| NewLife18 a întrebat:

Buna as avea nevoie de ajutorul vostru la o problema importanta:Am luat pastila de a 2a zi dupa 22 de ore de la contactul sexual si pe a 2a la 12 ore fix.Sunt putin racita si astazi (03.10) mi-a venit ciclul.Trebuia sa vina pe 12 cam asa.Nu am o data anume, nu am un ciclu normal. Ce credeti este de la pastila, ma doare burta si ma doare cam de fiecare data cand trebuie sa vina ciclul? Am ramas cumva insarcinata?

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu nu ai citit prospectul?
Nu ești însărcinată, fiind o dozare mare hormonală este normal să vină în 7 zile de la administrare sau în jurul datei știute de tine.
Pa, pa.

| NewLife18 explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc frumos pentru raspunsul tau!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru NewLife18):

Bună.
Nu ai pentru ce dar nu uita că această metodă poate fi folosită doar de două ori pe an, în concluzie nu face din asta o metodă contraceptivă permanentă!
Pa, pa.

| NewLife18 explică (pentru Legiuitoarea):

Da,acum a fost un caz mai special! Multumesc.

| anka89 a răspuns:

Din moment ce ai luat pastila la orele corecte(trebuie sa o iai la cel mult 72 de ore de la contactul sexual) nu ai ramas insarcinata. Daca de obicei ciclul tau ii dereglat atunci poate sa iti vine mai devreme din cauza pastilei care ii ca si anticonceptionalele si regleaza ciclul menstrual.
Eu te sfatuiesc ca aceasta pastila sa nu o iei mai mult de 2 ori pe an.

| NewLife18 explică (pentru anka89):

Multumesc pentru raspuns!

| anka89 a răspuns (pentru NewLife18):

Cu placerekiss