti veni cu el in vizita si el s-o ajute in treburile casnice nu mai asa vei reusi sa castigi cat de cat simpatia. Explica-i de ce ti-ai dori copilul si fa-o sa-si aduca aminte de timpul cand era cu tine in burta( pentru ca sunt sigura ca orice s-ar fi intamplat ea nu ar fi facut avort)

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu are ce să facă!
Dacă vă permiteţi să-l creşteţi şi vi-l doriţi (deşi din punctul meu de vedere la 18 ani e prea devreme să faci copii), luaţi şi vă mutaţi împreună separat faţă de părinţii lui sau ai tăi şi gata! Vă vedeţi de treabă.
Să ai o naştere uşoară!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Vorbeste cu ea si spune-i adevarul inainte sa afle de la altii, ca ar fi urat si ar avea si motive de cearta!

Explica-i ca este viata ta si tu iei deciziile in ceea ce te priveste!

| Un NiMeNi CeLeBrU a răspuns:

Daca va iubiti nu trebuie sa asculti de mama ta, esti majora si daca vrei acest copil poti sa-l pastrezi. vorbeste cu mama ta si spune-i ca il iubesti si sa incerce sa te inteleaga deoarece este decizia ta si iti doresti sa te sprijine, apoi spune-i ca esti insarcinata si ca orice ar fi o sa-l pastrezi deoarece ti-l doresti foarte mult.succes

si app.sa ne spui cum a reactionat:-s

| un copil:x a răspuns:

Vorbeste calm cu mama ta atunci cand este mai binedispusa, spune-i ca iti doresti sa pastrezi copilul si de asemenea vrei ca bebelusul sa creasca alaturi de tatal sau.In cele din urma, nu se va mai impotrivi pentru ca nu cred ca te-ar obliga sa faci avort sau sa lasi copilul fara tata. Felicitari pentru ca vei fi mamica si in niciun caz sa nu faci avort.Lupta impreuna cu iubitul tau pentru relatia si copilasul vostru.Iti urez noroc si ai grija de tine si de bebelove struck

| AidaAmaranta a răspuns:

Poate ca este incrijoratathinking pentru ca inca nu v-ati maritat, si sincer.stiu ca la 18 ani esti MARE :-ll, dar totusi mai esti inca copil la parintii tai si ii frica sa nu te piarda pentru ca lume ii rea. Dar daca chiar vrei un bebe happy Dumnezeu sa te BINECUVINTEZE :* pentru ca e o sarcina enorm de mare sa ai grija de un copilhappy stiu ca la 18 ani sarcina nu doare asa de tare pentru ca esti "proaspata'' sa spun asa.adika f tinera. Daca crezi ca tie asa ti bine, treaba ta...happy:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nui spune

| kytty a răspuns:

Bunahappy

sa fie intr-un ceas bun!

pai esti majora, asa ca nu iti mai poate dicta viata. un copil e mereu un motiv de bucurie, asa ca...
discuta cu ea, iar daca vezi ca nu se ajunge la un acord, asta e! lasa-i timp.cum ea nu a facut avort cand era insarcinata cu tine, nici tu nu o sa faci, orice ar spune ea. daca voi va permiteti sa il cresteti impreuna si nu aveti nevoie de ajutor financiar din partea nimanui, atunci dedica-te viitorului tau sot si fructuli iubirii voastre.lasa lumea sa vorbeasca, iar voi iubiti-va in continuare

| mutty a răspuns:

Deci tu vrei sa-mi spui ca mata e o nebuna, care nu-ti da voie sa iti strici viata, cu un copil de acum ...si ca ai avea si situatie tu personal sa il cresti, scuze dar ai servici si tu si el aveti o locuinta a voastra? tiai pus intrebarile astea, tu tiai terminat studiilewinking pe bune, dati 2 palme spala-te pe ochi si zi-mi ce concluzie ai luat?

| chrystyna a răspuns:

Pastreaza-l. Spune-i ca deja numai e cale de intoarcere. Aveti cinci ani de cand sunteti impreuna, vine si un copil pe care vi-l doriti... Ce mai vrea? E clar ca baiatul te iubeste si vrea o familie cu tine. Spune-i mamei sa deschida ochii si sa vada dincolo de barfele satului, a oamenilor rautaciosi.Sa fie recunoscatoare ca esti iubita, fericita si sa te ajute in continuare cu bebele. Orice ar spune ea, tu pastreaza copilul. Poate dupa ce o sa nasti o sa vada si ea intr-un final realitatea si va vrea sa-ti fie alaturi in aceste momente fericite.